„Bytom fantastyczny” – nowa publikacja dla dzieci, która zachęci do odkrywania Bytomia

2024-01-28 14:00 Artykuł partnera portalu DZLS CzytamyDzieckoEdukacjaKsiążki dla dzieciPodróże z dzieckiemZabytkiZwiedzanie

Bohaterowie śląskich i bytomskich legend – Świetlik, Bebok, zjawa Czarnego Psa, czy Utopek – oprowadzą turystów i najmłodszych mieszkańców miasta po zakątkach Bytomia.

Do rąk najmłodszych trafiła ilustrowana publikacja „Bytom fantastyczny”, która zachęci do odkrywania historii, architektonicznego bogactwa miasta i zainspiruje do zwiedzania i spędzania wolnego czasu w Bytomiu. Ilustrowana autorskimi pracami Magdaleny Śliwińskiej książeczka, uruchamia spostrzegawczość, kieruje uwagę na bliskie dziecku elementy śląskiej kultury i zachęca do obserwacji bytomskiej przyrody, zarówno na ścieżkach rezerwatu, jak i na parkowej polanie. Książka zawiera propozycje aktywności nie tylko w przestrzeni miasta, ale i na kartach przewodnika, w którym można rysować, projektować, kolorować, rozwiązując zadania uruchamiające dziecięcą kreatywność.

Bytom fantastyczny – wyjątkowa publikacja angażująca dzieci

Mali turyści lubią zwiedzać przez zabawę. W nowo wydanym przewodniku dla dzieci pt. „Bytom fantastyczny” pomysłów na zwiedzanie przez odkrywanie jest wiele. Na kolorowych ilustracjach czarują nie tylko pejzaże Bytomia, ale i postacie rodem z bytomskich i śląskich legend. Po Bytomiu oprowadzają: Świetlik, Bebok, Utopek, a także gwarek i smoczyca, która wylądowała na jednej z elewacji przy ul. Piłsudskiego.


Bytom ze swoją 770-letnią historią, w której nie brakuje wątków dotyczących średniowiecznego zamku, podziemnych skarbów, czy kultowych pojazdów to świetne pole do eksploracji zarówno dla dużych, jak i małych turystów.


– W ostatnich latach Wydział Komunikacji Medialnej i Promocji wydał kilka publikacji, które prezentowały bardziej lub mniej oczywiste atrakcje turystyczne Bytomia. Żaden z przewodników nie był jednak skierowany bezpośrednio do dzieci. A przecież inspirujących historii i legend w Bytomiu nie brakuje – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Mamy nadzieję, że nowa bogato ilustrowana książka stworzona z myślą o zainteresowaniach najmłodszych bytomian i turystów, trafi do wrażliwości dzieciaków i będzie pamiątką po niezapomnianym spacerze po Bytomiu – dodaje prezydent.


Sześć punktów na mapie Bytomia do odwiedzenia

Nowo wydany przewodnik zawiera propozycję spaceru po mieście z sześcioma punktami na trasie. Cztery z nich mieszczą się w centrum miasta – to: Rynek, ul. Piekarska, pl. Sobieskiego i Park Miejski im. F. Kachla. Przewodnik zaprasza także do odwiedzenia zielonych zakątków – Rezerwatu Segiet i Parku Ludowego w sąsiedztwie Pałacu w Miechowicach. Przewodnikami po Bytomiu są postacie rodem z bytomskich legend m.in. Świetlik, zjawa Czarnego Psa, Bebok czy gwarek.
Najmłodsi spacerowicze ruszają z Rynku, który jest sercem Bytomia już od czasów średniowiecznych. Wędrują do Muzeum Górnośląskiego, gdzie na wystawach prezentowane są m.in. kości dinozaurów, archeologiczne skarby oraz… graczki, czyli zabawki z czasów dzieciństwa naszych babć i dziadków. W planie spaceru nie mogło zabraknąć przejażdżki starym tramwajem linii 38 oraz wizyty na kąpielisku w Parku Miejskim im. F. Kachla. Wytrwali wycieczkowicze mogą zakończyć wyprawę w jednej z zielonych atrakcji Bytomia – w otoczeniu zabytkowego parku przy Pałacu w Miechowicach lub w rezerwacie Segiet.


Połącz kropki i znajdź architektoniczne detale

Kierowana do małych odkrywców książka nie wyczerpuje wiedzy o historycznym i architektonicznym bogactwie miasta. Zachęca za to do poznawania Bytomia poprzez szereg ciekawostek. Uruchamia spostrzegawczość i uważność na detale, kieruje uwagę na bliskie dziecku elementy śląskiej kultury. Zachęca do obserwacji bytomskiej przyrody – na ścieżkach rezerwatu i na parkowej polanie. Książka zachęca do rysowania, projektowania, kolorowania oraz rozwiązywania zadań uruchamiających dziecięcą kreatywność.


Duuużo obrazków

Wielkim walorem publikacji są kolorowe ilustracje wykonane przez bytomską artystkę Magdalenę Śliwińską, laureatkę wielu konkursów artystycznych. Akwarelowe ilustracje Bytomia przenoszą w magiczny świat i uruchamiają dziecięcą wyobraźnię.


– Podczas pracy nad książką starałam się poczuć jak małe dziecko. Była to dla mnie świetna przygoda. Spacerowałam po mieście szlakiem wyznaczonym przez przewodnik i poszukiwałam inspiracji. Sama dowiedziałam się wielu ciekawostek na temat Bytomia. Odwiedzając dzisiaj ponownie te same miejsca, inaczej na nie patrzę – mówi Magdalena Śliwińska, ilustratorka.

bytom fantastyczny
Bytom fantastyczny” – nowa publikacja dla dzieci, która zachęci do odkrywania Bytomia.


Bohaterami są postacie ze śląskich legend i z historii, m.in. Bebok, zjawa Czarnego Psa, Utopek, Ignatz Hakuba czy śląski Kopciuszek – Joanna Gryzik. Często bohaterowie występują w humorystycznym wydaniu – odpoczywają na leżakach, łowią ryby czy wspinają się po ściance wspinaczkowej.
Autorami tekstów do przewodnika „Bytom fantastyczny” jest Katarzyna Mołdawa oraz zespół Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Wydana przez Urząd Miejski w Bytomiu publikacja kosztowała łącznie 22 161 zł, z czego 5 tys. zł to dofinansowanie ze Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach w ramach wsparcia działalności wydawniczej i promocyjnej.


Źródło: Biuro Prasowe
Urząd Miejski w Bytomiu

Zobacz również:

Kolejka Wąskotorowa Bytom

kolejka wąskotorowa bytom
Kolej Wąskotorowa Bytom

Kocia Kawiarnia „Koci Gościniec” w Bytomiu

Kocia Kawiarnia "Koci Gościniec" w Bytomiu
Kocia Kawiarnia „Koci Gościniec” w Bytomiu

Żabie Doły

Żabie Doły
Żabie Doły

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.