Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

To jeden z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. Obejmuje on swoim zasięgiem prawie 16 hektarów terenu, w tym nieczynne kamieniołomy i zbiorniki wodne.

Ogród znajduje się na południowym zboczu Księżej Góry (357,57 m n.p.m), na terenie miasta Radzionkowa, w powiecie tarnogórskim. Oficjalne otwarcie Ogrodu oraz działającej przy nim Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej miało miejsce w maju 2015 roku.

Historia Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie

Teren Ogrodu ma bardzo urozmaiconą rzeźbę. Liczne wzniesienia, zagłębienia powstały tu w wyniku wielowiekowej działalności człowieka. Pod koniec XIX wieku na terenie Ogrodu działała kopalnia Mathias (Maciej) eksploatująca niewielkie złoże galmanów. Na mapach górniczych z 1911 roku można doliczyć się jeszcze około 30 płytkich szybików w granicach i najbliższym sąsiedztwie Ogrodu. Dzisiaj pamiątką po kopalni są liczne warpie, niewielkie koliste hałdy pozostałe po głębieniu szybów oraz pingi, czyli zagłębienia powstałe w miejscu zasypania lub zaciśnięcia szybu. Obecnie dwa z nich zalane wodą tworzą staw Matyjas i Ober.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Po wyczerpaniu złóż galmanu kontynuowano prace górnicze w dwóch kamieniołomach wapienia, z których jeden zlokalizowany jest w granicach Ogrodu (znajduje się w nim kolekcja siedliskowa ciepłolubnych muraw i zarośli), a drugi przylega do jego granic od północnego-wschodu. Aż do początku lat 40. cała Księża Góra i teren przyległy były całkowicie pozbawione drzew. W kolejnych dziesięcioleciach teren pozostawiony jako nieużytek zarastał spontanicznie roślinnością krzewiastą i drzewiastą będącą dziś podstawą kolekcji siedliskowych. (źródło: ŚOB w Radzionkowie)

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Imprezy przyrodnicze

Na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (RSEE) w Radzionkowie odbywają się cykliczne wydarzenia przyrodnicze. Mają one charakter rodzinny i edukacyjny – popularyzujący wiedzę przyrodniczą, a udział w nich jest bezpłatny. Wydarzenia, które zachęcają do obcowania z przyrodą, to między innymi:

ŚLĄSKI KALENDARZ EKOLOGICZNY

Jest to cykl świąt przyrodniczo-ekologicznych, które obchodzone są w formie plenerowych pikników. To świetna atrakcja skierowanych do rodzin, dzieci i wszystkich zainteresowanych w województwie śląskim. Każde święto posiada swój niepowtarzalny charakter wynikający ze specyfiki poruszanego zagadnienia, osób i instytucji biorących w nim udział i okoliczności mu towarzyszących.

PIKNIK „ZAKOŃCZENIE WAKACJI”

To plenerowa impreza odbywająca się w ostatni dzień wakacji. Dzieci mogą uczestniczyć w grach i zabawach ruchowych oraz innych zajęciach – sportowych, plastycznych i przyrodniczych. Na piknik zapraszani są również specjalni goście, którzy dzielą się swoją wiedzą przyrodniczą. 

ZIMOWE PTAKOLICZENIE

Jest to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim „Big Garden Birdwatch” i odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Może w niej wziąć udział każdy kto choć trochę lubi przyrodę i zimowe spacery na łonie natury.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Czas spędzony w Ogrodzie umilą nam dodatkowo drewniane zwierzątka, oczko wodne i tablice z cennymi informacjami. Wybierzcie się koniecznie na rodzinny spacer i ciekawą lekcję przyrody w terenie.

Więcej informacji na temat Księżej Góry w Radzionkowie znajdziecie tutaj:

Księża Góra - park linowy
Księża Góra – park linowy

Malowniczy park, położony na wysokości 357 metrów. Spotkać tu można licznych spacerowiczów, w tym rodziny z dziećmi. Nie dziwimy się wcale, gdyż atrakcji dla maluchów jest tutaj co nie miara!

Polecamy również:

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

Śląski Ogród Botaniczny (ŚOB) to obszar niemal 100 ha. Na ten ogromny teren złożyły się jedyne w swoim rodzaju walory przyrodnicze: drzewostany leśne Fiołkowej Góry i doliny dwóch potoków: Promny i Jasienicy. Kolejne unikatowe elementy środowiska to tereny podmokłe i pola uprawne z rzadkimi dziś czyżniami, wyrobiska wapienne, wąwozy i wzgórza. Na obszarze ŚOB spotkamy przeróżne gatunki roślin i zwierząt, w tym rzadkich i chronionych.

śob plac zabaw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Śląski Ogród Botaniczny
Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej
www.obradzionkow.robia.pl

Lokalizacja

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Jana Zejera, 41-922 Radzionków, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Pszczyna
Pszczyna
MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Brama Wybrańców, Pszczyna, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.