100 DNI DO OTWARCIA BAJKI PANA KLEKSA

Odliczanie rozpoczęte! Już za 100 dni otworzą się wrota do Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy 🙂 Otwarcie 5 grudnia br. o godzinie 10:00.

To niezwykłe miejsce powstaje w Katowicach, w budynkach dawnej Fabryki Porcelany.

Dziś, czyli na 100 dni przed rozpoczęciem działalności miejsca na stronie www.bajkapanakleksa.pl pojawi się zegar, który będzie odliczać dni do wielkiego otwarcia wrót Wytwórni. Zaprezentowany zostanie także wizerunek Pana Ambrożego Kleksa, głównego symbolu Bajki.

Bajka Pana Kleksa – pierwsze takie miejsce w Polsce

Co znajdziemy w środku? Prawie 1000m2 powierzchni zaprojektowanej na 3 różnych poziomach. Aż 7 stref tematycznych pełnych łamigłówek, zagadek sensorycznych, tajemnic i eksperymentów.


Akademia pana Kleksa to kultowa książka dla dzieci, którą napisał Jan Brzechwa. Przygody Adasia Niezgódki uwielbiają dzieci i dorośli. To historia, która łączy pokolenia. Książka doczekała się adaptacji filmowej i teatralnej. Kontynuacją tej opowieści są: Podróże pana Kleksa i Tryumf pana Kleksa.

Bajka Pana Kleksa – atrakcje

Powstaje przestrzeń, gdzie razem w bajkowy świat przeniosą się dzieci i ich rodzice. Misją tego miejsca ma być nauka poprzez zabawę. Bajka Pana Kleksa bazować będzie na słynnej trylogii Jana Brzechwy. Będzie można wystartować w kosmos rakietą, nauczyć się podstaw astronomii, kleksografii, obsługi kompasu, czytania map i rozpoznawania kierunków świata, wyleczymy również chore sprzęty.

Źródło: materiały prasowe organizatora

Wszystko w kolorowym, niepowtarzanym otoczeniu pełnym twórczej energii. W Pacanowie mają swoje Centrum Bajki Koziołka Matołka, na Śląsku czas na Bajkę Pana Kleksa 🙂

Premiera wizerunku Pana Kleksa

„Nie pamiętam, czy wspomniałem już o tym, że twarz pana Kleksa po prostu upstrzona jest piegami. (…) Głowa pana Kleksa nie przypomina żadnej spośród głów, które się kiedykolwiek w życiu widziało. Pokryta jest ogromną czupryną, mieniącą się wszystkimi barwami tęczy,
i okolona bujną zwichrzoną brodą (…). Nos zajmuje większą część twarzy pana Kleksa, jest bardzo ruchliwy i przekrzywiony w prawo albo w lewo, w zależności od pory roku. Na nosie tkwią srebrne binokle, bardzo przypominające mały rower, pod nosem zaś rosną długie sztywne wąsy koloru pomarańczy.”

Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”

Na 100 dni przed otwarciem Bajki Pana Kleksa, czyli 27 sierpnia br. na stronie internetowej projektu www.bajkapanakleksa.pl poznamy wizerunek Ambrożego Kleksa, głównego symbolu miejsca.
– „Pan Kleks będzie towarzyszyć dzieciom i rodzicom od przekroczenia wrót Bajki Pana Kleksa: przywita zwiedzających, zobaczymy go na elementach scenografii. Animatorzy, którzy będą oprowadzać po Bajce Pana Kleksa będą wyglądać jak kultowa postać Jana Brzechwy. Ujrzymy go również na gadżetach oraz materiałach promujących Wytwórnię” – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca Bajki Pana Kleksa.

Premiera wizerunku Pana Kleksa

Autorką nowego wizerunku Pana Kleksa jest Maja Starakiewicz z Fabryki Dekoracji, studia, które odpowiada za powstanie wystawy stałej Bajki Pana Kleksa. Maja jest absolwentką grafiki na ASP w Krakowie, a obecnie doktorantką na tej samej uczelni. Zajmuje się ilustracją
i projektowaniem graficznym oraz edukacją artystyczną. Jest autorką książki dla dzieci oraz programu edukacyjnego.

Nowy wizerunek Pana Kleksa

– „Punktem odniesienia w projektowaniu nowego wizerunku Pana Kleksa jest przede wszystkim film, kultowa produkcja w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, będąca adaptacją książki pod tym samym tytułem, choć nie w pełni. Nie bazuję na sentymencie rodziców czy dziadków, próbuję dostosować obraz do współczesnego młodego odbiorcy. Cechy Wielkiego Nauczyciela wykreowane przez Jana Brzechwę są powszechnie znane – zwichrzona broda, ogromna czupryna, okulary, piegi i długi surdut. Od początku zależało mi na tym, aby postać Pana Kleksa była figlarna, ciepła i miała osobowość, jak jej literacki czy filmowy odpowiednik. Jednocześnie, tworząc nowego Ambrożego Kleksa, myślałam o powstającej scenografii, która jest kolorowa i przerysowana, tak aby łatwo wpisać nową ikonę w powstające elementy ekspozycji” – mówi Maja Starakiewicz.

Ilustratorka przygotowuje również wizerunki pozostałych postaci znanych z książki i filmu oraz występujących w Bajce Pana Kleksa.

Bajka Pana Kleksa – na 100 dni przed otwarciem

Pan Kleks, kultowy polski superbohater, wreszcie ma własną przestrzeń – wyjątkowe miejsce, które ma zapalać tysiące dzieciaków do nauki. Idea projektu zakłada przede wszystkim promowanie wartości, które uosabiał Wielki Czarodziej i Nauczyciel: otwartość, tolerancję, chęć odkrywania świata, podejmowanie wyzwań i pokonywanie przeszkód, jakie stają na życiowej drodze. Bajka Pana Kleksa ma zachęcić do sięgnięcia po dzieła opowiadające o przygodach Pana Kleksa i w dalszej perspektywie odkryć pasjonujący świat książek, aktywizować rodziny do wspólnego spędzania czasu oraz być dla dzieci atrakcyjną alternatywą dla smartfona czy komputera.

Za przygotowanie wystawy stałej odpowiada Fabryka Dekoracji, specjalizująca się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych.

W projekt od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy oraz wiele instytucji kultury i nauki w Polsce. Są to m.in. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Śląskie, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna w Katowicach.

Zobacz również:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

100 DNI DO OTWARCIA BAJKI PANA KLEKSA

Katowice Fabryka Porcelany, Katowice, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Pszczyna
Pszczyna
MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Brama Wybrańców, Pszczyna, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.