Czwórka z papieru i sznurka, spektakl dla dzieci

dla rodzinkulturateatr

O SPEKTAKLU
Przedszkole jest puste. Wszyscy poszli już do domu. Zostały tylko cztery obrazki narysowane przez dzieci: nabazgrany Gryzmołek, fantazyjny zwierzak Fanti, księżniczka Anna-Joanna-Marianna-Katarzyna-Jadwiga-Diana-Takasiaka oraz potwór Grrr.

Księżniczka jest wyjątkowo ładnym obrazkiem i wisi majestatycznie na ścianie. Jest tak piękna, że ma nawet ramkę. Pozostałe rysunki nie są tak udane i leżą pomięte na podłodze.

Takimi didaskaliami zaczyna się sztuka Erharda Schmieda. Ciekawe, co wydarzy się, kiedy postaci z obrazków ożyją na scenie i jakie nawiążą relacje…

Praca nad spektaklem jest na razie na etapie pierwszych prób, ale już teraz wiemy, że nie zabraknie emocji i nie wszystko okaże się takie, jakie wydawało się na początku.

Sztuka niemieckiego autora w przekładzie na język polski ukazała się drukiem w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” w 2004 roku; w Teatrze Ateneum będzie miała swoją polską prapremierę.

Erhard Schmied – niemiecki dramaturg i scenarzysta, autor książek, sztuk dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, urodził się w 1957 roku niedaleko Frankfurtu nad Menem; mieszka w Saarbrücken. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Würzburga, Nagrodę Christopha von Schmida w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, Nagrodę za Promocję Literatury Zagłębia Ruhry, Nagrodę Literacką Hansa Bernharda Schiffa. Za sztukę „Czwórka z papieru” był nominowany do Niemieckiej Nagrody za Twórczość Teatralną dla Dzieci.

Lila Mrowińska-Lissewska – polska tłumaczka sztuk teatralnych, od lat związana z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” ukazało się wiele przekładów z języka niemieckiego jej autorstwa, m.in. takich dramaturgów, jak: Martin Baltscheit, Urlich Hub, Thilo Reffert czy Ingeborg von Zadow.

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Informacje

data
2024-04-16 09:30 do 2024-04-16

adres
Świętego Jana 10, 40-012 Katowice, Polska

11.04 cz godz. 9:30 i 11:30
12.04 pt godz. 9:30 i 11:30
13.04 so godz. 11:30
14.04 nd godz. 16:00

Reklama

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.