Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska rozciąga się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego – od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) do Kluczy.

To największy w Polsce (około 33 km²) i jeden z większych w Europie obszar lotnych piasków. Do powstania Pustyni Błędowskiej w umiarkowanym klimacie przyczyniła się zarówno natura, jak i działalność człowieka. Przez Pustynię, ze wschodu na zachód – dzieląc ją na dwie części przepływa rzeka Biała Przemsza. Na wschodnim skraju Pustyni znajdują się także inne obiekty związane ze środowiskiem wodnym – Staw Czerwony i Zielony. Powstały one w XIX wieku w wyniku zalania zlokalizowanych tu kopalni rud żelaza.

pustynia błędowska

Na „polską Saharę” warto wybrać się cała rodziną ??? Poniżej podpowiadamy gdzie najlepiej rozpocząć zwiedzanie.

Pustynia Błędowska – punkty widokowe

Róża Wiatrów

Wioska pustynna złożona z małej architektury, zlokalizowana przy krawędzi piaszczystego obszaru Pustyni Błędowskiej. Punkt ten powstał w 2018 roku i złożony jest z kompleksu altan, podestów i molo. To idealne miejsce do obserwacji walorów krajobrazowych tego terenu. Znajdziemy tu również platformy widokowe i tablice informacyjne, opisujące faunę i florę tego obszaru. Miejsce to świetnie nadaje się do tego, by rozpocząć wędrówkę, jak i odpocząć tutaj w zaciszu jednej z altan. Nieopodal, w sezonie turystycznym znajdziemy food trucki z ciepłymi i zimnymi przekąskami.

pustynia błędowska

Wzgórze Czubatka (382 n.p.m.)

Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na piaszczystą i zalesioną część Pustyni Błędowskiej. Dojdziemy tutaj pieszo (np. od Róży Wiatrów), albo dojedziemy samochodem. Obok altanki na wzgórzu jest parking, gdzie możemy zostawić samochód. Wzgórze Czubatka położone jest we wsi Klucze w województwie małopolskim. Z Czubatki możemy przejść do samej pustyni korzystając z żółtego szlaku. Doprowadzi on nas do Błędowa na zachodnim krańcu pustyni.

pustynia błędowska
Widok ze Wzgórza Czubatka

Wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.)

Punkt ten mieści się w miejscowości Chechło na wzgórzu Dąbrówka. Znajdziemy tutaj tablice informacyjne i edukacyjne.

Kilka ciekawostek dotyczących Pustyni Błędowskiej:

  • na pustyni zdarzało się w upalne dni zjawisko fatamorgany
  • została tutaj częściowo zrealizowana ekranizacja „Faraona” i „W pustyni i w puszczy”
  • Pustynia Błędowska wykorzystywana była w przeszłości jako poligon, co miało miejsce już w latach I wojny światowej oraz w okresie międzywojennym. W trakcie II wojny światowej, na Pustyni Błędowskiej miały miejsce ćwiczenia hitlerowskich formacji
  • północna część pustyni w dalszym ciągu użytkowana jest przez wojska powietrzno-desantowe, które regularnie wykorzystują ją do ćwiczeń, choćby skoków spadochronowych
  • z tym miejscem związana jest też legenda. Diabeł, który leciał tędy z wielkim workiem piachu chciał zasypać nim olkuskie kopalnie srebra. Upuścił jednak wór, gdy zahaczył nim o wieżę kościelną.
pustynia błędowska

Jak to się stało, że powstała Pustynia Błędowska?

Zasoby piasków na tych terenach zostały naniesione przez wody topniejących lodowców. Obszary te zostały następnie zarośnięte przez lasy, po czym z powrotem odsłonięte, w wyniku wyrębów mających miejsce w średniowieczu. Należy podkreślić, że Wielka Pustynia Błędowska, rozciągała się kiedyś na ogromnym obszarze ok. 150km². Piaski z tej okolicy docierały do pobliskich wsi i Olkusza. Dzisiejszy obszar pustyni to trochę ponad 30km², z czego tylko część to lotne piaski.

Zobacz również w okolicy:

Park Gródek, czyli Dalmacja w województwie śląskim

Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie

GEOsfera

Mieszkańcy Jaworzna i okolic chętnie odwiedzają Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej. Znajduje się on w dawnym kamieniołomie Sadowa Góra. To miejsce, w którym możemy wypocząć na łonie natury.

geosfera

Park miejski w Siewierzu

Park miejski w Siewierzu
Muzyczny plac zabaw w Siewierzu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Pustynia Błędowska

Bolesławska, 32-310 Klucze, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.