Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej

Po blisko czterech latach przerwy spowodowanej remontem Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej otwarło wreszcie swe podwoje.

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”

Autorzy eskpozycji dołożyli starań by wystawa była wyjątkowa. Tak szerokie połączenie historii lokalnej i ekonomii dotąd nie było prezentowane w śląskim muzealnictwie. Narracja koncentrując się na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej przeplata opowieści o historii ekonomii z dziejami Śląska, wskazując wzajemne zależności i wpływy.

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej
Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej


Ekspozycja porusza podstawowe zagadnienie ekonomiczne

Kładzie duży nacisk na rozwój wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości, oraz zasad funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej i innych historycznych systemów gospodarczych. W tematykę wystawy wprowadzają dwie postacie pomnikowe dla Rudy Śląskiej: Karol Godula, który swoim życiem i odwagą udowodnił, że nie mając nic można dzięki pracowitości stworzyć przemysłowe imperium oraz jego dziedziczka, Śląski Kopciuszek czyli Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła godulowy majątek, poświęcając się na równi działalności biznesowej jak i charytatywnej.

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej
Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej


Zwiedzający przeniesie się wpierw do najdawniejszych czasów

Dowie się czym jest ekonomia i co znaczą fundamentalne pojęcia wartości czy zysku, wymiana barterowa i handel. Przenosząc się do średniowiecza zwiedzający odkryje, że już wtedy na terenie miasta istniały zalążki późniejszego przemysłu. Zobaczy jaki wpływ na rozwój cywilizacyjny miały skarby ukryte w podziemiach śląskiej ziemi i zasilana nimi rewolucja przemysłowa. Dla kompletności narracji i zrozumienia wszystkich czynników kształtujących przez wieki region ukazane są wielkie konflikty: wojny śląskie, I wojna światowa, powstania śląskie i plebiscyt oraz II wojna światowa.

W ramach wystawy wydzielono strefę prezentująca życie rodzinne, aktywność społeczną i polityczną, rolę religii w życiu mieszkańców. Przed przejściem do współczesności zwiedzający pozna Polskę Ludową z całym bagażem jej ekonomicznych zasad wywracających zasady wolnorynkowe i przerywających wielopokoleniowe więzi ekonomiczne.
Prezentowane na wystawie eksponaty znajdują rozwinięcie w planszach merytorycznych, oraz aplikacjach multimedialnych w postaci mappingów, monodramów aktorskich, interaktywnych quizów i gier.
Poprzez różnorodność środków wystawienniczych, umożliwiających rozmaite prowadzenie narracji, jest kierowana do szerokiego grona odbiorców: gości indywidualnych, rodzin z dzieci oraz zorganizowanych grup szkolnych, a nawet przedszkolnych.

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej
Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej

Zobacz również:

Sala zabaw „Safari” w Rudzie Śląskiej

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej

Wolności 26, 41-700 Ruda Śląska, Polska

Przy edycji pomogli

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej

Reklama

Ostatnio dodane

Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska
Księża Góra - park linowy
Radzionków
Księża Góra w Radzionkowie
41-922 Radzionków, Polska
kopalnia guido
Zabrze
Kopalnia Guido w Zabrzu
3 Maja 93, 41-800 Zabrze, Polska
Palmiarnia w Gliwicach
Gliwice
Palmiarnia w Gliwicach
6, Aleksandra Fredry, 44-100 Gliwice, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.