Beboki opanowały Katowice!

2024-02-19 20:50 Artykuł partnera portalu DZLS

Mieszkańcy Katowic i turyści mogą spacerować Katowickim Szlakiem Beboków oraz podziwiać popularne figurki, które coraz liczniej pojawiają się na ulicach miasta. Poza robieniem pamiątkowych zdjęć przy figurkach, możliwe jest również zbieranie stempli, za które otrzymać można odznakę łowcy beboków.

Na terenie całego miasta zlokalizowane są już 44 figurki. Podążając Szlakiem Beboków i zbierając pieczątki w specjalnych książeczkach można otrzymać odznakę łowcy beboka. Tym, którzy nie wiedzą gdzie znajdują się figurki pomoże aplikacja Katowice City Break. Z nią można w prosty sposób trafić do konkretnych figurek poznając przy tym miasto.

Katowickie beboki pojawiły się z inicjatywy Grzegorza Chudego – filologa, muzyka, plastyka oraz popularyzatora gwary i kultury śląskiej, który od urodzenia jest związany z Katowicami. Artysta ukończył filologię na Uniwersytecie Śląskim. W jego bogatej działalności na rzecz kultury szczególną uwagę przykuwają projekty edukacyjne skierowane do dzieci (np. Bajtle Godojam), których celem jest uświadomienie młodego odbiorcy w jak bogatym kulturowo regionie żyje. Artysta tworzy również oprawy plastyczne przedstawień teatralnych realizowanych przez Teatr Korez w Katowicach oraz działa jako ilustrator książek. Swoją działalność plastyczną Grzegorz Chudy skupia również na tematyce śląskiej. W pracowni znajdującej się na Nikiszowcu, artysta tworzy akwarele, na których uwiecznia śląskie i katowickie pejzaże, a także bohaterów śląskich bajek i legend. W tym kontekście na czoło wysuwa się seria akwarel przedstawiających śląskie beboki. W 2022 roku Grzegorz Chudy został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury.

Każdy bebok ma swoje unikatowe imię – w przypadku niektórych figurek wybrali je mieszkańcy Katowic

Na największych miłośników beboków czeka odznaka łowcy beboków. Przyznawana jest ona za zebranie więcej niż połowy dostępnych stempli z imionami beboków (aktualnie jest to 19 stempli). Stemple należy zbierać w specjalnej niebieskiej książeczce wydanej przez Miasto Katowice. Można je także kolekcjonować na kartce lub w notesie. W Centrum Informacji Turystycznej dostępna jest specjalna książeczka, w której można zbierać pieczątki. Szczegółowa lista miejsc, w których wbijane są stemple znajduje się na facebooku na profilu Beboki z Katowic.

Odznaka Łowcy Beboków
Odznaka Łowcy Beboków, fot. G. Chudy – Beboki z Katowic

Odbiór odznaki możliwy jest tylko w „Atelier z akwarelami” na Nikiszowcu (ul. Czechowa 10/9) w godzinach otwarcia pracowni. Wiąże się to również z oficjalnym wpisem do Księgi Łowców Beboków, gdzie należy wpisać imię, nazwisko, rok i miasto, z którego się przyjechało. Każdego chętnego zapraszamy do jak najszybszego udziału w akcji, ponieważ liczba odznak jest limitowana.

W odkrywaniu katowickich beboków przydatna jest aplikacja Katowice City Break. Pozwala ona na znalezienie figurek. Ponadto po podejściu na ok. 50 metrów od wybranej figurki istnieje możliwość wzięcia udziału w quizie i odpowiedzenia na pytanie dotyczące konkretnego beboka, co sprawia, że odkrywanie beboków może być traktowane jako gra rodzinna. Wymagany jest dostęp do lokalizacji oraz transfer danych komórkowych.

Źródło: Urząd Miasta Katowice

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.