16 czerwca – Dzień Dziecka Afrykańskiego

2020-06-16 10:46 M&M mama DzieckoEdukacjaPomocZabawa

Jest to również Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim. Dzień Dziecka dla polskich dzieci, tych małych jak i tych większych, jest dziś już tylko wspomnieniem. Nie wiem czy wiecie, ale na całym świecie dzieci obchodzą swoje święto w zupełnie innych terminach.

Na przykład w Pakistanie dzieci mają swoje święto 20 listopada, w Indiach 14 listopada, a w Bangladeszu 17 marca. Natomiast kontynent afrykański obchodzi to święto 16 czerwca. Smutne jest to, że w wielu państwach taki dzień po prostu nie istnieje. Jest bowiem ogrom miejsc na świecie, gdzie dzieci nie posiadają żadnych praw, jak i nie są poważnie traktowane.

Ekipa Face To Face With The World zorganizowała wyjątkowy Dzień Dziecka 🙂

W Azji, jak i w Afryce mimo, że formalnie data świętowania jest zaznaczona w kalendarzu nikt maluchom nie organizuje przyjęć, ani zabawy. Nie mówiąc już o prezentach ..

– W tym roku postanowiliśmy to zmienić. Cała ekipa Face To Face With The World sprężyła się i udało się! Zorganizowaliśmy w jednym dniu Dzień Dziecka dla wszystkich naszych podopiecznych z 83 instytucji dziecięcych z 26 państw Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu relacjonuje Anna Hora Lis, twórczyni tego międzynarodowego programu.

dzień dziecka afrykańskiego, face to face with the world

Można powiedzieć, że stał się cud. To pierwsze takie wydarzenie, że aż 83 sierocińce z Afryki i Azji w tym samym dniu bawiły się na całego. Była muzyka, tańce, śpiewy, pyszne jedzonko, ogromne torty i grillowanie. Tego jeszcze nikt wcześniej nie dokonał!

– Jestem z tego dumna ! Było warto – mówi Pani Ania.

Oprócz organizacji całodniowej, radosnej imprezy dodatkowo koordynatorki programu Face to Face, Ania Lenczyk (psycholog, nauczyciel w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczy w Kuźni Raciborskiej) i Małgorzata Szolc (nauczycielka w SP nr 3 im. M. Kopernika w Łaziskach Górnych) kontaktowały się osobiście ze swoimi podopiecznymi. W przebraniach jako Teddy Bear i Sweet Doll od rana wydzwaniały do wszystkich naszych sierocińców na świecie, w których zabawa trwała w najlepsze z życzeniami online! Dzieci w Afryce i Azji turlały się ze śmiechu po podłodze w trakcie spotkania z naszymi dziewczynami! To były cudowne chwile ❤?

dzień dziecka afrykańskiego, face to face with the world

Kilka informacji, o których na pewno w Polsce mało kto wie, a warto…

Śiśiu Mela oznacza Dzień Dziecka i obchodzony jest w Bangladeszu 17 marca. Tylko garstka rodziców pamięta o Dniu Dziecka. Trudna codzienność odbiera ludziom chęć świętowania. Bangladesz to radykalnie biedny kraj. Ekstremalnie trudny, jeżeli chodzi o warunki życia. W mieście iskierką nadziei, która pozwala przeżyć, jest praca w fabrykach. Niestety często nieludzka. Na wsi uprawa ziemi i zwierzęta, które trzeba zamykać w domu, bo inaczej może je ktoś ukraść.

Rodzice z powodu wszechobecnego ubóstwa wysyłają dzieci do pracy w fabrykach lub na polu. Każda przyniesiona do domu pajsa (bengalska waluta) zwiększa szansę na przeżycie. Nikt w takich sytuacjach nie myśli o posłaniu dzieci do szkół czy organizacji Dnia Dziecka.

dzień dziecka afrykańskiego, face to face with the world

Może dwie rodziny na sto pamiętają o nim i chcą go celebrować – skromnie, ale radośnie i wspólnie. 98% rodziców jest zbyt zajęta pracą i domem, by razem z dziećmi spędzić czas. Nie świętują Dnia Dziecka, co patrząc na ich trudną codzienność, nie zadziwia.

A dlaczego 16 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka Afrykańskiego?

Święto to zostało ustanowione dla uczczenia masakry dzieci w Soweto. W środę 16 czerwca 1976 r. w Soweto koło Johannesburga, w Republice Południowej Afryki, młodzi uczniowie w proteście przeciwko decyzji Departamentu Edukacji Bantu rozpoczęli marsz, który został krwawo stłumiony przez policję. Młodzi ludzie mieli już dość przepełnionych szkół, niskiego poziomu szkolnictwa i rasistowskich treści w programach nauczania. Naprzeciw protestujących dzieci stanęli policjanci. Doszło do zamieszek, w których użyto broni palnej. Zginęło ponad 100 niewinnych dziewcząt i chłopców w wieku szkolnym, a kilkaset zostało rannych. Walki trwały przez kilka godzin. Pewien 13 letni chłopiec, który był świadkiem tych wydarzeń, powiedział: 

„Otworzyli ogień. Nie ostrzegli nikogo. Po prostu otworzyli ogień. Właśnie tak. Właśnie tak. I kilkuletnie dzieci, małe bezbronne dzieci, padały na ziemię jak pacnięte muchy. To było morderstwo, morderstwo dokonane z zimną krwią.

Tragedia ta przekazywana była przez media i mocno wówczas pobudziła opinię publiczną na całym świecie.

dzień dziecka afrykańskiego, face to face with the world
Dzień Dziecka zorganizowany przez ekipę Face To Face With The World

Od tamtych dramatycznych wydarzeń sytuacja w większości krajów Afryki wcale się nie poprawiła

Wciąż w afrykańskich państwach nie ma wprowadzonego obowiązku szkolnego. Dzieciom nie mającym możliwości kształcenia się trudno wyjść z ubóstwa. Beztroskie dzieciństwo nie jest im znane. Codziennie pomagają matkom w poszukiwaniu i noszeniu wody dla potrzeb rodziny. Wychowują młodsze rodzeństwo. Duży odsetek dzieci stanowią sieroty, gdyż AIDS czy malaria wciąż zabija ich rodziców. Nadal w wielu krajach podstawowymi bolączkami są brak dostępu do wody pitnej, choroby, ubóstwo, przemoc i praca niewolnicza. W państwach Afryki Subsaharyjskiej, niemal 1 na 4 dzieci pracuje w warunkach wpływających na ich zdrowie i rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Jednak najbardziej przerażająca jest sytuacja dzieci w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, gdzie często nie tylko są świadkami przemocy lecz same też jej doświadczają.

A przecież nie powinno tak być.

Artykuł powstał dzięki wsparciu Pani Anny Hory Lis. Dziękujemy serdecznie ❤

anna hora lis, face to face with the world

Zobacz również:

O wyjątkowym programie Face To Face With The World pisaliśmy już jakiś czas temu. W momencie gdy prowadzenie tradycyjnych lekcji w szkole stało się niemożliwe, my pokazujemy, że nie ma rzeczy niemożliwych! Projekt, który 6 lat temu stworzyła Pani Anna Hora Lis ciągle się rozwija 🙂

Czytaj też inne nasze artykuły:

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.