Bytomskie parki przeszły metamorfozę

Zakochaj się w bytomskich parkach, czyli podsumowanie unijnego projektu.

Dla tych, którzy szukają wytchnienia  i chwili relaksu nie opuszczając granic miasta, nie jest zaskoczeniem to, jak bardzo w ostatnim czasie zmieniły się zielone zakątki Bytomia.

13 września, podczas podsumowania projektu „Odnowa zieleni w parkach miejskich” zorganizowanego przez Stowarzyszenie MYbytomianie oraz Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki  Komunalnej odwiedzono większość  miejsc, w których przeprowadzono zieloną rewitalizację.

Wiemy, że jakość naszego życia zależy m.in. od dbałości o przestrzeń wokół nas. Dlatego cieszę się, że możemy pochwalić się kolejnymi ładnymi, zielonymi miejscami – mówił Robert Białas, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Zabytkowy Park Miejski

Park w Bytomiu, źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Przejazd śladem odnowionych parków, rozpoczęto od skweru Georga Brüninga przy Urzędzie Miejskim. Nie każdy wie, że ten lubiany przez mieszkańców zieleniec z fontanną jest częścią zabytkowego Parku Miejskiego. W ramach  projektu odnowy zieleni remontu doczekały się alejki, pojawiły się nowe ławki oraz dodatkowe kosze na odpady. Na uwagę sługują też nowe nasadzenia drzew i krzewów. 

Park Mickiewicza w Rozbarku

Kolejnym przystankiem na zielonej mapie Bytomia był Park Mickiewicza  w Rozbarku. Założony na początku XX wieku poprzez wykorzystanie naturalnego lasu, park jest niezwykły, bo choć blisko ruchliwej ul. Chorzowskiej, jest miejscem cichym i kameralnym.  

Park w Bytomiu, źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Przeprowadzona w ramach projektu przebudowa drzewostanu związana była z wprowadzeniem pasów zieleni izolacyjnej od str. ul. Chorzowskiej. W miejscach starych nasadzeń topól, które zostały wycięte, nasadzono rzędy nowych drzew i bylin – mówił Robert Białas, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Prace remontowe prowadzone były też w sąsiadującym z kopalnią niewielkim Parku Konopnickiej w Karbiu, gdzie powstały nowe alejki w miejscach tzw. „przedeptów”. Zostały posadzone nowe drzewa i krzewy oraz założono lub odnowiono trawniki.

Fazaniec w Szombierkach

Wyremontowane alejki, cieki wodne, nowe drzewa i krzewy, tarasy widokowe – tak po odnowie prezentuje się zabytkowy Fazaniec w Szombierkach, gdzie zakończył się III etap prac. Bytomianie mogą spacerować po alejkach pokrytych naturalnym kruszywem (5350 m2) lub kostką granitową (610m2). Z wybudowanych tarasów widokowych mogą podziwiać odnowiony ciek wodny. Do parku wiodą wyremontowane schody.

Park w Bytomiu, źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Największe zmiany możemy zaobserwować na położonym w centralnej części parku płaskowyżu, gdzie powstały drewniane platformy widokowe.

Wcześniej ta część parku nie była zagospodarowana. Aby tu spacerować trzeba było przedzierać się przez gąszcz roślinności – mówił Łukasz Fuglewicz z Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Warto dodać, że w ramach Odnowy w parkach miejskich  przeprowadzono prace na skwerach ul. Zabrzańska i Nowakowskiego w Szombierkach. Przy ul. Zabrzańskiej, tuż przy markecie Tesco, nie zobaczymy już błota i szczątków zieleni, ale zagospodarowany skwer, na którym założono trawnik, wybudowano alejkę i zamontowano ławki. Posadzono też prawie 750 roślin, wśród których nie zabrakło różnych odmian krzewów czy traw ozdobnych.  Prawie 163 tys. zł. kosztowały prace zieleniarskie na skwerze przy ul. Nowakowskiego. Tam również powstały alejki posadzono trawniki oraz inne rośliny, które dobrze znoszą miejski klimat. Łącznie posadzono prawie 660 sztuk roślin, m.in. berberysy, irgi czy pęcherznice kalinolistne.

Do końca października potrwają jeszcze prace w Parku Ludowym w Miechowicach, gdzie prowadzony jest m.in. gruntowny remont alejek. W ramach prac zostanie posadzonych prawie 13 500 sztuk bylin, w tym kwiatów bylinowych, ponad 8 500 krzewów i prawie 50 drzew. Odnowienia doczeka się też 4 198,86 m² alejek oraz 9391 m² trawników. Projekt odnowy parku zakłada również wykonanie oczka wodnego, wokół którego stworzona będzie ścieżka dydaktyczna, wzdłuż której znajdą się ogrody roślinne np. roślin cieniolubnych, paprociowych, sensorycznych – zapachowych, wabiących motyle czy ptaki.

Objazd po bytomskich parkach był częścią kampanii promocyjnej projektu „Odnowa zieleni w parkach miejskich w Bytomiu”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Priorytet II – Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Działanie 2.5. – poprawa jakości środowiska miejskiego. Całkowita wartość projektu to prawie 15,5 mln zł.

Park w Bytomiu, źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Bytomskie parki przeszły metamorfozę

City Park im. F. Kachla, Wrocławska, Bytom, Polska

Przy edycji pomogli

Biuro Prasowe Urząd Miejski w Bytomiu

Reklama

Ostatnio dodane

carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.