Królowa Śniegu – w katowickim Ateneum

dla rodzinkulturaspektakle dla dzieciteatr

Ciekawa realizacja Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum – „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena w przekładzie Stefanii Beylin. Premiera odbyła się 30 listopada 2019 roku.

   Historia przyjaźni czy raczej miłości dwojga bohaterów – Gerdy i Kaja – to klasyka baśni literackiej, która wciąż inspiruje kolejne pokolenia twórców.

   Odłamek diabelskiego lustra, jaki utkwił w oku chłopca sprawia, że Kaj zmienia się nie do poznania; staje się złośliwym, wyrachowanym egoistą, złym i zamkniętym w sobie, a w końcu znika bez słowa i śladu. Odnaleźć go i pomóc może mu tylko Gerda, która wyrusza w niebezpieczną drogę do symbolicznej Królowej Śniegu, ale robi to również, a może nawet przede wszystkim dla siebie.

Spektakl „Królowa Śniegu”, fot. Tomasz Zakrzewski

   Cała historia jest bowiem inicjacyjną wędrówką bohaterki, pełną przeszkód i trudnych wyborów, przekraczaniem własnych granic, poszukiwaniem tożsamości, podróżą w głąb duszy. To szczególne doświadczenie, bo dokonujące się przede wszystkim w świecie kobiet i ich losów. Męskie postaci nie mają w opowieści Andersena większego znaczenia, są niedojrzałe i bierne.

   Autorka adaptacji i reżyserka Karolina Maciejaszek zwraca na to szczególną uwagę w swojej koncepcji przedstawienia, podkreślając siłę sprawczą kobiet, również poprzez obsadę (tylko Kaj grany jest przez aktora). To one – wiedźmy, „szeptuchy” są animatorkami baśniowej i scenicznej rzeczywistości, to one prowadzą Gerdę przez życie wcielając się we wszystkie przywoływane role (również męskie).

proj. plakatu Marika Wojciechowska

   Nad inscenizacją pracują także prawie same kobiety: obok Karoliny Maciejaszek – Marika Wojciechowska (scenografia), Ewelina Ciszewska (ruch sceniczny), Aleksandra Ołdak (projekcje wideo) i jeden mężczyzna, kompozytor Szczepan Pospieszalski.

   W obsadzie: Katarzyna Prudło (Gerda), Michał Skiba (Kaj) oraz Marta Popławska, Ewa Reymann, Aleksandra Zawalska i Beata Zawiślak (Wiedźmy).

Opracowała: Renata Chudecka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje

data
2023-02-05 16:00 do 2023-02-05

adres
Teatr Ateneum, Świętego Jana, Katowice, Polska

28.01 so godz. 11:30
31.01 wt godz. 9:30
01.02 śr godz. 9:30
02.02 cz godz. 9:30
03.02 pt godz. 9:30 i 11:30
04.02 so godz. 11:30

Hans Christian Andersen
Królowa Śniegu
tłumaczenie: Stefania Beylin
adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Szczepan Pospieszalski
ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
projekcje wideo: Aleksandra Ołdak
premiera: 30 listopada 2019
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice

Reklama

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.