Muzeum Historii Katowic Dział Teatralno – Filmowy

Wyjątkowe miejsce, pełne zabytków i pamiątek oraz dokumentacji twórczości dwojga ciekawych osobowości artystycznych naszego regionu: Barbary Ptak oraz Stanisława Ptaka.

Dział Teatralno – Filmowy Muzeum Historii Katowic to propozycja dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Klimatyczne miejsce w starej kamienicy.

Ekspozycja znajduje się w byłym mieszkaniu (dwupoziomowy apartament) scenografki i kostiumolog Barbary Ptak oraz jej męża aktora i śpiewaka Stanisława Ptaka. Powierzchnia wystawowa obejmuje 240 m².

Co możemy tam zobaczyć?

Piękne kostiumy teatralne, fotografie, plakaty, pamiątki, oryginalne wyposażenie mieszkania artystów z dokumentacją życia oraz twórczości, otrzymane nagrody i wyróżnienia.

Dział Teatralno – Filmowy

Dział Teatralno – Filmowy prowadzi również „Galerię pod 11”, która jest przestrzenią przeznaczoną na różnorodne wystawy i wydarzenia kulturalne np. wystawy fotograficzne, projekcje filmowe, spektakle, kameralne koncerty i inne działania artystyczne.

WARSZTATY W STAŁEJ OFERCIE

„Mały kostiumograf” – tworzenie własnych projektów  kostiumów, z użyciem rozmaitych materiałów i ozdób.

Dział Teatralno-Filmowy, warsztaty.
Dział Teatralno-Filmowy, warsztaty.

„Szalony Kapelusznik” warsztaty plastyczne. Możliwość zaprojektowania i wykonania niepowtarzalnych, barwnych kapeluszy! Przyjdź i zrób swoje oryginalne nakrycie głowy, a my zrobimy ci w nim zdjęcie!

  – „Wenecki karnawał” – warsztaty plastyczne, przybliżające atmosferę słynnego karnawału w Wenecji ze wspaniałymi korowodami tajemniczych postaci. Podczas zajęć dzieci otrzymają szablony masek, które będą zmieniać i ozdabiać, a następnie zabiorą je z sobą do domu.

Dział Teatralno-Filmowy, warsztaty.
Dział Teatralno-Filmowy, warsztaty.

Zadzwoń i dowiedz się więcej,

zarezerwuj termin: 32 745 17 28, 514 499 614

Muzeum Historii Katowic

Dział Teatralno-Filmowy. Historia.

Za oficjalny początek Działu Teatralno-Filmowego MHK jako osobnej filii mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kopernika 11 należałoby uznać 19 czerwca 2010, kiedy decyzją Urzędu Miasta Katowice mieszkanie wykupione od Barbary Ptak zostało przekazane naszemu muzeum.

Jednak teatralia w naszych zbiorach pojawiły się znacznie wcześniej. W 1999 roku, w siedzibie na Szafranka 9  została powołana Pracownia Konrada Swinarskiego.

Historia pracowni rozpoczęła się w momencie nabycia od Barbary Witek-Swinarskiej kolekcji dzieł jej tragicznie zmarłego męża. Pierwotnie zbiór obejmował głównie szkice, projekty i obrazy pochodzące z lat piećdziesiatych (Fantazjo  A. Musseta, Woyzeck G. Büchnera, pantomima Ksiądz i karabin, Opera za trzy grosze B. Brechta

W ciągu następnych lat zbiór wzbogaciły liczne zakupy oraz darowizny, m. in. od  Ewy Starowieyskiej, która podarowała zbiór swoich projektów kostiumów i scenografii tworzonych do spektakli Konrada Swinarskiego.

W miarę upływu czasu pracownia poświęcona wybitnemu reżyserowi zaczęła rozszerzać swoją działalność. Obecnie w zbiorach znajdują się również liczne eksponaty dokumentujące działalność teatralną placówek naszego regionu oraz osób z nim związanych.

Ekspozycja stała pt. „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”.

Od 21 listopada 2011 r. w Pracowni Teatralno-Filmowej Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11 jest czynna ekspozycja stała pt. „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”. Wystawa znajdująca się w byłym mieszkaniu tej niezwykłej pary ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne. Można tu oglądać projekty wybitnej scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz same kostiumy i dokumentację fotograficzną z realizacji przedstawień. Oprócz tego ukazujemy drogę twórczą Stanisława Ptaka – znakomitego aktora i śpiewaka, człowieka o wielkim talencie, sercu i charyzmie. Całości dopełniają liczne fotografie i pamiątki z ich życia prywatnego i rodzinnego, otrzymane nagrody i wyróżnienia oraz wiele innych ciekawostek zgromadzonych przez lata przez ową parę wybitnych artystów. 

GALERIA pod 11

Od stycznia 2013 r. w Oddziale Teatralno-Filmowym funkcjonuje nowa przestrzeń wystawowa – Galeria pod 11. Mieszkanie znajdujące się poniżej dawnego mieszkania Państwa Ptaków zostało z nim połączone, powracając do pierwotnego, przedwojennego układu. Na dolnym poziomie funkcjonują wystawy zmienne, choć nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń pozwala także na wykorzystanie do innych celów: organizacji koncertów, małych form teatralnych, projekcji filmowych i innych wydarzeń.

Godne uwagi jest także samo mieszkanie w jego oryginalnej formie –  dwupoziomowy apartament z wewnętrzną klatka schodową, a w nim dwie niezależne galerie.

Dział Teatralno – Filmowy

Jeśli wiecie, co jeszcze ciekawego można zwiedzić z dziećmi w Katowicach to czekamy na Wasze propozycje 🙂 Wystarczy kliknąć DODAJ NOWE MIEJSCE.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Adres: ul. Kopernika 11, Katowice
Tel: 32 745 17 28, 514 499 614

Muzeum czynne dla zwiedzających:
wtorek: 11.00 – 16.00
środa, czwartek, piątek: 11.00 – 15.00
pozostałe dni: nieczynne

Zwiedzanie w innych godzinach możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym:

tel. 32 745 17 28
kom. 514 499 614

Bilety:

ulgowy    5,00 zł
normalny    10,00 zł
rodzinny     15,00 zł

WE WTORKI WSTĘP BEZPŁATNY

oprowadzanie    40,00 zł (PL), 50,00 zł (ANG)
lekcja muzealna    8,00 zł/osoba

zajęcia warsztatowe:

1 osoba     8,00 zł

ptf@mhk.katowice.pl
http://www.mhk.katowice.pl/
www.facebook.com/kopernika11

Lokalizacja

Muzeum Historii Katowic Dział Teatralno – Filmowy

Kopernika 11, Katowice, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Pszczyna
Pszczyna
MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Brama Wybrańców, Pszczyna, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.