Z dzieckiem w góry! Czyli wszystko o odznakach PTTK
Punkty PTTK GOT to fantastyczna motywacja dla młodych turystów i zachęta do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Dzieciaki mają poczucie podwójnej satysfakcji ze zdobytego szczytu i uczą się, że na wyjątkowe nagrody trzeba sobie zapracować regularnym wysiłkiem i planowaniem.
Kończą się wakacje, wkrótce zacznie się kalendarzowa jesień. Warto w tym okresie zaplanować kilka górskich wędrówek, bo nie od dziś wiadomo, że w górach najpiękniej jest właśnie jesienią. A mieszkańcy województwa śląskiego mają ten przywilej, że nie muszą daleko szukać ciekawych szlaków.
Jak zachęcić dziecko do trekkingu? Sami w tym roku zadawaliśmy sobie to pytanie. Odpowiedzią okazała się Górska Odznaka Turystyczna PTTK. To fantastyczny sposób na rozbudzenie w maluchu miłości do gór, wiary we własne możliwości, systematyczności i samozaparcia w dążeniu do celu.
Co to takiego i jak to działa?
Pierwsze odznaki PTTK GOT są przyznawane już dzieciom, które ukończyły cztery lata. Starsze szkraby (od siedmiu lat wzwyż) mogą ubiegać się o te same stopnie, co dorośli. Przemierzając górskie szlaki dzieci (i ich rodzice!) zbierają specjalne punkty, a gdy uzbierają odpowiednią liczbę, mogą ubiegać się o przyznanie odznaki.
Jak zacząć?
W dowolnym punkcie PTTK lub w górskim schronisku należy zakupić dziecku książeczkę PTTK GOT. Do książeczki wpisujemy dane osobowe i przebyte trasy. Jeśli w schronisku, do którego dotarliśmy znajduje się pieczątka, przybijamy ją w odpowiednim miejscu w książeczce. Jeśli nie – poprzestajemy na wpisaniu trasy i zdobytych punktów.

Jak obliczyć ilość punktów GOT?
Na stronie http://ktg.hg.pl/komisja-tg/got/got.html znajduje się wykaz wszystkich punktowanych tras. Można też skorzystać z serwisu https://mapa-turystyczna.pl/ . Przykładowa trasa dla malucha: z Bielska Białej wjeżdżamy kolejką gondolową na Szydzielnię, przechodzimy na Klimczok i wracamy tą samą trasą. Dostajemy dwie pieczątki (w dwóch schroniskach), dwa punkty za wejście i jeden za zejście – w sumie 3. Trasa znajduje się w Beskidzie Śląskim, kod tego rejonu to BZ.01. Wszystkie dane wpisujemy do książeczki.
Za ile punktów przyznawane są odznaki?
Dzieci, które ukończyły cztery latka, ale nie ukończyły jeszcze siedmiu, mogą ubiegać się o odznaki „W góry”. W ciągu jednego roku można zdobyć jedną odznakę. Co ważne, trzeba je zdobywać po kolei. Po zdobyciu brązowej odznaki, zaczynamy od zera zbierać punkty na srebrną, a po zdobyciu srebrnej od nowa na złotą.
Odznaka brązowa – 15 punktów GOT
Odznaka srebrna – 30 punktów GOT
Odznaka złota – 45 punktów GOT

Dzieci, które ukończyły siódmy rok życia oraz dorośli mogą ubiegać się o odznakę popularną i odznaki małe.
Popularna – 60 punktów
Mała brązowa – 120 punktów (przy intensywnym treningu istnieje możliwość zdobycia tych dwóch odznak w jednym roku).
Mała srebrna – 360 punktów
Mała złota – 720 punktów

Uzbierałem wymagane punkty GOT. Co dalej?
Zgłaszamy się z wypełnioną książeczką do wybranego punktu PTTK. Przodownik turystyki górskiej potwierdza przebyte przez nas trasy. W razie wątpliwości może poprosić nas o fotografie poświadczające, że faktycznie je przebyliśmy – dlatego warto robić sobie zdjęcia przy drogowskazach i schroniskach, jeśli w książeczce nie mamy odpowiednich pieczątek. Jeśli ilość punktów się zgadza, uiszczamy opłatę za odznakę (ok. 10-15 zł) i ewentualną wysyłkę odznaki do domu.
A potem z dumą chwalimy się osiągnięciem wszystkim krewnym i znajomym i rozpoczynamy zbieranie punktów na kolejną!
Punkty PTTK GOT to fantastyczna motywacja dla młodych turystów i zachęta do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dzieciaki mają poczucie podwójnej satysfakcji ze zdobytego szczytu, wypatrują długofalowego celu, wiedzą, że za większy wysiłek i trudniejszą trasę należy im się więcej punktów i uczą się, że na wyjątkowe nagrody trzeba sobie zapracować regularnym wysiłkiem i planowaniem. Sama odznaka to coś, co z dumą eksponuje się w swoim pokoju lub na plecaku.
W samym województwie śląskim mamy mnóstwo łatwo dostępnych, malowniczych szlaków. Pakujmy plecaki i ruszajmy z dzieciakami w góry! Może już w ten weekend?
Zobacz również:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.