Muzeum Historii Katowic Dział Teatralno – Filmowy

Wyjątkowe miejsce, pełne zabytków i pamiątek oraz dokumentacji twórczości dwojga ciekawych osobowości artystycznych naszego regionu: Barbary Ptak oraz Stanisława Ptaka.

Dział Teatralno – Filmowy Muzeum Historii Katowic to propozycja dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Klimatyczne miejsce w starej kamienicy.

Ekspozycja znajduje się w byłym mieszkaniu (dwupoziomowy apartament) scenografki i kostiumolog Barbary Ptak oraz jej męża aktora i śpiewaka Stanisława Ptaka. Powierzchnia wystawowa obejmuje 240 m².

Co możemy tam zobaczyć?

Piękne kostiumy teatralne, fotografie, plakaty, pamiątki, oryginalne wyposażenie mieszkania artystów z dokumentacją życia oraz twórczości, otrzymane nagrody i wyróżnienia.

Dział Teatralno – Filmowy

Dział Teatralno – Filmowy prowadzi również „Galerię pod 11”, która jest przestrzenią przeznaczoną na różnorodne wystawy i wydarzenia kulturalne np. wystawy fotograficzne, projekcje filmowe, spektakle, kameralne koncerty i inne działania artystyczne.

WARSZTATY W STAŁEJ OFERCIE

„Mały kostiumograf” – tworzenie własnych projektów  kostiumów, z użyciem rozmaitych materiałów i ozdób.

Dział Teatralno-Filmowy, warsztaty.
Dział Teatralno-Filmowy, warsztaty.

„Szalony Kapelusznik” warsztaty plastyczne. Możliwość zaprojektowania i wykonania niepowtarzalnych, barwnych kapeluszy! Przyjdź i zrób swoje oryginalne nakrycie głowy, a my zrobimy ci w nim zdjęcie!

  – „Wenecki karnawał” – warsztaty plastyczne, przybliżające atmosferę słynnego karnawału w Wenecji ze wspaniałymi korowodami tajemniczych postaci. Podczas zajęć dzieci otrzymają szablony masek, które będą zmieniać i ozdabiać, a następnie zabiorą je z sobą do domu.

Dział Teatralno-Filmowy, warsztaty.
Dział Teatralno-Filmowy, warsztaty.

Zadzwoń i dowiedz się więcej,

zarezerwuj termin: 32 745 17 28, 514 499 614

Muzeum Historii Katowic

Dział Teatralno-Filmowy. Historia.

Za oficjalny początek Działu Teatralno-Filmowego MHK jako osobnej filii mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kopernika 11 należałoby uznać 19 czerwca 2010, kiedy decyzją Urzędu Miasta Katowice mieszkanie wykupione od Barbary Ptak zostało przekazane naszemu muzeum.

Jednak teatralia w naszych zbiorach pojawiły się znacznie wcześniej. W 1999 roku, w siedzibie na Szafranka 9  została powołana Pracownia Konrada Swinarskiego.

Historia pracowni rozpoczęła się w momencie nabycia od Barbary Witek-Swinarskiej kolekcji dzieł jej tragicznie zmarłego męża. Pierwotnie zbiór obejmował głównie szkice, projekty i obrazy pochodzące z lat piećdziesiatych (Fantazjo  A. Musseta, Woyzeck G. Büchnera, pantomima Ksiądz i karabin, Opera za trzy grosze B. Brechta

W ciągu następnych lat zbiór wzbogaciły liczne zakupy oraz darowizny, m. in. od  Ewy Starowieyskiej, która podarowała zbiór swoich projektów kostiumów i scenografii tworzonych do spektakli Konrada Swinarskiego.

W miarę upływu czasu pracownia poświęcona wybitnemu reżyserowi zaczęła rozszerzać swoją działalność. Obecnie w zbiorach znajdują się również liczne eksponaty dokumentujące działalność teatralną placówek naszego regionu oraz osób z nim związanych.

Ekspozycja stała pt. „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”.

Od 21 listopada 2011 r. w Pracowni Teatralno-Filmowej Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11 jest czynna ekspozycja stała pt. „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”. Wystawa znajdująca się w byłym mieszkaniu tej niezwykłej pary ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne. Można tu oglądać projekty wybitnej scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz same kostiumy i dokumentację fotograficzną z realizacji przedstawień. Oprócz tego ukazujemy drogę twórczą Stanisława Ptaka – znakomitego aktora i śpiewaka, człowieka o wielkim talencie, sercu i charyzmie. Całości dopełniają liczne fotografie i pamiątki z ich życia prywatnego i rodzinnego, otrzymane nagrody i wyróżnienia oraz wiele innych ciekawostek zgromadzonych przez lata przez ową parę wybitnych artystów. 

GALERIA pod 11

Od stycznia 2013 r. w Oddziale Teatralno-Filmowym funkcjonuje nowa przestrzeń wystawowa – Galeria pod 11. Mieszkanie znajdujące się poniżej dawnego mieszkania Państwa Ptaków zostało z nim połączone, powracając do pierwotnego, przedwojennego układu. Na dolnym poziomie funkcjonują wystawy zmienne, choć nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń pozwala także na wykorzystanie do innych celów: organizacji koncertów, małych form teatralnych, projekcji filmowych i innych wydarzeń.

Godne uwagi jest także samo mieszkanie w jego oryginalnej formie –  dwupoziomowy apartament z wewnętrzną klatka schodową, a w nim dwie niezależne galerie.

Dział Teatralno – Filmowy

Jeśli wiecie, co jeszcze ciekawego można zwiedzić z dziećmi w Katowicach to czekamy na Wasze propozycje 🙂 Wystarczy kliknąć DODAJ NOWE MIEJSCE.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Kontakt

Adres: ul. Kopernika 11, Katowice
Tel: 32 745 17 28, 514 499 614

Muzeum czynne dla zwiedzających:
wtorek: 11.00 – 16.00
środa, czwartek, piątek: 11.00 – 15.00
pozostałe dni: nieczynne

Zwiedzanie w innych godzinach możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym:

tel. 32 745 17 28
kom. 514 499 614

Bilety:

ulgowy    5,00 zł
normalny    10,00 zł
rodzinny     15,00 zł

WE WTORKI WSTĘP BEZPŁATNY

oprowadzanie    40,00 zł (PL), 50,00 zł (ANG)
lekcja muzealna    8,00 zł/osoba

zajęcia warsztatowe:

1 osoba     8,00 zł

ptf@mhk.katowice.pl
http://www.mhk.katowice.pl/
www.facebook.com/kopernika11

Lokalizacja

Muzeum Historii Katowic Dział Teatralno – Filmowy

Kopernika 11, Katowice, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

Podwodny Świat Królowej Aby
Katowice
Podwodny Świat Królowej Aby
Porcelanowa 23, 40-246 Katowice, Polska
carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
Park w Świerklańcu
Świerklaniec
Park w Świerklańcu
Park Swierklaniec, Świerklaniec, Polska
Żabie Doły, Bytom
Bytom
Żabie Doły
Krzyżowa 2D, 41-910 Bytom, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.