Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

To jeden z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. Obejmuje on swoim zasięgiem prawie 16 hektarów terenu, w tym nieczynne kamieniołomy i zbiorniki wodne.

Ogród znajduje się na południowym zboczu Księżej Góry (357,57 m n.p.m), na terenie miasta Radzionkowa, w powiecie tarnogórskim. Oficjalne otwarcie Ogrodu oraz działającej przy nim Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej miało miejsce w maju 2015 roku.

Historia Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie

Teren Ogrodu ma bardzo urozmaiconą rzeźbę. Liczne wzniesienia, zagłębienia powstały tu w wyniku wielowiekowej działalności człowieka. Pod koniec XIX wieku na terenie Ogrodu działała kopalnia Mathias (Maciej) eksploatująca niewielkie złoże galmanów. Na mapach górniczych z 1911 roku można doliczyć się jeszcze około 30 płytkich szybików w granicach i najbliższym sąsiedztwie Ogrodu. Dzisiaj pamiątką po kopalni są liczne warpie, niewielkie koliste hałdy pozostałe po głębieniu szybów oraz pingi, czyli zagłębienia powstałe w miejscu zasypania lub zaciśnięcia szybu. Obecnie dwa z nich zalane wodą tworzą staw Matyjas i Ober.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Po wyczerpaniu złóż galmanu kontynuowano prace górnicze w dwóch kamieniołomach wapienia, z których jeden zlokalizowany jest w granicach Ogrodu (znajduje się w nim kolekcja siedliskowa ciepłolubnych muraw i zarośli), a drugi przylega do jego granic od północnego-wschodu. Aż do początku lat 40. cała Księża Góra i teren przyległy były całkowicie pozbawione drzew. W kolejnych dziesięcioleciach teren pozostawiony jako nieużytek zarastał spontanicznie roślinnością krzewiastą i drzewiastą będącą dziś podstawą kolekcji siedliskowych. (źródło: ŚOB w Radzionkowie)

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Imprezy przyrodnicze

Na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (RSEE) w Radzionkowie odbywają się cykliczne wydarzenia przyrodnicze. Mają one charakter rodzinny i edukacyjny – popularyzujący wiedzę przyrodniczą, a udział w nich jest bezpłatny. Wydarzenia, które zachęcają do obcowania z przyrodą, to między innymi:

ŚLĄSKI KALENDARZ EKOLOGICZNY

Jest to cykl świąt przyrodniczo-ekologicznych, które obchodzone są w formie plenerowych pikników. To świetna atrakcja skierowanych do rodzin, dzieci i wszystkich zainteresowanych w województwie śląskim. Każde święto posiada swój niepowtarzalny charakter wynikający ze specyfiki poruszanego zagadnienia, osób i instytucji biorących w nim udział i okoliczności mu towarzyszących.

PIKNIK „ZAKOŃCZENIE WAKACJI”

To plenerowa impreza odbywająca się w ostatni dzień wakacji. Dzieci mogą uczestniczyć w grach i zabawach ruchowych oraz innych zajęciach – sportowych, plastycznych i przyrodniczych. Na piknik zapraszani są również specjalni goście, którzy dzielą się swoją wiedzą przyrodniczą. 

ZIMOWE PTAKOLICZENIE

Jest to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim „Big Garden Birdwatch” i odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Może w niej wziąć udział każdy kto choć trochę lubi przyrodę i zimowe spacery na łonie natury.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Czas spędzony w Ogrodzie umilą nam dodatkowo drewniane zwierzątka, oczko wodne i tablice z cennymi informacjami. Wybierzcie się koniecznie na rodzinny spacer i ciekawą lekcję przyrody w terenie.

Więcej informacji na temat Księżej Góry w Radzionkowie znajdziecie tutaj:

Księża Góra - park linowy
Księża Góra – park linowy

Malowniczy park, położony na wysokości 357 metrów. Spotkać tu można licznych spacerowiczów, w tym rodziny z dziećmi. Nie dziwimy się wcale, gdyż atrakcji dla maluchów jest tutaj co nie miara!

Polecamy również:

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

Śląski Ogród Botaniczny (ŚOB) to obszar niemal 100 ha. Na ten ogromny teren złożyły się jedyne w swoim rodzaju walory przyrodnicze: drzewostany leśne Fiołkowej Góry i doliny dwóch potoków: Promny i Jasienicy. Kolejne unikatowe elementy środowiska to tereny podmokłe i pola uprawne z rzadkimi dziś czyżniami, wyrobiska wapienne, wąwozy i wzgórza. Na obszarze ŚOB spotkamy przeróżne gatunki roślin i zwierząt, w tym rzadkich i chronionych.

śob plac zabaw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Kontakt

Śląski Ogród Botaniczny
Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej
www.obradzionkow.robia.pl

Lokalizacja

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Jana Zejera, 41-922 Radzionków, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.