Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

W maju br. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska otworzyła ponownie dla zwiedzających swoje muzea w Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie i Katowicach, po nieplanowanej przerwie.

Muzea Techniki, w tym Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA to łącznie ponad 40 000 m2 bezpiecznej i otwartej przestrzeni ekspozycyjnej przystosowanej do zwiedzania w nowym reżimie sanitarnym. Odpowiada on wytycznym Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W każdym z obiektów wprowadzono również pewne ograniczenia i środki ostrożności dla zachowania bezpieczeństwa.

Muzea Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska tworzą największą niepubliczną sieć obiektów muzealnych w Polsce. Wszystkie obiekty zlokalizowane są w ważnych dla historii techniki i gospodarki Europy, Polski i Śląska miejscach.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach

Ponad 100 letnie maszyny i zabytkowe motocykle

W Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach prezentowany jest unikatowy na skalę europejską, zabytkowy ciąg technologiczny produkcji blach cynkowych. Ponad 100 letnie maszyny wciąż wykorzystywane są zgodnie ze swoim przeznaczeniem w trakcie prezentacji dla zainteresowanych zwiedzających.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach
Zabytkowy ciąg technologiczny w Walcowni

W WALCOWNI prezentowana jest również jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych motocykli legendarnych amerykańskich marek Harley – Davidson i Indian. Wśród pochodzących z lat 1924 – 1986 egzemplarzy znajduje się m.in. Indian Chief, uchodzący za jeden z najpiękniejszych motocykli świata, wojskowy Harley-Davidson WLA będący jednym z symboli II Wojny Światowej czy Harley-Davidson F z 1924 r., jeden z najstarszych czynnych motocykli w Polsce.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach
Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA – zabytkowe motocykle

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA – nowa wystawa

Dodatkowo, oprócz ciągu i wystawy motocyklowej, znajdziecie w Walcowni wystawę źródeł napędu, czyli kolekcję silników Jacoba Peppinga (m.in. silniki okrętowe, silniki spalinowe). W trakcie zwiedzania można podziwiać także część ekspozycji wygospodarowaną na dawny sprzęt pomiarowy i laboratoryjny. Od zeszłego tygodnia udostępniona została także wystawa motorowerów. Składa się na nią 12 pojazdów takich marek jak m.in. Romet, Jawa, Komar, Wierchowina.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach

Obiekt jest dostosowany do zwiedzania przez turystów w każdej grupie wiekowej. Wystawa znajdująca się na jednym poziomie stanowi ułatwienie dla zwiedzających rodziców z wózkami. Dodatkowo mile są widziani także turyści ze swoimi pupilami. W swojej ofercie, Walcownia posiada bilet rodzinny (2+2) oraz honoruje kartę dużej rodziny. Aktualny cennik (bilety wstępu i uruchomienia maszyn) znajduje się na fanpage Walcownia na Facebook, w zakładce „informacje”. Obecnie Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00, kasa biletowa jest czynna do godziny 15:00.

Historia rozwoju hutnictwa cynku na Śląsku

Za początek hutnictwa cynku w naszym regionie możemy uznać rok 1798, kiedy to Johann Christian Ruberg dokonał pierwszego udanego przetopu cynku. Miało to miejsce w hucie szkła w Wesołej, niedaleko Katowic. Jednym z kluczowych producentów cynku stała się firma Georg Giesche’s Erben A.G., a przełomowym wydarzeniem w dziejach firmy było otwarcie w 1834 roku huty „Wilhelmina” w Szopienicach. Zakład cały czas rozbudowywano, tak, że na początku XX wieku dostarczał on 25 000 ton cynku rocznie. Kombinat dawał też zatrudnienie ponad 2100 osobom. W 1903 roku powstała walcownia blachy cynkowej. Produkcja ruszyła rok później i prowadzono ją do w 2002 roku. Obecnie, po pracach remontowych i konserwatorskich, w budynku Walcowni prezentowana jest historia rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku.

Źródło: Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Zobacz również:

Zorganizowanie dzieciom przygód może być proste i… tanie. Po co? Bo dzieci je uwielbiają. Za tajemnicę, nowe miejsca i wartościowy czas z rodzicami.
Muzeum Śląskie, Katowice Pszczelarium
Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem lub zorganizować mu dzień pełen wrażeń? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, zwłaszcza w czasie wakacji lub ferii zimowych. Atrakcje dla dzieci w Katowicach przychodzą z pomocą!
atrakcje dla dzieci w Katowicach, Jama Bazyliszka Legendia

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

11 Listopada 50, 40-387 Katowice, Polska

Przy edycji pomogli

Ewelina Śmigiel, pracownik ds. zbiorów historycznych i edukacji Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Reklama

Ostatnio dodane

wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Pszczyna
Pszczyna
MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Brama Wybrańców, Pszczyna, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.