Park w Rogoźniku

To miejsce idealne do celów wypoczynkowych i rekreacyjnych dla mieszkańców Rogoźnika i okolicznych miejscowości.

Park w Rogoźniku – piękne i malownicze miejsce

A przy okazji miłe wspomnienie z dzieciństwa i uczestnictwa w warsztatach ekologicznych organizowanych w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Ekologicznej 🙂 Warsztaty i obozy ekologiczne prowadzone w Miasteczku w Rogoźniku mają dość długą historię, bo rozpoczęły się już w 1989r. i trwały nieprzerwanie do 2011 roku. Potem Miasteczko było zmuszone przenieść swą działalność w inne miejsca w wyniku rozpadu ośrodka w Rogoźniku.

Rogoźnik znajduje się w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki – około 15 km od Katowic. Usadowiony jest u podnóża Buczyny o wysokości 376,6 m.n.p.m. i otoczony lasem.

Rogoźnik, widok na zbiornik nr I

Rogoźnik, skąd taka nazwa?

Nazwa Rogoźnik związana jest z roślinością, która porasta to miejsce. A dokładniej z roślinnością szuwarową – rodzajem trzciny, która przez ludność miejscową była tradycyjnie nazywana Rogożą. Z trzciny tej mieszkańcy wyrabiali między innymi pokrycia dachowe dla swoich wiejskich chałup.
Pochodzenie nazwy Rogoźnik wiąże się też z innymi legendami np. o braciach Rogożach lub o dużym rogu, który został w tych okolicach odnaleziony.

Park Rogoźnik, plac zabaw

Bogactwo fauny i flory

Teren Parku to ok. 64 ha, posiada on duże walory krajobrazowe i przyrodnicze. W Rogoźniku i okolicach występują różne, ciekawe gatunki roślin i zwierząt. Rogoźnicka fauna może się pochwalić takimi przedstawicielami jak traszka zwyczajna, ropucha szara i zielona, rzekotka drzewna, padalec zwyczajny, zaskroniec zwyczajny, perkoz dwuczuby, bocian biały, łabędź niemy, krzyżówka, kukułka, kuropatwa, bażant, puszczyk, jastrząb, myszołów, szczygieł pospolity, szpak, sikorka, zięba, skowronek, strzyżyk, dzięcioł, kos, gil, jemiołuszka, sójka, jeż, kret, zając szarak, wiewiórka, lis, jenot, kuna, łasica, borsuk, dzik, sarna, jeleń.

Park Rogoźnik

Na terenie parku znajdziemy jezioro (zbiornik nr I) oraz kanał wodny. W obrębie zbiornika nr I w sezonie letnim czynne jest kąpielisko, gdzie możemy popływać – objęte opieką ratowników. Jest również wypożyczalnia sprzętu wodnego, ośrodek wypoczynkowy z polem namiotowym i gastronomią. Na terenie ośrodka odbywają się często dyskoteki. Nieopodal są również zbiorniki nr II i III, bardziej dzikie. Wszystkie trzy zbiorniki powstały na terenie dawnej kopalni piasku, którą zalano po ukończonej eksploatacji.

Wypoczynek i zabawa w Rogoźniku

Nie jeden a dwa place zabaw znajdziemy w parku. Ten największy jest nowoczesny, wyposażony w nowe i bezpieczne urządzenia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Są również drabinki i linarium w kształcie piramidy do wspinania. Wasze pociechy na pewno znajdą coś dla siebie. W pobliżu wiele ławek na których można przysiąść.

Park Rogoźnik, plac zabaw

Dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych też coś się znajdzie. Jest nowa rolkostrada i siłownia pod chmurką. Na terenie parku są również domki letniskowe, Amfiteatr, restauracja i punkty gastronomiczne czynne w sezonie letnim.

Park Rogoźnik

Imprezy cykliczne w parku w Rogoźniku

Możemy spróbować również swoich sił w różnych wydarzeniach i imprezach organizowanych cyklicznie w parku. Są to np. zawody wędkarskie, biegi np. Bieg Pod Pochodniami, Półmaraton Leśny, Nordic Walking, biegi dla dzieci i młodzieży, Maraton 7 Jezior oraz V ROGOCROSS, jak również turnieje siatkówki plażowej.

Park Rogoźnik, plac zabaw

Zobacz również:

Park przeszedł metamorfozę i od lipca 2018 roku stanowi atrakcyjne miejsce zabawy i rekreacji.
Park Wypoczynkowy Lisiniec

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Park w Rogoźniku

Park Rogoźnik, Rogoźnik, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska
zalew dziećkowice
Chełm Śląski
Zalew Dziećkowice / Zbiornik Imieliński
Zbiornik Dziećkowice, Polska
funzeum
Gliwice
Funzeum
Pszczyńska 315, 44-100 Gliwice, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.