Kopiec Wyzwolenia
Kopiec wzniesiono w jednym z najwyższych punktów Piekar Śląskich. Jest to również miejsce, gdzie przysięgę składali powstańcy śląscy.
Kilka słów wstępu o historii tego miejsca
Kopiec został usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego przez Piekary Śląskie w drodze pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Jest symbolem powstań śląskich i walki o polskość. Idea budowy kopca w Piekarach Śląskich pojawiła już w 1883, czyli w 200. rocznicę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego. W wyniku sprzeciwu władz niemieckich nie doszło jednak do realizacji tego pomysłu.
Teren wokół piekarskiego Kopca Wyzwolenia
Piekary Śląskie otrzymały dofinansowanie na zagospodarowanie tego terenu i rozwój infrastruktury okołoturystycznej wokół Kopca. Wszystko to w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu. Realizacja projektu przypadła na lata 2013-2014. Plac przed Kopcem Wyzwolenia został przebudowany i wyłożony betonową kostką. Zmiany objęły również montaż latarni, które oświetlają zarówno dojście do Kopca jak i sam plac. Powstała też siłownia pod chmurką i ścieżka zdrowia.
Atrakcje dla dzieci pod Kopcem
Dzieci na pewno chętnie spędzą czas na placu zabaw. Są huśtawki, piaskownica i bujane koniki. Największą atrakcją jest chyba zielony labirynt, w którym dzieci mogą pobawić się w berka lub chowanego 🙂
W pobliżu Kopca ustawione są betonowe stoliki szachowe z siedziskami. Z tarasu widokowego na szczycie wypatrzymy również kilka miejsc do grillowania, z których możemy skorzystać w sezonie letnim. W obserwacji bardziej oddalonych miejsc pomoże nam z kolei luneta.
Przed Kopcem znajduje się specjalne podwyższenie z drewnianą scena, na której odbywają się różne imprezy na wolnym powietrzu. Dzieci pewnie wykorzystają to miejsce do swoich zabaw i występów 😉
Zobacz również:
Mieszkańcy Jaworzna i okolic chętnie odwiedzają Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej. Znajduje się on w dawnym kamieniołomie Sadowa Góra. To miejsce, w którym możemy wypocząć na łonie natury. Przestrzeni na zabawę i rekreację jest naprawdę sporo bo aż 8 hektarów.
Komentarze (0)