Kopiec Wyzwolenia

Kopiec wzniesiono w jednym z najwyższych punktów Piekar Śląskich. Jest to również miejsce, gdzie przysięgę składali powstańcy śląscy.

Kilka słów wstępu o historii tego miejsca

Kopiec został usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego przez Piekary Śląskie w drodze pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Jest symbolem powstań śląskich i walki o polskość. Idea budowy kopca w Piekarach Śląskich pojawiła już w 1883, czyli w 200. rocznicę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego. W wyniku sprzeciwu władz niemieckich nie doszło jednak do realizacji tego pomysłu.

Kopiec Wyzwolenia
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Teren wokół piekarskiego Kopca Wyzwolenia

Piekary Śląskie otrzymały dofinansowanie na zagospodarowanie tego terenu i rozwój infrastruktury okołoturystycznej wokół Kopca. Wszystko to w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu. Realizacja projektu przypadła na lata 2013-2014. Plac przed Kopcem Wyzwolenia został przebudowany i wyłożony betonową kostką. Zmiany objęły również montaż latarni, które oświetlają zarówno dojście do Kopca jak i sam plac. Powstała też siłownia pod chmurką i ścieżka zdrowia.

Kopiec Wyzwolenia Piekary
Widok z Kopca Wyzwolenia

Atrakcje dla dzieci pod Kopcem

Dzieci na pewno chętnie spędzą czas na placu zabaw. Są huśtawki, piaskownica i bujane koniki. Największą atrakcją jest chyba zielony labirynt, w którym dzieci mogą pobawić się w berka lub chowanego 🙂

Kopiec Wyzwolenia Piekary Śląskie
Zielony labirynt

W pobliżu Kopca ustawione są betonowe stoliki szachowe z siedziskami. Z tarasu widokowego na szczycie wypatrzymy również kilka miejsc do grillowania, z których możemy skorzystać w sezonie letnim. W obserwacji bardziej oddalonych miejsc pomoże nam z kolei luneta.
Przed Kopcem znajduje się specjalne podwyższenie z drewnianą scena, na której odbywają się różne imprezy na wolnym powietrzu. Dzieci pewnie wykorzystają to miejsce do swoich zabaw i występów 😉

Kopiec Wyzwolenia
Kopiec Wyzwolenia

Zobacz również:

Geosfera

Mieszkańcy Jaworzna i okolic chętnie odwiedzają Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej. Znajduje się on w dawnym kamieniołomie Sadowa Góra. To miejsce, w którym możemy wypocząć na łonie natury. Przestrzeni na zabawę i rekreację jest naprawdę sporo bo aż 8 hektarów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Kopiec Wyzwolenia

Kopiec Wyzwolenia, Piekary Śląskie, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

Palmiarnia w Gliwicach
Gliwice
Palmiarnia w Gliwicach
6, Aleksandra Fredry, 44-100 Gliwice, Polska
Małe Centrum Nauki Sowa
Zawiercie
Małe Centrum Nauki SOWA Zawiercie
3 Maja 4, 42-400 Zawiercie, Polska
1000 Klocków
Katowice
1000 Klocków
1000 Klocków, Zawiszy Czarnego, Katowice, Polska
kolejkowo
Gliwice
Kolejkowo
Kolejkowo, Pszczyńska, Gliwice, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.