Nie żyje człowiek, który pomagał zrozumieć świat dziecka
Dwa dni temu, po ciężkiej chorobie odszedł duński pedagog i terapeuta rodzinny Jesper Juul.
Człowiek mi bliski, choć osobiście go nie znałam. Jednak wystarczyło sięgnąć po jego książki by poczuć niezwykłą więź. Człowiek z ogromnym doświadczeniem, który w swoich książkach dzielił się nim bez pouczania, a z każdego jego słowa przebijał szacunek do najmłodszych.
„Moim zdaniem, największą strata dzieci w ostatnim trzydziestoleciu jest fakt, że nie istnieje dla nich żadna przestrzeń wolna od dorosłych. Nie ma już drzewa na podwórku, gdzie mogłyby przebywać same. Dawniej dzieci kształtowały swoje kompetencje społeczne w zabawie i komunikacji z innym dziećmi. Takiej możliwości już prawie nie mają, bo nawet kiedy są razem, to dookoła stoją dorośli, którzy się do wszystkiego wtrącają. Na dodatek, często są oni tak romantycznie lub idealistycznie usposobieni, że nie tolerują żadnych konfliktów. Niewesoło jest być dzisiaj dzieckiem z tymi dorosłymi, którzy nie odstępują ich na krok. A przy tym zaczyna się w różnych środowiskach pedagogicznych mówić, że dzieci mają wielką potrzebę granic. To po prostu trudne do uwierzenia, bo życie dzieci nigdy nie było bardziej ograniczone niż teraz. Dorośli są przez cały dzień przy nich i je kontrolują.”
Jesper Juul, Przestrzeń dla rodziny
„Człowiek tylko wtedy może z pełnym przekonaniem na coś się zgodzić,jeśli czuje, że ma możliwość niegodzenia się.”
Jesper Juul, „Nie ” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci
„Takie podejście do obowiązków rodzinnych jako nieprzyjemnej konieczności niesie ze sobą także ryzyko dla dzieci, ponieważ może spowodować, że poczują się one dla rodziców przeszkodą w życiu – a nie jego wzbogaceniem. Rodzice powinni na to zwrócić uwagę, jeśli ich dzieci staną się nagle podwójnie angażujące i roszczeniowe, jakby chciały powiedzieć: jeśli jestem w waszym życiu tylko jednym z wielu obowiązków do załatwienia, to chcę być przynajmniej tym największym i najważniejszym!’
Jesper Juul, Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie.
Pozostaje nam czytać i dzięki książkom rozwijać nasze relacje z dziećmi. Relacje oparte na szacunku, zaufaniu, zaangażowaniu, odwadze i otwartości. Twoja kompetenta rodzina. Nowe drogi wychowania, Twoje kompenetne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej, „Nie ” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci, Przestrzeń dla rodziny.. i wiele innych.
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.