Kolejka Wąskotorowa w Rudach

Wspaniałe miejsce dla małych i dużych miłośników kolejek!

Idealne aby złapać ciepłe promienie jesiennego słońca!

Kolejka wąskotorowa w Rudach oraz wszystkie dodatkowe eksponaty zachwycają oldschool-owym stylem. Można się przenieść w czasy kolei parowych i pokazać dzieciakom jakie „kiedyś” jeździły Pendolino 🙂

Kolejka Wąskotorowa w Rudach, źródło: kolciaczek

Historia kolei wąskotorowej w Rudach

Kolej w Rudach Wielkich pojawiła się 25 marca 1899 roku. Pierwszym etapem było oddanie do użytku linii wąskotorowej, prowadzącej z Gliwic przez Nieborowice o długości 23,51 km.
Natomiast ostatni fragment linii, budowanej etapami doprowadzono do Plani (obecnie Płoni) – dzielnicy Raciborza 17 maja 1903 roku.
Cała trasa z Gliwic do Raciborza liczyła łącznie 51 km.
W tamtych czasach był to najwygodniejszy środek komunikacji pasażerskiej na trasie Gliwice–Racibórz. Podróż tą trasą zajmowała ponad 2 godziny.

Kolej wąskotorowa, mimo że czas jazdy miała porównywalny do podróży normalnotorowym pociągiem osobowym, to obsługiwała dodatkowo 10 miejscowości (m.in. Bojków, Nieborowice, Pilchowice, Stanice, Rudy, Szymocice, Nędzę i Babice) pozbawionych do tej pory sprawnej komunikacji.

Rudy, budynek dworcowy. Źródło: kolciaczek

W latach 1949-1963 liczba przewozów nie spadała poniżej 1 miliona a rekord zanotowano w 1954 r. kiedy przewieziono 1 834 400 pasażerów. Stację w Rudach Wielkich, zlokalizowano w samym środku trasy z Gliwic do Raciborza i była ona największa na całej linii. Znalazły się tam warsztaty naprawcze taboru, tory postojowe dla wagonów i lokomotyw, punkt obrządzania parowozów i trójkąt torowy do ich obracania. Główny budynek dworcowy to dwupiętrowy obiekt z poddaszem.

Dzisiaj możemy zwiedzić to, co pozostało po dawnej kolei czyli sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach.

Cała linia kolejowa z Gliwic do Raciborza Markowic została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków i od 1 marca 1993 r. jest chroniona prawem.

Źródło: kolciaczek

Zdjęcia z roku 2011 ! Jeśli ktoś ma bardziej aktualne zachęcam do dodania!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Kolejka Wąskotorowa w Rudach

Kolejka Wąskotorowa Rudy, Szkolna, Rudy, Polska

Przy edycji pomogli

kolciaczek

Reklama

Ostatnio dodane

wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Pszczyna
Pszczyna
MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Brama Wybrańców, Pszczyna, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.