Szańce Pamięci 1939-1945

dla rodzinplenerwidowisko historyczne

Wydarzenie z okazji 80-tej rocznicy
wybuchu II Wojny Światowej.

W programie:

  • koncert Katarzyny Sroki
  • pokaz sprzętu gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej
  • zwiedzanie schronu bojowego nr 33 przy ul. Cynkowej
  • wystawa „Ruda Śląska podczas II Wojny Światowej”
  • nabożeństwo ekumeniczne w intencji ofiar II wojny światowej
  • rekonstruktorzy w mundurach z epoki
  • darmowa grochówka z kuchni polowej
  • nauka rozkładania broni palnej (ostrej) i wiele innych atrakcji.

Kiedy i gdzie?

31 sierpnia w godz. 13.00 – 19.00 na terenie schronu nr 33 przy ul. Cynkowej.

„Szańce Pamięci” rozpoczną się o godz. 13:00 koncertem rudzkiej artystki Katarzyny Sroki, która zaśpiewa pieśni o tematyce patriotycznej. Następnie na godz. 14:00 zaplanowane jest nabożeństwo ekumeniczne w intencji ofiar II Wojny Światowej. Zostanie ono odprawione przez duszpasterzy z parafii pw. Ducha Świętego w Czarnym Lesie i parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wirku. – Ubiegłoroczna, pierwsza edycja wydarzenia cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, w związku z tym zdecydowaliśmy o jego kontynuacji – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego. – Gorąco  zachęcam do uczestnictwa w tej niezwykłej lekcji historii – dodaje.

Wystawa

Na miejscu będzie możliwość obejrzenia wystawy „Ruda Śląska w czasie II Wojny Światowej”. – Znajdują się tam fotografie i dokumenty z terenu obecnej Rudy Śląskiej z lat 1939 – 1945, a także mundury, elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy różnych armii z tego okresu – zachęca dyrektor Krzysztof Gołąb. Będzie również ekspozycja makiet wojskowych zbudowanych przez Dawida Lorka oraz wystawa banknotów i bilonu, będących w obiegu w latach 1939 – 1945, zebranych przez Stanisława Mazura.

Zwiedzanie schronu bojowego

Dla zwiedzających zostanie udostępniony schron bojowy nr 33, znajdujący się przy ul. Cynkowej. – Będzie można zobaczyć wnętrze schronu, a także dowiedzieć się jak wyglądała w nim służba – mówi Damian Belok z Muzeum Miejskiego. – Poza tym w schronie będzie wyeksponowana część wystawy – fotografie, dokumenty czy uzbrojenie – tłumaczy. O zasadach działania oraz budowie ostrej broni palnej opowie Krzysztof Piechaczek. Z kolei członkowie grupy Gryfny Patrol będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęć z członkami grup rekonstrukcyjnych czy też skosztowania pysznej, darmowej grochówki. Ponadto podczas imprezy Ochotnicza Straż Pożarna z Rudy Śląskiej zorganizuje pokaz sprzętu gaśniczego (godz. 16:00 – 17:00).

Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym prezydent miasta Grażyny Dziedzic. Organizatorem jest Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Fortalicium. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje

data
2019-08-31 13:00 do 2019-08-31 19:00

adres
Schron Bojowy nr 33 Obszaru Warownego Śląsk, Cynkowa, Ruda Śląska, Polska

Reklama

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.