Oswoić dziecko ze szkołą – czyli jak pozytywnie rozpocząć szkolną przygodę?
Dzieci potrzebują nie dni, a miesięcy by dostosować się do życia w szkole. Na początku gromadzą wiedzę o zasadach w niej obowiązujących. Testują również co im wolno, a co nie.
Poza tym, pierwsze tygodnie to czas na znalezienie szkolnych przyjaciół. To właśnie z tymi rówieśnikami, nasze dzieci będą spędzać czas i siedzieć w ławce. Później przyjdzie też czas na określenie swojej pozycji w grupie.
Ważne, by pierwsze chwile w szkole kojarzyły się pozytywnie. Umożliwi to czerpanie z niej wiedzy, ale również radości.
JAK OSWOIĆ DZIECKO ZE SZKOŁĄ – WSPARCIE DOROSŁYCH NIEZBĘDNE
Rozpoczęcie szkoły to bardzo ważny dzień w życiu dziecka. Jakość adaptacji naszego kilkulatka do szkoły, zależy w dużej mierze od zewnętrznego wsparcia ze strony najbliższego otoczenia – szczególnie rodziców i nauczycieli.
ZACZYNAMY OD SIEBIE – PEWNY I SPOKOJNY RODZIC
Dajmy dobry przykład naszemu dziecku i zachowajmy pewność siebie. Może być tak, że pierwsze chwile w szkole okażą się trudne dla naszego dziecka. Ale może być również odwrotnie: to my się boimy, a dziecko czeka na rozpoczęcie szkolnej przygody z niecierpliwością!
CO POMAGA…
- Zadbaj o to, by podstawowe potrzeby dziecka były zaspokojone. Tylko wyspane i najedzone dziecko, będzie mieć siły i chęci do nauki oraz poznawania szkoły i rówieśników. Bądź dla dziecka wsparciem i „bezpieczną bazą”. Okazuj dziecku zainteresowanie i naucz się współodczuwać jego emocje.
- Współpraca z nauczycielem. Dążycie do wspólnego celu – pragniecie dać dziecku najlepsze możliwości rozwoju i nauki.
- Staraj się pozytywnie wypowiadać się o szkole. Mile widziane anegdoty i zabawne historie z własnych szkolnych wspomnień i doświadczeń lub wspólne przeglądanie zdjęć.
- Ułóżcie plan dnia. Taki, który będzie uwzględniał obowiązki dziecka, jak i jego czas wolny, przeznaczony na zabawę, relaks i spotkania z kolegami.
- Angażuj się w życie szkoły. Warto uczestniczyć w szkolnych przedsięwzięciach, spotkaniach, apelach i kiermaszach. To czas, kiedy można pobyć ze swoim dzieckiem, poznać pracowników szkoły i innych rodziców.
- Daj dziecku czas i przestrzeń. Każde dziecko pracuje w innym tempie. Nadmierne ponaglanie może obniżyć wewnętrzną motywację do pracy. Przygotujcie wspólnie biurko i jego okolice, dbajcie o to by panował na nim ład i porządek.
- Nie neguj trudnych spraw i emocji. W szkole zdarzyć się mogą sytuacje problemowe i konfliktowe. Dziecko musi mieć oparcie w rodzicu i świadomość, że cokolwiek by się nie stało, może do niego przyjść, wygadać się i spróbować wspólnie z tatą lub mamą jakoś temu zaradzić.
- Postaw na samodzielność dziecka. Nie wyręczajmy dziecka w czynnościach, które potrafi już wykonywać samo – ubieranie, toaleta, jedzenie itp.
CO UTRUDNIA ADAPATACJĘ SZKOLNĄ…
- Częsta absencja dziecka w szkole. Wiąże się ona z nadrabianiem zaległości kosztem czasu wolnego ucznia. Dziecko słabiej integruje się z grupą, a szkoła zaczyna kojarzyć się z przymusem i nieprzyjemnymi poświęceniami.
- Nadmierna ochrona i kontrola, połączone z wygórowanymi wymaganiami. Dziecko może utracić poczucie własnej wartości i wiary w siebie, uczucia te mogą pogłębiać się z kolejnymi wyzwaniami i brakiem sukcesów pomimo podejmowanych starań i wysiłków.
Najważniejsze by dziecko czuło, że szkoła to przyjazne i ciekawe miejsce. Nie zawsze jest łatwo, są wyzywania do pokonania, ale są też osoby na których można polegać ? Bądźmy uważni na potrzeby dziecka i zwracajmy uwagę na to, co chcą nam powiedzieć i pokazać!
Czytaj również:
Książki dla dzieci o chorobie i odmienności
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.