Zatopiona Kopalnia Bibiela – Pasieki
Zespół stawów zwanych Pasiekami powstał w miejscu zatopienia kopalni rud żelaza.
Cały obszar to piękne, urokliwe miejsce. Znajduje się tutaj kilkanaście jezior. Ruiny kopalni wtopione w krajobraz lasu i jezior stanowią dużą atrakcję dla starszych jak i młodszych podróżników.
Bibiela – Pasieki to wspaniały punkt na wyprawy dla całej rodziny
Pasieki znajdują się w otoczeniu boru sosnowo – świerkowego z domieszką wielu drzew liściastych m.in dębów, buków i brzóz. Lasy są bogate w runo leśne, znajdziemy tutaj jagody, borówki i grzyby.
Historia Kopalni Bibiela
W lesie na tak zwanych Pasiekach, 6 kilometrów na wschód od Miasteczka Śląskiego znajduje się zatopiona kopalnia rudy i kruszcu Bibiela. Poszukiwania rud żelaza i kruszcu ołowianego rozpoczęto tu już w 1880 roku. Natrafiono na duże ich ilości i w 1889 roku otwarto kopalnię.
Kruszce wydobywano tutaj przez 28 lat. 17 czerwca 1917 roku nastąpiło nagłe zalanie kopalni. Woda napływała z prędkością 38 metrów na minutę. Szczęśliwie wszyscy górnicy zdołali się uratować. W przeciągu dwóch godzin cała kopalnia była zatopiona, a wraz z nią wszystkie maszyny i urządzenia. Zatopił się milionowy skarb, zaś 700 górników straciło pracę. (z kroniki Jana Nowaka, 1927r.).
Zobacz również:
Komentarze (0)