Góra Dorotka
Wzgórze to ma wiele określeń: „Złota Góra”, „Zagłębiowski Olimp” czy też góra „Tabor”. Jednak są to nazwy potoczne. Oficjalnie powinniśmy używać określenia Góra Świętej Doroty. Do XVII wieku było to Wzgórze Przemienienia Pańskiego.
Góra Świętej Doroty o wysokości 381,3 m n.p.m. to popularne miejsce spacerów i wycieczek rowerowych mieszkańców Będzina. Przyjeżdżają tutaj również wycieczkowicze z miast ościennych 😉 Samochód najlepiej zostawić na końcu ul. Fryderyka Chopina, gdzie znajdziemy niewielki parking.
Świątynia na Górze Świętej Doroty
Na szczycie wzgórza, na polanie mieści się zabytkowy kościółek z 1635 r. pw. św. Doroty. Wzniesiono go po pożarze głównej, grodzieckiej świątyni. Na przestrzeni lat świątynia zaczęła podupadać, zatracając swe funkcje sakralne. Pełniła różne role, mi.in. stajni, w latach I wojny światowej. Obecnie obiekt jest zamknięty a wnętrze możemy zobaczyć tylko wtedy, kiedy przyjdziemy na mszę. Odbywają się one zawsze 6-tego dnia miesiąca o godzinie 15.00.

Góra Dorotka – walory przyrodniczo-krajobrazowe
Na terenie całego wzgórza istnieje Obszar Chronionego Krajobrazu. Spotkamy tu między innymi dęby, buki, jesiony, klony, brzozy brodawkowate i robinie akacjowe. Trasa, która biegnie leśnymi ścieżkami jest idealna na krótką wędrówkę z pociechami 🙂 Tajemniczy las to również świetne miejsce do wymyślania kreatywnych zabaw i przeżywania nowych przygód!


Kiedy zejdziemy z polany, na której znajduje się kościół niżej, poza linię lasu to znajdziemy punkty widokowe. Ujrzymy z nich panoramę Zagłębia i Śląska.

Na Dorotkę prowadzi czerwony szlak
Jest to turystyczny Szlak Husarii Polskiej. Przez wzgórze przechodzi również historyczny szlak handlowy Via Regia, który jest jedną z głównych nitek Drogi Św. Jakuba. Szlak pielgrzymkowy św. Jakuba prowadzi aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii, tam gdzie pochowano Apostoła Jakuba. Szlak ten znakowany jest muszlą św. Jakuba lub żółtą strzałką.

Źródełko z kapliczką
W XIX wieku kościół na Górze Świętej Doroty zasłynął z cudownego obrazu Matki Boskiej i bijącego u stóp wzgórza źródełka. Według wierzeń posiadało ono uzdrawiające właściwości – jego woda miała przywracać wzrok.

Warto zejść ze szlaku, a tym samym ze wzgórza w stronę pól. W bajkowym wąwozie, którym dzieci na pewno będą zachwycone, usytuowane jest właśnie owe źródełko.


Góra Dorotka – historia i legendy
Pierwsza ludność zamieszkiwała tu pod koniec epoki brązu i we wczesnej epoce żelaza (kultura łużycka). Według licznych legend i podań dotyczących historii wzgórza, było tutaj również grodzisko, a pośrodku niego stała świątynia. Prawdopodobnie była to też siedziba jakiegoś władcy w czasach pogańskich.
Pierwsze potwierdzenie tego faktu dali pruscy inżynierowie wojskowi, którzy w 1805 roku robili na Górze św. Doroty badania terenowe pod projektowane w tym miejscu fortyfikacje. Wykopano wtedy dwie skrzynie eksponatów archeologicznych; między innymi ceramikę, wyroby z brązu i kości.

Prace wykopaliskowe prowadzone były również od drugiej połowy ubiegłego stulecia. W ich trakcie potwierdzono pozostałości kamienno-ziemnych wałów, które okalały kiedyś wzgórze. Podczas prac archeologicznych wydobyto też szereg przedmiotów, którymi posługiwali się mieszkańcy: fragmenty naczyń ceramicznych, drobne przedmioty z gliny np. przęśliki tkackie czy też nietypową lampa na tłuszcz płynny.
Zobacz również w pobliżu:
Atrakcje dla dzieci w Katowicach
Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich

Komentarze (0)