Rudzka mAPPka

2020-10-11 15:41 M&M mama EdukacjaZabytkiZwiedzanie

„Rudzka mAPPka” jest już gotowa. Dzięki aplikacji, która porównuje obecną przestrzeń miejską z tą, która istniała przed laty, będzie można zaplanować spacer po wszystkich dzielnicach miasta. Oprogramowanie posiada także opcję, która umożliwia dzielenie się własnymi materiałami, zdjęciami oraz wspomnieniami.

Zabierz „Rudzką mAPPkę” na spacer

Pomysłodawcą aplikacji jest Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Premiera „Rudzkiej mAPPki” odbyła się w sobotę (10 października).

„Rudzką mAPPkę” można przeglądać na komputerze oraz na telefonie. Posiada ona także interaktywną mapę miasta działającą na smartfonach. Dodatkowo wyposażona jest w systemy obsługi dla osób niepełnosprawnych.

– Aplikacja przedstawia informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych, nawet tych już nieistniejących w Rudzie Śląskiej. Prezentuje także znane rudzkie postacie oraz znamienite rody, które wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta – podkreśla Krzysztof Gołąb, dyrektor rudzkiego muzeum. – Na tym jednak nie koniec. Znajdziemy w niej również wiele informacji, ciekawostek etnograficznych i historycznych, legend, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic – dodaje.

Warto dodać, że wszystkie materiały archiwalne, zdjęcia i grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Główne zakładki tematyczne znajdujące się waplikacji to: „Legendy”, „Obiekty Obszaru Warownego Śląsk na terenie Rudy Śląskiej”, „Rody arystokratyczne”, „Zakłady przemysłowe” i „Granica polsko-niemiecka 1922”. Ułatwią one poruszanie się po aplikacji i wybór interesujących nas miejsc i obiektów. Wszystkie obiekty mają dokładnie wyznaczoną lokalizację na mapie, urozmaicone są opisami oraz bogatym materiałem ikonograficznym. Wiele miejsc jest ilustrowanych krótkimi filmami oraz zdjęciami prac autorstwa znanych śląskich i lokalnych grafików i malarzy.

Rudzka mAPPka
Rudzka mAPPka

Kolejnymi funkcjami aplikacji są gry terenowe i zagadki multimedialne. Ma ona również interaktywny charakter, ponieważ każdy użytkownik może podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, wspomnieniami, a także archiwalnymi fotografiami lub współczesnymi zdjęciami. Jednak treści te będą moderowane przez pracowników muzeum.

„Rudzka mAPPka” dostępna jest na stronie  http://rudzkamappka.pl. Można ją pobrać na system Android i iOS. Będzie ona również do pobrania nieodpłatnie bezpośrednio w Google Play i App Store.

28.05.2020r.

Rudzkie Muzeum Miejskie opracuje aplikację, która umożliwi porównanie istniejącej przestrzeni miejskiej z tą, która była przed laty. Będzie można w niej zaplanować spacer po wszystkich dzielnicach miasta i korzystać, jak z mobilnego źródła wiedzy.

Poza tym udostępniona zostanie opcja, która umożliwi dzielenie się własnymi materiałami, zdjęciami i wspomnieniami. Na wykonanie rudzkiej mAPPki placówka pozyskała 75 tys. zł z programu dotacyjnego „Kultura w sieci”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Założenia  projektu „Rudzka mAPPka”

Powstać ma aplikacja webowa z interaktywną mapą miasta, działająca na urządzeniach mobilnych oraz stronach www. Dzięki udostępnieniu muzealnych zbiorów i archiwaliów umożliwi ona porównanie istniejącej przestrzeni miejskiej z tą, która była przed laty.

Z naszą aplikacją będzie można zaplanować sobie spacer i korzystać  z niej, jak z mobilnego źródła wiedzy – zapowiada Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka.

Teksty i opisy do Rudzkiej mAPPki opracują historycy i etnografowie z miejskiego muzeum. Projekt zakłada również, że aplikacja będzie platformą, na której użytkownicy będą  mogli dzielić się własnymi materiałami.

Chcemy aby użytkownicy mAPPki mogli wklejać swoje archiwalne zdjęcia prezentujące nasze miasto i zamieszczać własne wspomnienia, włączając je do wspólnego zasobu pamięci zbiorowej rudzian – mówi Krzysztof Gołąb dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej, powstaje „Rudzka mAPPka”
Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej, powstaje „Rudzka mAPPka”

Na aplikację złożą się trasy spacerów wiodące po każdej z dzielnic Rudy Śląskiej

Przechadzając się po mieście będzie można  obejrzeć najciekawsze obiekty architektoniczne oraz dawne i istniejące obiekty przemysłowe. Co ciekawe, przypomniane zostaną też nazwy zwyczajowe. W aplikacji „Rudzka mAPPka” nie zabraknie także miejsca dla przedstawienia wybitnych postaci Rudy Śląskiej. Pojawią się te najbardziej znane: Karol Godula i Joanna Gryzik, a także artyści: Władysław Luciński i Piotr Latoska, przemysłowcy: Franciszek Ballestrem, Hugo Donnersmarck oraz sportowcy: Paweł Cyganek, Edmund Giemsa i Ernest Pohl. 

Zdobytą podczas spacerów wiedzę będzie można sprawdzić w quizie.

Cieszymy się, że nasz pomysł spotkał się z akceptacją i uzyskaliśmy dotację na stworzenie aplikacji. Jej uruchomienie planujemy jesienią – informuje dyrektor Muzeum Miejskiego.

„Kultura w sieci” to program wsparcia finansowego dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej  w dotychczasowej formie. Dotacje zostały przewidziane na upowszechnianie działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w Internecie.

Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska

Zobacz również:

Zajęcia dla dzieci online

zajęcia dla dzieci online, gry wideo

Czytaj też inne nasze artykuły:

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.