Funzeum

Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum, które jest w pełni multisensoryczne. W Funzeum doświadczysz niezapomnianej przygody, która wpłynie na twoje spostrzeżenia dotyczące kolorów i światła.

Co to jest Funzeum?

Jest to miejsce dostosowane do potrzeb każdego – niezależnie od wieku. W Funzeum znajdziesz wszystko co pozwoli Ci przeżyć FUNtastyczną historię. Dodatkowo, znajdziesz tu ponad 50 różnych scenografii i ścianek do robienia pamiątkowych zdjęć. Cały obiekt dzieli się na parę części. Pierwsze dwie to wystawa koloru i światła gdzie goście poznają tajniki tęczy, luster i źródeł oświetlenia. Ostatnia strefa – Funzone – to miejsce gdzie można wyładować energię ale i również odpocząć, w tej strefie znajdują się dwie hale zabaw, kawiarnia oraz sklepik gdzie można kupić sobie pamiątkę.

Wystawa koloru:

Wystawa koloru to strefa, w której poznasz z bliska każdy kolor tęczy. Zaczynając od wprowadzenia w świat kolorów, czyli czym tak naprawdę jest nasza zjawiskowa tęcza. Przechodząc przez wszystkie pokoje będziesz miał okazję przyjrzeć się każdemu koloru z osobna. W każdym kolorowym pomieszczeniu poznasz jak wpływa na nasze samopoczucie każda z barw oraz jak powstają barwniki i pigmenty tych odcieni. Na całej wystawie kolorów znajdziesz ponad 30 różnych ścianek, które będą idealne do urozmaicenia Twoich zdjęć. W ostatnim pokoju doświadczysz prawdziwej zabawy z kolorami, mieszając je, dzieląc i stawiając je obok siebie – tym sposobem ukończysz naukę i przygodę z kolorami.

funzeum
Funzeum

Wystawa światła:

Wystawa światła to zbiór ekspozycji, które pomogą wytłumaczyć zjawiska związane z oświetleniem oraz zwierciadłami. W tej strefie można znaleźć między innymi pomieszczenia, gdzie zrozumiemy czym tak naprawde jest promieniowanie ultrafioletowe i gdzie można znaleźć je w życiu codziennym. Kolejne pomieszczenia to planetarium, pokój Rentgenowski oraz pokój RGB. Ostatnią podstrefą to kraina luster, gdzie zobaczysz na własne oczy jak działa odbicie, krok po kroku zaobserwujesz jak lustra się zmieniały na przestrzeni wieków oraz doświadczysz czym jest efekt infinity. Kalejdoskopy, iluzje optyczne, nieskończone lustra to jedne z niewielu ekspozycji, które tutaj znajdziesz.

CIEKAWOSTKI:

fosforenscencja:

Fosforescencja to zjawisko, w którym materiał emituje światło po krótkotrwałym naświetleniu energią i kontynuuje świecenie przez pewien czas, nawet po zaprzestaniu działania źródła energii. Zjawisko fosforescencji jest wykorzystywane na wielu płaszczyznach, między innymi na produkcji zegarów, wskaźników awaryjnego oświetlenia i znaków ewakuacyjnych ale i również  w materiałach odblaskowych. To zjawisko w produkcji oznakowań awaryjnych takich jak „wyjście ewakuacyjne” jest bardzo istotne z paru powodów. Materiały fosforescencyjne pozwalają utrzymać widoczność co jest kluczowe w momencie kiedy zabraknie zasilania, ponieważ ich zdolność do gromadzenia energii powoduje, że nie potrzebują żadnego prądu czy baterii. 

historia oświetlenia:

Pierwsze źródło światła, jakim było ognisko, pojawiło się prawdopodobnie w wyniku przypadkowego odkrycia. Wczesnym ludziom prawdopodobnie udało się odkryć ogień, obserwując naturalne zjawiska, takie jak błyskawice lub erupcje wulkaniczne, które generowały intensywne ciepło i światło. Z przypadkowego odkrycia przez kontrolowanie i zastosowanie ognia. Pierwsze dowody świadczące o umiejętności rozpalenia ogniska datuje się na czasy prehistorii – około 1,6 miliona lat temu. Ogniska służyły przede wszystkim do oświetlania jaskiń i przyrządzaniu posiłków.

Kolejnym zaś źródłem światła była pochodnia, która powstała z potrzeby przenoszenia źródła światła. W miarę ewolucji społeczeństwa ludzie zaczęli poszukiwać sposobów przenoszenia ognia, aby móc korzystać z jego zalet w różnych miejscach. Stworzenie przenośnego źródła światła było szczególnie ważne w warunkach, gdzie dostęp do stałego źródła światła był ograniczony. Pierwsi ludzie zaczęli tworzyć pochodnie, używając dostępnych naturalnych materiałów. Na przykład, używając suchych gałęzi, zlepiając je żywicą, smołą lub innym substancjami lepkimi, które łatwo palą się i utrzymują ogień. 

Rentgenoluminescencja

Zjawisko rentgenoluminescencji jest kluczowe w wielu dziedzinach, przede wszystkim w medycynie, nauce o materiałach, archeologii i dozymetrii. Działa jako ważne narzędzie pomiarowe, umożliwiające uzyskiwanie informacji o strukturze i ilości promieniowania rentgenowskiego w różnych kontekstach, co ma kluczowe znaczenie dla postępu w tych dziedzinach. Promieniowanie rentgenowskie zostało po raz pierwszy odkryte przez niemieckiego fizyka Wilhelma Rontgena w 1895r. Najpopularniejszą dziedziną, w której wykorzystuje się to zjawisko jest medycyna. Umożliwia ono tworzenie obrazów rentgenowskich, które pomagają lekarzom diagnozować problemy zdrowotne.

funzeum

Ogólne info:

Odkryj Centrum Nauki i Rozrywki! Funzeum to 5 stref, ponad 90 instalacji i niezapomniana zabawa! Tutaj nauka staje się przygodą, a każdy moment to czysta radość

Gliwice, CH Europa Centralna. Niech zabawa zacznie się już teraz!

Zobacz również:

Funzeum w Gliwicach

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Lokalizacja

Funzeum

Pszczyńska 315, 44-100 Gliwice, Polska

Przy edycji pomogli

Marketing Manager, FUNZEUM

Reklama

Ostatnio dodane

Kleks. Magia Kina. Wystawa
Katowice
Kleks. Magia Kina.
Porcelanowa 23, 40-246 Katowice, Polska
Freak Park Będzin
Będzin
Freak Park w Będzinie
Jozefa Cieszkowskiego 18, 42-500 Będzin, Polska
Zatopiona Kopalnia Bibiela - Pasieki
Miasteczko Śląskie
Zatopiona Kopalnia Bibiela - Pasieki
Bibiela, Miasteczko Śląskie, Polska
wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.