GEOsfera
Mieszkańcy Jaworzna i okolic chętnie odwiedzają Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej. Znajduje się on w dawnym kamieniołomie Sadowa Góra. To miejsce, w którym możemy wypocząć na łonie natury. Przestrzeni na zabawę i rekreację jest naprawdę sporo bo aż 8 hektarów.
GEOsfera to przede wszystkim Ośrodek Edukacyjny
Oprócz czasu na zabawę, warto znaleźć też chwilę na naukę. Wzdłuż ścieżek bowiem, rozstawione są tablice edukacyjne z różnymi ciekawymi informacjami. Możemy na przykład zapoznać się z rodzajami skał lub poczytać o tym, jak wyglądała nasza planeta kilkaset milonów lat temu. Należy dodać, że powstanie GEOsfery miało związek ze znalezieniem w tym miejscu kości notozaura. Był to prajaszczur wodno-lądowy, żyjący w okresie triasu. Kilka gadzich figur spotkamy w trakcie spaceru przy ścieżkach.
Historia powstania GEOsfery
W 2002 roku, w pobliżu kamieniołomu Sadowa Góra, prowadzono badania lokalnych siedlisk roślinnych, do których zaproszono geologów z Uniwersytetu Śląskiego. Ich zadaniem była ocena warunków podłoża, naukowcy nie ograniczyli się jednak do zakresu zlecenia i dodatkowo dokonali charakterystyki najcenniejszych struktur geologicznych kamieniołomu – megariplemarów – śladów morskiej historii tego miejsca. Dokładniej chodziło o ślady tsunami, które przeszło przez ten teren ćwierć miliarda lat temu. Informacja o tsunamitach była inspiracją do wykonania szczegółowej waloryzacji geologiczno-przyrodniczej kamieniołomu. Oznaczone gatunki, choć niezbyt liczne, reprezentowane są przez masowo występujące osobniki. Okoliczność ta okazała się atutem. Dla osób wchodzących w klimat paleontologicznych poszukiwań, ponieważ każdy niemal kamień kryje skamieniałości starsze od dinozaurów.
Udokumentowano tu kości kilku gatunków gadów, co sprawiło, że Sadowa Góra została doceniona jako poligon badawczy dla studentów geologii, a w 2017 roku powstała tu Terenowa Stacja Badawcza Uniwersytetu Śląskiego, którą geolodzy dzielą z botanikami.
W Ośrodku w Sadowej Górze prowadzone są regularnie wykopaliska, w których biorą udział studenci Uniwersytetu Śląskiego. Przybywają tu również licznie geolodzy, ponieważ jak się okazało dno kamieniołomu skrywa wiele geologicznych skarbów.
Można dziś w GEOsferze znaleźć na przykład szczątki gadów, ryb, szkarłupni, małży i głowonogów. Ośrodek w Sadowej Górze współpracuje też z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Państwowym Instytutem Geologicznym i ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie.
Walory przyrodnicze GEOsfery
Rośliność w tym miejscu jest naprawdę bogata. Posadzono tu ponad czterdzieści tysięcy roślin. Park tematyczny z ogrodem sensorycznym to świetne miejsce na relaks i poznanie obecnej tu flory. Na terenie Ośrodka znajdują się też tablice z opisami kolekcji roślinnych w języku Braille’a. Chwilę wytchnienia znajdziemy w centralnej części parku, przy dużej tężni solankowej.
Atrakcje dla dzieci
Warto o nich wspomnieć, bo jest ich całkiem sporo. Najmłodsi na pewno chętnie skorzystają z placu zabaw. Postawiono wokół niego ławeczki, więc zmęczeni spacerem rodzice 😉 będą mieli chwilę na wytchnienie. Gdyby ktoś zgłodniał to nieopodal znajdziemy strefę przeznaczoną do grillowania, jednak prowiant trzeba wziąć ze sobą. W sezonie obok głównego wejścia można też kupić lody, gofry i napoje.
Na terenie GEOsfery znajdziemy również wielki globus, którym dzieciaczki na pewno chętnie pokręcą. Przy jeziorku można pobawić się na piasku, zrobić z niego babkę albo spróbować odnaleźć kawałek skały z odbitymi szczątkami pradawnych stworzeń. 🙂 Są też w tym miejscu postawione leżaki, na których można odpoczywać. Jednym okiem spoglądamy sobie na otaczającą zieleń i jeziorko a drugim oczywiście bacznie obserwujemy nasze pociechy 😉
Oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży w GEOsferze
W ośrodku prowadzone są lekcje geologii, botaniki i geografii. Jednak aby z nich skorzystać, trzeba wcześniej zadzwonić i umówić termin. Grupy zorganizowane, które chcą wziąć udział w takich zajęciach w GEOsferze nie ponoszą żadnych opłat. Tematyka warsztatów i wykładów jest dodatkowo dopasowana do oczekiwań danej grupy. Powinna się ona oczywiście odnosić się do edukacyjnej działalności GEOsfery.
– Najważniejsze są dla nas dzieci, które mogą brać udział w zajęciach organizowanych bezpłatnie dla grup szkolnych. Na teren parku można wejść codziennie, bezpłatnie i bez ograniczeń czasowych – relacjonuje Agnieszka Chećko, Naczelnik Biura – Geolog Powiatowy Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej w Jaworznie to idealne miejsce do spacerów i odpoczynku. W połączeniu z walorami edukacyjnymi i licznymi atrakcjami dla dzieci, staje się wyjątkowo ciekawą propozycją na turystycznej mapie naszego regionu.
Dużym plusem jest bezpłatny wstęp na teren GEOsfery.
Zobacz również:
Komentarze (0)