Kopiec Wyzwolenia

Kopiec wzniesiono w jednym z najwyższych punktów Piekar Śląskich. Jest to również miejsce, gdzie przysięgę składali powstańcy śląscy.

Kilka słów wstępu o historii tego miejsca

Kopiec został usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego przez Piekary Śląskie w drodze pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Jest symbolem powstań śląskich i walki o polskość. Idea budowy kopca w Piekarach Śląskich pojawiła już w 1883, czyli w 200. rocznicę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego. W wyniku sprzeciwu władz niemieckich nie doszło jednak do realizacji tego pomysłu.

Kopiec Wyzwolenia
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Teren wokół piekarskiego Kopca Wyzwolenia

Piekary Śląskie otrzymały dofinansowanie na zagospodarowanie tego terenu i rozwój infrastruktury okołoturystycznej wokół Kopca. Wszystko to w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu. Realizacja projektu przypadła na lata 2013-2014. Plac przed Kopcem Wyzwolenia został przebudowany i wyłożony betonową kostką. Zmiany objęły również montaż latarni, które oświetlają zarówno dojście do Kopca jak i sam plac. Powstała też siłownia pod chmurką i ścieżka zdrowia.

Kopiec Wyzwolenia Piekary
Widok z Kopca Wyzwolenia

Atrakcje dla dzieci pod Kopcem

Dzieci na pewno chętnie spędzą czas na placu zabaw. Są huśtawki, piaskownica i bujane koniki. Największą atrakcją jest chyba zielony labirynt, w którym dzieci mogą pobawić się w berka lub chowanego 🙂

Kopiec Wyzwolenia Piekary Śląskie
Zielony labirynt

W pobliżu Kopca ustawione są betonowe stoliki szachowe z siedziskami. Z tarasu widokowego na szczycie wypatrzymy również kilka miejsc do grillowania, z których możemy skorzystać w sezonie letnim. W obserwacji bardziej oddalonych miejsc pomoże nam z kolei luneta.
Przed Kopcem znajduje się specjalne podwyższenie z drewnianą scena, na której odbywają się różne imprezy na wolnym powietrzu. Dzieci pewnie wykorzystają to miejsce do swoich zabaw i występów 😉

Kopiec Wyzwolenia
Kopiec Wyzwolenia

Zobacz również:

Geosfera

Mieszkańcy Jaworzna i okolic chętnie odwiedzają Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej. Znajduje się on w dawnym kamieniołomie Sadowa Góra. To miejsce, w którym możemy wypocząć na łonie natury. Przestrzeni na zabawę i rekreację jest naprawdę sporo bo aż 8 hektarów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Kopiec Wyzwolenia

Kopiec Wyzwolenia, Piekary Śląskie, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Pszczyna
Pszczyna
MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Brama Wybrańców, Pszczyna, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.