Łysek z pokładu Idy

dla rodzinkulturaspektakle dla dzieciteatr

Wzruszająca i pełna ciepła historia, osadzona w śląskich klimatach.

Jest to opowieść o przyjaźni zwierzęcia i człowieka. Zwierzęcia zmuszanego do pracy w kopalni. Koń, pomagając górnikom w kopalni, płaci za to najwyższą cenę – ślepnie.

Autorem noweli, na bazie której powstało przedstawienie jest Gustaw Morcinek. Jak żaden z pisarzy tamtego okresu znał życie w kopalni i realia pracy górników.

O spektaklu Łysek z pokładu Idy

Nazwisko Gustawa Morcinka (w latach 1958 – 1963 kierownika literackiego Ateneum) pojawia się w naszym repertuarze nie po raz pierwszy. W historii Teatru kilkakrotnie realizowane były oryginalne sztuki tego autora: Kowal i Baśń o górniku Bulandrze.

fot. Tomasz Zakrzewski

Tym razem zobaczymy adaptację opowiadania, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. Łysek z pokładu Idy to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.

Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje…

Widowisko rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.

czas trwania 60 minut

od 8 lat

Zobacz również:

Muzeum Historii Katowic Dział Teatralno – Filmowy

Czytaj też:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Informacje

data
2023-10-22 16:00 do 2023-10-22

adres
Ateneum, Świętego Jana, Katowice, Polska

18.10 śr godz. 9:30
19.10 cz godz. 9:30
21.10 so godz. 11:30

 

Reklama

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.