Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju

Carbonarium to ciekawa, multimedialna wystawa poruszająca temat węgla, a także historii miasta i rozwoju górnictwa w Polsce i na świecie.

Carbonarium – informacje o wystawie

Na parterze znajdziecie Punkt Informacji Turystycznej, sklep z pamiątkami, a przede wszystkim zobaczycie „lewitującą” bryłę węgla. Tu zaczyna się zwiedzanie.

Pierwsze piętro Carbonarium to historia powstania węgla i jego obieg w przyrodzie – od powstania w jądrach gwiazd po karbon.

carbonarium
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju

Na drugim piętrze dowiecie się, jaka jest historia wykorzystania węgla przez człowieka. Od starożytności po początek XX wieku poznamy rodzaje węgla, historię pierwszych kopalń i najważniejsze kroki milowe węgla kamiennego do stania się globalnym surowcem energetycznym.

Trzecie piętro to geneza rozwoju przemysłu górniczego w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście historii miasta. Pokazujemy tu współczesny model wydobywczy i związane z nim niebezpieczeństwa.

Ostatnie piętro wystawy to powstawanie jastrzębskich kopalń, rozwój urbanistyczny miasta oraz życie codzienne jego mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem górników.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości zjedziecie wgłąb kopalni, film 3D pokaże Wam powstawanie węgla. Tu możecie poczuć industrialny klimat.

carbonarium

Do końca wakacji działać też będzie strefa chill z leżaczkami ????????⛱️

W Carbonarium odbywają się również warsztaty dla dzieci np. „Bajtel na grubie” oraz koncerty, wystawy i inne wydarzenia ????????

Źródło: Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszcznica w Jastrzębiu Zdroju

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kontakt

32 440 81 70 lub  bilety@laznia.jastrzebie.pl

Lokalizacja

Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju

Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska
zalew dziećkowice
Chełm Śląski
Zalew Dziećkowice / Zbiornik Imieliński
Zbiornik Dziećkowice, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.