Żabie Doły

Na łonie natury najlepiej! Zapraszamy Was do odwiedzenia bardzo urokliwego miejsca, które położone jest na granicy trzech miast: Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich.

„Żabie Doły” to zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który powstał w 1997 roku. Celem jego utworzenia była ochrona siedlisk cennych gatunków fauny, głównie ptactwa wodnego. Teren „Żabich dołów obejmuje zbiorniki wodne, grunty rolne i nieużytki. Kiedyś prowadzona tu była eksploatacja węgla kamiennego, rud cynku i ołowiu oraz żelaziaków brunatnych.

„Żabie Doły” kształtowały się ponad 100 lat

Obecny wygląd „Żabie Doły” zawdzięczają zmianom ukształtowania powierzchni terenu, na którym się znajdują. Zachodził tu proces osiadania górniczego – w okresie ostatnich 100-130 lat, a obszar obniżył się w tym czasie o 5-8 metrów. Oprócz niecek, których dna zajmują zbiorniki wodne, w krajobrazie wyróżniają się też hałdy i wysokie na kilka metrów nasypy kolejowe. Razem, tworzą jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny klimat 🙂

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Ścieżka edukacyjna „Żabie Doły”

Na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego postawiono tablice, które pełnią funkcję edukacyjną. Ścieżka idealnie nadaje się na lekcje przyrody w terenie. Tematy, które zostały poruszone na trasie:

  • historia i charakterystyka tego miejsca
  • ptaki „Żabich Dołów”
  • zwierzęta zamieszkujące teren zespołu przyrodniczego
  • drzewa i rośliny „Żabich Dołów”.
Żabie Doły, ścieżka edukacyjna
Ścieżka edukacyjna – mapka

Atrakcją dla dzieci i dorosłych są też czatownie do obserwacji ptaków. Jest ich w sumie sześć w różnych miejscach, a najmłodsi nazywają je potocznie „telewizorami” 😉 Na ścianach pod wiaduktami znajdziemy z kolei kolorowe graffiti, które odnosi się do charakterystyki tego miejsca, czyli królują żaby!

Żabie Doły, czatownie
Czatownie na terenie Żabich Dołów
Żabie Doły

Gra terenowa

Na stronie www.zabiedoly.pl, oprócz galerii zdjeć, mapki i aktualności znaleźć można również:

  • grę terenową (potrzebne jest urządzenie mobilne z włączonym dostępem do Internetu oraz włączoną geolokalizacją z wykorzystaniem GPS). Gra terenowa polega na zaliczaniu wirtualnych stanowisk (kart) na obszarze „Żabich Dołów” za pomocą aplikacji uruchomionej na urządzeniu mobilnym (telefonie lub tablecie). Gra może odbywać się indywidualnie lub drużynowo.
  • memory, puzzle oraz żabopedię 😉
Żabie Doły

Tu rządzą ptaki!

Teren „Żabich Dołów” zamieszkuje 129 gatunków ptaków m.in. rybitwa rzeczna, sójka, śmieszka, szpak, szczygieł, trznadel, zięba, pustułka, płaskonos, rudzik, perkoz dwuczuby, myszołów zwyczajny, bażant, modraszka, bogatka, błotniak stawowy, czajka, czapla siwa, gil, łyska, kormoran czarny, kokoszka wodna, kowalik, bączek, dzięcioł duży, łabędź niemy. Ta różnorodność, jak i liczba występujących tutaj gatunków spowodowała, że miejsce to jest uznawane za niezwykle cenne pod względem ornitofauny.

Żabie Doły
Żabie Doły

Dolina Górnika

Znajduje się ona w pobliżu „Żabich Dołów” i jest to pozostałość po kopalni Barbara. Kiedyś był tam też stadion piłkarski i basen. Dzisiaj znajdziemy w Dolinie Górnika dwa stawy połączone mostkiem, restaurację i plac zabaw. To może być niezłe miejsce na chwilę oddechu po dłuższym spacerze 🙂

Zobacz również w pobliżu:

Kopiec Wyzwolenia

Kopiec wzniesiono w jednym z najwyższych punktów Piekar Śląskich. Jest to również miejsce, gdzie przysięgę składali powstańcy śląscy.

Alpakarnia Alpakacafe

Cudowne miejsce dla dzieci i dorosłych. Można nakarmić i pogłaskać alpaki, mini kozy, owieczki, zebrę, wielbłąda.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Żabie Doły

Krzyżowa 2D, 41-910 Bytom, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

Zatopiona Kopalnia Bibiela - Pasieki
Miasteczko Śląskie
Zatopiona Kopalnia Bibiela - Pasieki
Bibiela, Miasteczko Śląskie, Polska
wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.