Koronawirus – objawy zakażenia u dzieci i dorosłych

2020-05-15 11:59 M&M mama BadaniaDzieckoKoronawirusZdrowie i choroba

Jak przenosi się koronawirus? Jak przebiega zakażenie koronawirusem i jakie są objawy infekcji COVID-19? Co już wiemy o tym wirusie i chorobie COVID-19?

Poznaj wroga czyli co już wiemy o koronawirusie

Koronawirusy to gatunki wirusów należących do podrodziny Coronavirinae. W tej podrodzinie możemy dodatkowo wyróżnić cztery rodzaje wirusów: alfa-, beta-, gamma- i deltakoronawirusy. Alfa-koronawirusy i beta-koronawirusy to gatunki koronawirusów, które wywołują infekcję u człowieka. Obecnie wyróżnia się siedem takich ludzkich koronawirusów, w tym wirus SARS, MERS oraz SARS-CoV-2, początkowo nazywany wirusem 2019-nCoV, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Wuhanie w Chinach. Jest to jednoniciowy wirus RNA.

Wirusy SARS i MERS są niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do zagrażającej życiu ostrej niewydolności oddechowej.

Nazwa „koronawirus” pochodzi z łac. corona, co oznacza koronę lub wieniec. Wynika to z obrazu mikroskopowego wirusa, którego osłonka wygląda jakby była otoczona przez mikroskopijne żaróweczki.

Nosicielami poszczególnych gatunków mogą być ssaki (m.in. koty, świnie, wielbłądy) i ptaki. Koronawirusy powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego, układu nerwowego, narządów wewnętrznych). Wirusy te cechują się sporym zróżnicowaniem genetycznym i często mutują. Mają też dużą zdolność do zakażania nowych gatunków. Wirus SARS-CoV-2, jak wykazała analiza genomowa jest filogenetycznie związany z wirusami występującymi u nietoperzy.

Koronawirus (Coronavirus) nietoperze
Koronawirus (Coronavirus)

Rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Jak można się zakazić?

Podaje się następujące, najbardziej prawdopodobne drogi zakażenia wirusem:

  • droga kropelkowa (poprzez kaszel i kichanie)
  • kontakt skóry z materiałem zanieczyszczonym – powierzchnią lub przedmiotem, na którym znajduje się wirus a następnie przeniesieniem go w okolice twarzy (nosa, ust i oczu)
  • w badaniach nad drogami przenoszenia wirusa rozważa się również udział innych materiałów biologicznych jak mocz i kał.

Okres wylęgania koronawirusa wywołującego SARS-CoV-2 (zespół ciężkiej, ostrej niewydolności oddechowej) określa się na 2 – 14 dni (maksymalny czas inkubacji odnotowany do tej pory wyniósł 27 dni).

Objawy COVID-19

COVID-19 to choroba wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Nazwa choroby powstała poprzez połączenie liter (skrótów) „CO” od korona (ang. corona), „VI” od wirus (ang. virus) i „D” od choroba (ang. disease). Przebieg choroby jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną formę choroby układu oddechowego, po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) i/lub niewydolnością wielonarządową.

Do typowych objawów choroby zaliczają się:

  • gorączka
  • suchy kaszel
  • zmęczenie
  • płytki oddech.

Rzadziej pojawiają się takie objawy jak:

  • ból gardła
  • katar oraz kichanie
  • biegunka
  • odkrztuszanie plwociny
  • ból mięśni lub stawów
  • ból głowy
  • dreszcze
  • nudności i wymioty
  • przekrwienie spojówek
  • utrata/zaburzenia węchu
  • utrata/zaburzenia smaku
  • krwioplucie.

Choroba ma najczęściej łagodny przebieg, jednak przy nasilonych objawach może prowadzić do zapalenia płuc a także niewydolności oddechowej.

Jak przebiega zakażenie COVID-19 u dzieci?

Dzieci chorują bardzo rzadko (około 1-2% wszystkich przypadków). Większość dzieci ma znacznie łagodniejsze objawy niż dorośli, a choroba jest samoograniczająca, bez powikłań. Rolą opiekunów jest zapewnienie choremu dziecku spokoju, zaangażowania w opiekę i wspieranie dobrego odżywania, a także zapewnienie rozrywki. Rodzicie muszą zachować czujność w razie wystąpienia u dziecka powikłań i chorób współistniejących. Istnieją podejrzenia, że u dzieci do 12. miesiąca życia koronawirus może powodować biegunkę.

Nowe objawy COVID-19 u dzieci

Od niedawana pojawiają się doniesienia o występowaniu u dzieci stanu przypominającego chorobę Kawasaki. Nowe objawy związane prawdopodobnie z koronawirusem to między innymi: problemy żołądkowo-jelitowe w tym wymioty i bóle brzucha, wysypka, przedłużająca się, wysoka gorączka, obrzęk dłoni i stóp, a także zapalenie organów wewnętrznych. Z tego wszystkiego, najbardziej niepokojące wydają się być stany zapalne powodujące niewydolność serca i nerek. Objawy PMIS (pediatryczny wieloukładowego zespół zapalny) związane są z zapaleniem naczyń krwionośnych i wystąpiły już u ponad stu dzieci w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech. Kilkoro z nich zmarło. W przypadku zauważenia, któregokolwiek z wymienionych wcześniej objawów należy zachować szczególną czujność. Pierwsze informacje o nowych powikłaniach pojawiły się już w kwietniu.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem

koronawirus zalecenia

Należy stosować się do najnowszych wytycznych dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pod adresem:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiadomosci

Sprawdź też serwisy internetowe dotyczące koronawirusa i epidemii SARS-CoV-2:

https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nCoV/index.html

Nasze artykuły:

Co należy wiedzieć o koronawirusie? Najważniejsze informacje.
mapa koronawirus na świecie
Koronawirus na Śląsku. Wojewoda śląski postawił oddziały zakaźne w stan gotowości.
Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Końca epidemii koronawirusa nie widać. Zalecenie jest jasne – zostań w domu. Jeśli nie wiecie, jak spędzić ten wolny czas, to poniżej znajdziecie kilka sposobów na to, co robić w czasie izolacji.
Pomysły na nudę podczas kwarantanny

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.