Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej
Po blisko czterech latach przerwy spowodowanej remontem Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej otwarło wreszcie swe podwoje.
Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”
Autorzy eskpozycji dołożyli starań by wystawa była wyjątkowa. Tak szerokie połączenie historii lokalnej i ekonomii dotąd nie było prezentowane w śląskim muzealnictwie. Narracja koncentrując się na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej przeplata opowieści o historii ekonomii z dziejami Śląska, wskazując wzajemne zależności i wpływy.

Ekspozycja porusza podstawowe zagadnienie ekonomiczne
Kładzie duży nacisk na rozwój wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości, oraz zasad funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej i innych historycznych systemów gospodarczych. W tematykę wystawy wprowadzają dwie postacie pomnikowe dla Rudy Śląskiej: Karol Godula, który swoim życiem i odwagą udowodnił, że nie mając nic można dzięki pracowitości stworzyć przemysłowe imperium oraz jego dziedziczka, Śląski Kopciuszek czyli Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła godulowy majątek, poświęcając się na równi działalności biznesowej jak i charytatywnej.

Zwiedzający przeniesie się wpierw do najdawniejszych czasów
Dowie się czym jest ekonomia i co znaczą fundamentalne pojęcia wartości czy zysku, wymiana barterowa i handel. Przenosząc się do średniowiecza zwiedzający odkryje, że już wtedy na terenie miasta istniały zalążki późniejszego przemysłu. Zobaczy jaki wpływ na rozwój cywilizacyjny miały skarby ukryte w podziemiach śląskiej ziemi i zasilana nimi rewolucja przemysłowa. Dla kompletności narracji i zrozumienia wszystkich czynników kształtujących przez wieki region ukazane są wielkie konflikty: wojny śląskie, I wojna światowa, powstania śląskie i plebiscyt oraz II wojna światowa.
W ramach wystawy wydzielono strefę prezentująca życie rodzinne, aktywność społeczną i polityczną, rolę religii w życiu mieszkańców. Przed przejściem do współczesności zwiedzający pozna Polskę Ludową z całym bagażem jej ekonomicznych zasad wywracających zasady wolnorynkowe i przerywających wielopokoleniowe więzi ekonomiczne.
Prezentowane na wystawie eksponaty znajdują rozwinięcie w planszach merytorycznych, oraz aplikacjach multimedialnych w postaci mappingów, monodramów aktorskich, interaktywnych quizów i gier.
Poprzez różnorodność środków wystawienniczych, umożliwiających rozmaite prowadzenie narracji, jest kierowana do szerokiego grona odbiorców: gości indywidualnych, rodzin z dzieci oraz zorganizowanych grup szkolnych, a nawet przedszkolnych.

Zobacz również:
Komentarze (0)