Oswoić dziecko ze szkołą – czyli jak pozytywnie rozpocząć szkolną przygodę?

2020-09-02 16:53 M&M mama Adaptacja szkolnaDzieckoEdukacjaEmocjeSzkołaWychowanie

Dzieci potrzebują nie dni, a miesięcy by dostosować się do życia w szkole. Na początku gromadzą wiedzę o zasadach w niej obowiązujących. Testują również co im wolno, a co nie.

Poza tym, pierwsze tygodnie to czas na znalezienie szkolnych przyjaciół. To właśnie z tymi rówieśnikami, nasze dzieci będą spędzać czas i siedzieć w ławce. Później przyjdzie też czas na określenie swojej pozycji w grupie.

Ważne, by pierwsze chwile w szkole kojarzyły się pozytywnie. Umożliwi to czerpanie z niej wiedzy, ale również radości.

JAK OSWOIĆ DZIECKO ZE SZKOŁĄ – WSPARCIE DOROSŁYCH NIEZBĘDNE

Rozpoczęcie szkoły to bardzo ważny dzień w życiu dziecka. Jakość adaptacji naszego kilkulatka do szkoły, zależy w dużej mierze od zewnętrznego wsparcia ze strony najbliższego otoczenia – szczególnie rodziców i nauczycieli.

ZACZYNAMY OD SIEBIE – PEWNY I SPOKOJNY RODZIC

Dajmy dobry przykład naszemu dziecku i zachowajmy pewność siebie. Może być tak, że pierwsze chwile w szkole okażą się trudne dla naszego dziecka. Ale może być również odwrotnie: to my się boimy, a dziecko czeka na rozpoczęcie szkolnej przygody z niecierpliwością!

CO POMAGA…

  • Zadbaj o to, by podstawowe potrzeby dziecka były zaspokojone. Tylko wyspane i najedzone dziecko, będzie mieć siły i chęci do nauki oraz poznawania szkoły i rówieśników. Bądź dla dziecka wsparciem i „bezpieczną bazą”. Okazuj dziecku zainteresowanie i naucz się współodczuwać jego emocje.
  • Współpraca z nauczycielem. Dążycie do wspólnego celu – pragniecie dać dziecku najlepsze możliwości rozwoju i nauki.
  • Staraj się pozytywnie wypowiadać się o szkole. Mile widziane anegdoty i zabawne historie z własnych szkolnych wspomnień i doświadczeń lub wspólne przeglądanie zdjęć.
  • Ułóżcie plan dnia. Taki, który będzie uwzględniał obowiązki dziecka, jak i jego czas wolny, przeznaczony na zabawę, relaks i spotkania z kolegami.
  • Angażuj się w życie szkoły. Warto uczestniczyć w szkolnych przedsięwzięciach, spotkaniach, apelach i kiermaszach. To czas, kiedy można pobyć ze swoim dzieckiem, poznać pracowników szkoły i innych rodziców.
  • Daj dziecku czas i przestrzeń. Każde dziecko pracuje w innym tempie. Nadmierne ponaglanie może obniżyć wewnętrzną motywację do pracy. Przygotujcie wspólnie biurko i jego okolice, dbajcie o to by panował na nim ład i porządek.
  • Nie neguj trudnych spraw i emocji. W szkole zdarzyć się mogą sytuacje problemowe i konfliktowe. Dziecko musi mieć oparcie w rodzicu i świadomość, że cokolwiek by się nie stało, może do niego przyjść, wygadać się i spróbować wspólnie z tatą lub mamą jakoś temu zaradzić.
  • Postaw na samodzielność dziecka. Nie wyręczajmy dziecka w czynnościach, które potrafi już wykonywać samo – ubieranie, toaleta, jedzenie itp.
jak oswoić szkołę

CO UTRUDNIA ADAPATACJĘ SZKOLNĄ…

  • Częsta absencja dziecka w szkole. Wiąże się ona z nadrabianiem zaległości kosztem czasu wolnego ucznia. Dziecko słabiej integruje się z grupą, a szkoła zaczyna kojarzyć się z przymusem i nieprzyjemnymi poświęceniami.
  • Nadmierna ochrona i kontrola, połączone z wygórowanymi wymaganiami. Dziecko może utracić poczucie własnej wartości i wiary w siebie, uczucia te mogą pogłębiać się z kolejnymi wyzwaniami i brakiem sukcesów pomimo podejmowanych starań i wysiłków.

Najważniejsze by dziecko czuło, że szkoła to przyjazne i ciekawe miejsce. Nie zawsze jest łatwo, są wyzywania do pokonania, ale są też osoby na których można polegać ? Bądźmy uważni na potrzeby dziecka i zwracajmy uwagę na to, co chcą nam powiedzieć i pokazać!

Czytaj również:

Książki dla dzieci o chorobie i odmienności

Przyczyny trudności wychowawczych

Dinopowieści – projekt edukacyjny

dinopowieści

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.