Powstańcze atrakcje z Mysłowickim Ośrodkiem Kultury
Zaczęło się w Mysłowicach – Widowisko Powstańcze.
100 lat temu na terenie kopalni Mysłowice (Mylowitz Grube) doszło do masakry górników. Wydarzenia z Mysłowic stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu pierwszego powstania śląskiego.
13 i 14 sierpnia życie w Mysłowicach będzie zdeterminowane tematyką powstań śląskich. Odbędzie się spektakularne widowisko muzyczno-historyczne, które będzie zwieńczeniem obchodów 100-tnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.
Program wydarzenia:
13 sierpnia godz. 18-22
Park Zamkowy: Wieczór powstańczy (grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy).
Utworzenie obozów żołnierzy niemieckich i powstańczych przez w pełni umundurowanych członków grup rekonstrukcyjnych. W wieczornym programie przewidziano prezentowane strojów i broni, wspólną biesiadę przy ognisku z piosenką wojskową i powstańczą z akompaniamentem cyi. Zwieńczeniem wieczoru będzie projekcja filmu „Sól ziemi czarnej” w kinie plenerowym.
14 sierpnia godz. 12-16
W ciągu dnia na terenie Parku Zamkowego oraz Starego Miasta odbywać się będą patrole i kontrole żołnierzy niemieckich. Prezentowane będzie zaprzysiężenie powstańców, wydanie broni, ćwiczenia z bronią, przygotowanie punktów opatrunkowych, przejazdy samochodów pancernych oraz potyczki powstańcze. Na rynku będą odbywać się animacje dla mieszkańców w formie warsztatów o tematyce powstańczej, konkursy i zabawy z nagrodami. Otwarta również będzie kuchnia polowa z nieodpłatnymi posiłkami, połączona z pokazami kulinarnymi Remigiusza Rączki pn. „Powstańcze gotowanie”.
Począwszy od godz. 12.30 co pół godziny odgrywane będą inscenizacje historyczne. Całość działań ma stanowić żywą lekcję historii i być wstępem do rekonstrukcji na terenie KWK Mysłowice.
Godz. 15.00 – Msza w intencji poległych powstańców w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach. Godz. 17.15 – Przyjazd tramwaju powstańczego o numerze 100, oklejonego historycznymi treściami o powstaniach śląskich. Godz. 17.30 – Otwarcie Powstańczej Strefy Pamięci połączone z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej z udziałem władz miasta i państwa. Godz. 18.30-22 – Widowisko historyczne – reżyseria Zbigniew Stryj (inscenizacja, impreza masowa).
Zobaczymy i usłyszymy: zespół Dżem, Stanisława Sojkę, Józefa Skrzeka, Grzegorza Płonkę, Czesława Mozila z zespołem, Abradaba, Pokahontaz (grupa wystąpi z utworem napisanym specjalnie na to wydarzenie), Annę Dereszowską, Jacka Kawalca oraz wielu innych śląskich aktorów. Rolę gospodarzy pełnić będą znani aktorzy pochodzący z Mysłowic: Jolanta Fraszyńska oraz Piotr Bajtlik.
Komentarze (0)