Inspirować i edukować – Spotkania Górskie „Lawiny”, dzieci na ściankę

dla rodzinsportspotkania podróżnicze

Góry możliwości – pod takim hasłem od 15 do 17 listopada w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej odbywać się będzie XIV edycja Spotkań Górskich „Lawiny”.

W programie tegorocznego festiwalu coś dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy wspinaczki, biegów górskich, trekkingu, kanioningu, czy wypraw w Himalaje, ale również paralotniarstwa. Na gości czekać będą prelekcje, pokazy filmów, warsztaty tematyczne oraz wernisaż konkursu fotografii górskiej. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Drugi dzień festiwalu (16 listopada) rozpoczną zorganizowane zajęcia na ściance skierowane do dzieci. Będą się one odbywały w godz. 10:00 – 12:00 w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Obrońców Westerplatte 2A. Goście festiwalu nie tylko będą mogli wziąć udział w warsztatach wspinaczkowych, a także dowiedzieć jak stawiać pierwsze kroki na via ferratach, jak samemu skutecznie prognozować pogodę w górach wysokich i jak unikać błędów w trakcie wyprawy na Kazbek.

Chcemy inspirować naszą publiczność do odkrywania własnych ścieżek w górach, lecz jednocześnie zwracamy dużą uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Zależy nam, aby nasi goście cieszyli się górami, ale też zawsze bezpiecznie z nich wracali do domu, stąd taki nacisk na walor edukacyjny – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które jest organizatorem „Lawin”.

Od 15:30 zostanie otwarty blok filmów i prelekcji. Karpaty i Dolomity, góry Antarktydy i Alaski, dolina Yosemite, Alpy, Kaukaz oraz Himalaje – wszystkie te miejsca (i jeszcze kilka innych) odwiedzić będą mogli uczestnicy XIV Spotkań Górskich „Lawiny”. Za sprawą swych opowieści zabiorą ich tam m.in. Roman Ficek – pierwszy człowiek w historii, który przebiegł Łuk Karpat; Magda Lassota – podróżniczka i fotoreporterka, która wiosną tego roku spędziła prawie dwa miesiące w bazie pod Mount Everestem realizując swój fotoreporterski projekt, a także Magdalena Gorzkowska – do niedawna utytułowana lekkoatletka, obecnie himalaistka mająca na koncie trzy zdobyte ośmiotysięczniki.

O ile w zeszłym roku skupiliśmy się na historii polskich zmagań z zimowym K2, to w tym roku postawiliśmy na różnorodność form górskiej aktywności. Często takich, których podejmowanie nie wymaga zresztą wcale jazdy na drugi koniec świata – mówi Tomasz Bartniczak.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje

data
2019-11-16 10:00 do 2019-11-16

adres
Obrońców Westerplatte 2A, Ruda Śląska, Polska

Szkoła Podstawowa nr 16

Reklama

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.