Nasza „mała ojczyzna” – zajęcia z wiedzy o regionie
Celem tych zajęć jest poznanie dziedzictwa kulturowego własnego regionu.
Historia własnego regionu, tradycje, obyczaje, postacie, miejsca, zabytki, stroje i język ludowy – to wszystko może stanowić dla dziecka ważne i ciekawe informacje, na temat tego kim jest i skąd pochodzi.
Dzięki zajęciom z wiedzy o regionie możliwe jest kultywowanie tradycji oraz ukształtowanie poczucia tożsamości regionalnej.
To również wspaniała forma wzmocnienia więzi z najbliższym otoczeniem.
Dzieje i dokonania przodków – tych z najbliższej okolicy, bywają często powodem do dumy.
Zajęcia z wiedzy o regionie w Rudzie Śląskiej
Ponad 19 tysięcy uczniów rozpoczęło w poniedziałek naukę w rudzkich szkołach. Dla ponad 1380 był to wyjątkowy dzień, bo progi szkoły przekroczyli po raz pierwszy.
Uczniowie zdobywać będą wiedzę pod okiem ponad 2400 nauczycieli i wychowawców. W niektórych rudzkich szkołach pojawi się nowy przedmiot – wiedza o regionie.
Od września w tych rudzkich szkołach, gdzie nauczyciele mają kwalifikacje w zakresie edukacji regionalnej, będą prowadzone zajęcia z wiedzy o regionie. Będą to dodatkowe zajęcia edukacyjne, za które uczniowie otrzymają oceny wpisane na świadectwo. Lekcje zaplanowano w klasie III i VI w 11 szkołach podstawowych oraz w klasie I w II i III Liceum Ogólnokształcącym.
– Cieszę się, że w naszym mieście mamy tak wielu nauczycieli regionalistów, którzy chcą przekazywać uczniom wiedzę o regionie. Dzięki ich zaangażowaniu możemy poszerzyć naszą ofertę edukacyjną o tak ważny dla nas przedmiot – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Przypomnę, że program edukacji regionalnej w szkołach i instytucjach kultury naszego miasta realizowany jest już od ładnych paru lat. To właśnie w Rudzie Śląskiej powstała w 2011 roku pierwsza w regionie klasa regionalna – dodaje.
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.