Góra Dorotka

Wzgórze to ma wiele określeń: „Złota Góra”, „Zagłębiowski Olimp” czy też góra „Tabor”. Jednak są to nazwy potoczne. Oficjalnie powinniśmy używać określenia Góra Świętej Doroty. Do XVII wieku było to Wzgórze Przemienienia Pańskiego.

Góra Świętej Doroty o wysokości 381,3 m n.p.m. to popularne miejsce spacerów i wycieczek rowerowych mieszkańców Będzina. Przyjeżdżają tutaj również wycieczkowicze z miast ościennych 😉 Samochód najlepiej zostawić na końcu ul. Fryderyka Chopina, gdzie znajdziemy niewielki parking.

Świątynia na Górze Świętej Doroty

Na szczycie wzgórza, na polanie mieści się zabytkowy kościółek z 1635 r. pw. św. Doroty. Wzniesiono go po pożarze głównej, grodzieckiej świątyni. Na przestrzeni lat świątynia zaczęła podupadać, zatracając swe funkcje sakralne. Pełniła różne role, mi.in. stajni, w latach I wojny światowej. Obecnie obiekt jest zamknięty a wnętrze możemy zobaczyć tylko wtedy, kiedy przyjdziemy na mszę. Odbywają się one zawsze 6-tego dnia miesiąca o godzinie 15.00.

Góra Dorotka w Będzinie
Góra Dorotka

Góra Dorotka – walory przyrodniczo-krajobrazowe

Na terenie całego wzgórza istnieje Obszar Chronionego Krajobrazu. Spotkamy tu między innymi dęby, buki, jesiony, klony, brzozy brodawkowate i robinie akacjowe. Trasa, która biegnie leśnymi ścieżkami jest idealna na krótką wędrówkę z pociechami 🙂 Tajemniczy las to również świetne miejsce do wymyślania kreatywnych zabaw i przeżywania nowych przygód!

Góra Dorotka w Będzinie las
Góra Dorotka
góra dorotka

Kiedy zejdziemy z polany, na której znajduje się kościół niżej, poza linię lasu to znajdziemy punkty widokowe. Ujrzymy z nich panoramę Zagłębia i Śląska.

góra dorotka w Będzinie, punkt widokowy
Punkt widokowy na Górze Świętej Doroty

Na Dorotkę prowadzi czerwony szlak

Jest to turystyczny Szlak Husarii Polskiej. Przez wzgórze przechodzi również historyczny szlak handlowy Via Regia, który jest jedną z głównych nitek Drogi Św. Jakuba. Szlak pielgrzymkowy św. Jakuba prowadzi aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii, tam gdzie pochowano Apostoła Jakuba. Szlak ten znakowany jest muszlą św. Jakuba lub żółtą strzałką.

góra dorotka
Punkt widokowy na Górze Świętej Doroty

Źródełko z kapliczką

W XIX wieku kościół na Górze Świętej Doroty zasłynął z cudownego obrazu Matki Boskiej i bijącego u stóp wzgórza źródełka. Według wierzeń posiadało ono uzdrawiające właściwości – jego woda miała przywracać wzrok.

Góra Dorotka, źródełko
Góra Dorotka – źródełko

Warto zejść ze szlaku, a tym samym ze wzgórza w stronę pól. W bajkowym wąwozie, którym dzieci na pewno będą zachwycone, usytuowane jest właśnie owe źródełko.

Góra Dorotka
Góra Dorotka

Góra Dorotka – historia i legendy

Pierwsza ludność zamieszkiwała tu pod koniec epoki brązu i we wczesnej epoce żelaza (kultura łużycka). Według licznych legend i podań dotyczących historii wzgórza, było tutaj również grodzisko, a pośrodku niego stała świątynia. Prawdopodobnie była to też siedziba jakiegoś władcy w czasach pogańskich.

Pierwsze potwierdzenie tego faktu dali pruscy inżynierowie wojskowi, którzy w 1805 roku robili na Górze św. Doroty badania terenowe pod projektowane w tym miejscu fortyfikacje. Wykopano wtedy dwie skrzynie eksponatów archeologicznych; między innymi ceramikę, wyroby z brązu i kości.

góra dorotka

Prace wykopaliskowe prowadzone były również od drugiej połowy ubiegłego stulecia. W ich trakcie potwierdzono pozostałości kamienno-ziemnych wałów, które okalały kiedyś wzgórze. Podczas prac archeologicznych wydobyto też szereg przedmiotów, którymi posługiwali się mieszkańcy: fragmenty naczyń ceramicznych, drobne przedmioty z gliny np. przęśliki tkackie czy też nietypową lampa na tłuszcz płynny.

Zobacz również w pobliżu:

Atrakcje dla dzieci na Śląsku

Atrakcje dla dzieci w Katowicach

Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich

Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich
Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Góra Dorotka

Góra Świętej Doroty, 42-500 Będzin, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.