Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

W maju br. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska otworzyła ponownie dla zwiedzających swoje muzea w Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie i Katowicach, po nieplanowanej przerwie.

Muzea Techniki, w tym Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA to łącznie ponad 40 000 m2 bezpiecznej i otwartej przestrzeni ekspozycyjnej przystosowanej do zwiedzania w nowym reżimie sanitarnym. Odpowiada on wytycznym Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W każdym z obiektów wprowadzono również pewne ograniczenia i środki ostrożności dla zachowania bezpieczeństwa.

Muzea Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska tworzą największą niepubliczną sieć obiektów muzealnych w Polsce. Wszystkie obiekty zlokalizowane są w ważnych dla historii techniki i gospodarki Europy, Polski i Śląska miejscach.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach

Ponad 100 letnie maszyny i zabytkowe motocykle

W Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach prezentowany jest unikatowy na skalę europejską, zabytkowy ciąg technologiczny produkcji blach cynkowych. Ponad 100 letnie maszyny wciąż wykorzystywane są zgodnie ze swoim przeznaczeniem w trakcie prezentacji dla zainteresowanych zwiedzających.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach
Zabytkowy ciąg technologiczny w Walcowni

W WALCOWNI prezentowana jest również jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych motocykli legendarnych amerykańskich marek Harley – Davidson i Indian. Wśród pochodzących z lat 1924 – 1986 egzemplarzy znajduje się m.in. Indian Chief, uchodzący za jeden z najpiękniejszych motocykli świata, wojskowy Harley-Davidson WLA będący jednym z symboli II Wojny Światowej czy Harley-Davidson F z 1924 r., jeden z najstarszych czynnych motocykli w Polsce.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach
Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA – zabytkowe motocykle

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA – nowa wystawa

Dodatkowo, oprócz ciągu i wystawy motocyklowej, znajdziecie w Walcowni wystawę źródeł napędu, czyli kolekcję silników Jacoba Peppinga (m.in. silniki okrętowe, silniki spalinowe). W trakcie zwiedzania można podziwiać także część ekspozycji wygospodarowaną na dawny sprzęt pomiarowy i laboratoryjny. Od zeszłego tygodnia udostępniona została także wystawa motorowerów. Składa się na nią 12 pojazdów takich marek jak m.in. Romet, Jawa, Komar, Wierchowina.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach

Obiekt jest dostosowany do zwiedzania przez turystów w każdej grupie wiekowej. Wystawa znajdująca się na jednym poziomie stanowi ułatwienie dla zwiedzających rodziców z wózkami. Dodatkowo mile są widziani także turyści ze swoimi pupilami. W swojej ofercie, Walcownia posiada bilet rodzinny (2+2) oraz honoruje kartę dużej rodziny. Aktualny cennik (bilety wstępu i uruchomienia maszyn) znajduje się na fanpage Walcownia na Facebook, w zakładce „informacje”. Obecnie Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00, kasa biletowa jest czynna do godziny 15:00.

Historia rozwoju hutnictwa cynku na Śląsku

Za początek hutnictwa cynku w naszym regionie możemy uznać rok 1798, kiedy to Johann Christian Ruberg dokonał pierwszego udanego przetopu cynku. Miało to miejsce w hucie szkła w Wesołej, niedaleko Katowic. Jednym z kluczowych producentów cynku stała się firma Georg Giesche’s Erben A.G., a przełomowym wydarzeniem w dziejach firmy było otwarcie w 1834 roku huty „Wilhelmina” w Szopienicach. Zakład cały czas rozbudowywano, tak, że na początku XX wieku dostarczał on 25 000 ton cynku rocznie. Kombinat dawał też zatrudnienie ponad 2100 osobom. W 1903 roku powstała walcownia blachy cynkowej. Produkcja ruszyła rok później i prowadzono ją do w 2002 roku. Obecnie, po pracach remontowych i konserwatorskich, w budynku Walcowni prezentowana jest historia rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku.

Źródło: Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Zobacz również:

Zorganizowanie dzieciom przygód może być proste i… tanie. Po co? Bo dzieci je uwielbiają. Za tajemnicę, nowe miejsca i wartościowy czas z rodzicami.
Muzeum Śląskie, Katowice Pszczelarium
Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem lub zorganizować mu dzień pełen wrażeń? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, zwłaszcza w czasie wakacji lub ferii zimowych. Atrakcje dla dzieci w Katowicach przychodzą z pomocą!
atrakcje dla dzieci w Katowicach, Jama Bazyliszka Legendia

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

11 Listopada 50, 40-387 Katowice, Polska

Przy edycji pomogli

Ewelina Śmigiel, pracownik ds. zbiorów historycznych i edukacji Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Reklama

Ostatnio dodane

Park w Świerklańcu
Świerklaniec
Park w Świerklańcu
Park Swierklaniec, Świerklaniec, Polska
Żabie Doły, Bytom
Bytom
Żabie Doły
Krzyżowa 2D, 41-910 Bytom, Polska
Kolejka gondolowa Szyndzielnia
Bielsko-Biała
Kolejką gondolową na Szyndzielnię
Kolej Linowa Szyndzielnia, Al. Armii Krajowej, Bielsko-Biała, Polska
carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.