6 książek dla dzieci o chorobie i odmienności

2023-09-29 11:33 asiaolejarczyk CzytamyDzieckoEdukacjaEmocjeKomunikacjaKsiążki dla dzieciRodzicielstwo bliskościZdrowie i choroba

Wrzesień to miesiąc, w którym w Internecie równolegle toczą się dwie ważne kampanie szerzenia świadomości: jedna dotyczy chorób nowotworowych u dzieci, a druga wad wrodzonych twarzy i czaszki.

W tym miesiącu szczególnie wspieramy te dzieciaki, którym z powodu problemów ze zdrowiem trudniej o przyjazne, serdeczne, trwałe relacje z kolegami i koleżankami. Poniżej przedstawiamy sześć książek, które pomogą rozmawiać z pociechami na temat odmienności spowodowanej chorobami.

Wrzesień to miesiąc, w którym żegnamy lato i witamy jesień, kończymy wakacje i zaczynamy szkołę. Miesiąc, w którym niektóre dzieci wrócą do radosnej zabawy z rówieśnikami na szkolnych korytarzach… a inne spędzą go na oddziałach onkologicznych. Miesiąc, w którym wiele dzieciaków nawiąże nowe, serdeczne znajomości i przyjaźnie… a innym to zadanie utrudni odmienny wygląd. Wrzesień jest okresem szerzenia świadomości chorób nowotworowych u dzieci. W tym miesiącu również, o większą świadomość i akceptację społeczną walczy grono rodziców maluchów dotkniętych wadami czaszki.

Możemy im pomóc. Jak?

Przede wszystkim dając przykład swoją serdecznością i otwartością, a także szerząc świadomość wśród znajomych, a zwłaszcza wśród naszych dzieci – rówieśników tych maluchów, którym z powodu problemów ze zdrowiem trudniej o przyjazne, serdeczne, trwałe relacje z kolegami i koleżankami.

Z pomocą jak zawsze przychodzi literatura – już najmłodszym dzieciom możemy czytać o odmienności. Książki dają bowiem możliwość przepracowywania trudnych tematów i emocji w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku.

Co czytać?

Oto 6 książek dla dzieci poruszających temat odmienności.

Guido van Genechten I co teraz? wyd. Adamada

Dla najmłodszych gorąco polecam I co teraz?, oraz Rikusia Guido van Genechtena. To pięknie zilustrowane książki o akceptacji samego siebie. Pierwsza z nich opowiada o chłopcu, któremu na głowie pewnego dnia wyrastają rogi i biedak nie wie, co z nimi począć do czasu, aż spotyka podobnych sobie. Druga, to historia o króliczku, który różni się od innych tym, że jedno ucho ma oklapnięte i za wszelką cenę stara się postawić je do pionu – jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie. Obie pozycje to ciepłe, dostosowane do wrażliwości przedszkolaków książki obrazkowe, które rozśmieszą, wzruszą i posłużą za wprowadzenie do mądrej rozmowy.

Guido van Genechten Rikuś, wyd. Adamada

Nietypowy Adaś Toma Percivala to kolejny wart uwagi picturebook dla najmłodszych. Bohaterowi wyrastają niezwykłe, piękne skrzydła, dzięki którym potrafi wzbić się do nieba i sprawia mu to ogromną radość. Ma tylko jeden kłopot – co pomyślą koledzy? Adaś postanawia ukryć swoje skrzydła pod płaszczykiem, dopóki nie odnajdzie w sobie siły, by pokazać je światu i w pełni je rozwinąć.

Tom Percival Nietypowy Adaś, wyd. Zielona Sowa

ChoroWitek Agnieszki Kalugi to książka o ośmioletnim chłopcu, który pokonał chorobę nowotworową i po roku spędzonym w domu i w szpitalu, idzie do szkoły. Opowiadanie uczy, że chorujące dziecko to zwyczajny uczeń, który, choć ma za sobą trudne przejścia, nie wymaga litości i specjalnego traktowania, potrzebuje tylko zwykłej, ludzkiej serdeczności i wspólnej zabawy z kolegami.

Agnieszka Kaluga ChoroWitek, wyd. Muza

Cudowny chłopak

Kilka miesięcy temu kinowym hitem był film Cudowny chłopak na podstawie książki R.J. Palacio. To niezwykle poruszająca i mądra lektura dla starszych dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. Jedenastoletni Auggie dużą część dzieciństwa spędził w szpitalach, ma za sobą wiele skomplikowanych operacji. Teraz, po kilku latach indywidualnej nauki w domu, chłopiec musi pójść do szkoły. Mimo że jest bystrym dzieckiem o wielu zainteresowaniach i niezwykłym poczuciu humoru, zniekształcona twarz utrudni mu zdobycie akceptacji rówieśników. Jak Auggie poradzi sobie z tymi trudnościami? Sprawdźcie sami.

R.J. Palacio Cudowny chłopak, wyd. Albatros

W Polsce ukazała się też ilustrowana wersja dla młodszych czytelników pod tytułem Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, której mały bohater zakłada kask astronauty, by uciec przed odtrąceniem ze strony otoczenia, puszcza wodze wyobraźni i wyrusza w kosmos… Chociaż w głębi serca dobrze wie, że „Ziemia jest wystarczająco duża, by pomieścić nas wszystkich”.

R.J. Palacio Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, wyd. Albatros

Co jeszcze możemy zrobić?

Pokażmy dzieciom spędzającym rok szkolny w szpitalu, że o nich pamiętamy. Niech poczują się ważne. Zorganizujmy dla nich przedstawienie, zbiórkę książek, upominków, wyślijmy kartki, piszmy do nich listy. Jeśli napotkamy na swojej drodze kogoś, kto z powodu choroby ma odmienny wygląd, uśmiechnijmy się do niego, potraktujmy serdecznie, jak zwyczajnego, a jednocześnie wyjątkowego człowieka, jakim jest przecież każdy z nas. I co najważniejsze – nie zbywajmy dzieci machnięciem ręki, gdy zadają nam trudne pytania. Rozmawiajmy, czytajmy, uczmy tolerancji i otwartości od najmłodszych lat.

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.