Muzeum Historii Polski Ludowej ( dawniej Muzeum PRL-u) w Rudzie Śląskiej

Od soboty (30 kwietnia 2022r.) można ponownie zwiedzać Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej.

Nowy sezon w Muzeum Historii Polski Ludowej

Na zwiedzających czeka nowy dział maszyn rolniczych i wystawa o PGR-ach, a także m.in. kapsuła czasu oraz imponujący park pomników.

Przez ostatnie dwa sezony Muzeum PRL-u nie było dostępne dla zwiedzających.

– Względy ekonomiczne przesądziły o tym, że skupiliśmy się na pracach wewnętrznych, remontach kolejnych pomieszczeń czy sprowadzaniu nowych eksponatów – wymienia Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki i dyrektor placówki. – Jesteśmy już gotowi pokazać efekty naszej pracy, więc zapraszamy serdecznie do zwiedzania i niezwykłej podróży w czasie – dodaje.

Na gości czeka m.in. kapsuła czasu wraz ze sklepikiem, którego asortyment, jak za PRL-u bywało, ogranicza się do octu, galeria plakatów oraz bogata kolekcja samochodów na czele z moskwiczem 400, mikrusem MR-300 czy legendarną Warszawą – pierwszym samochodem produkowanym seryjnie w historii powojennej Polski. Można będzie również obejrzeć wóz strażacki czy skuter OSA. W nowopowstałym dziale maszyn rolniczych stoi już m.in. młockarnia, przewracarka, talerzówka i oczywiście gwiazda polskich gospodarstw – Ursus.

Warto również zarezerwować czas na obejrzenie parku pomników, który ciągle powiększa się o nowe eksponaty.

Muzeum PRL-u powstało na miejscu folwarku Dwór Nowa Ruda, który stworzyła w 1890 roku rodzina von Ballestrem

Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark popadał w coraz większą ruinę, do momentu, gdy przeszedł w ręce prywatne. W ciągu kilku lat miejsce zostało odbudowane i przekształcone w Muzeum PRL-u, do którego trafiają różne przedmioty z okresu od 1944 do 1989 roku. Placówkę prowadzi Fundacja Minionej Epoki.

– Zbieramy, zachowujemy oraz udostępniany wszystko, co wiąże się z tamtą epoką, od dokumentów, odznaczeń, sztandarów, poprzez sprzęty domowego użytku po samochody czy pomniki – wymienia Monika Nizioł.

Poza standardowym zwiedzaniem w placówce można organizować lekcje historii, a także np. sesje zdjęciowe czy imprezy okolicznościowe. Muzeum jest czynne sezonowo, od 1 maja do 30 września, od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W tym roku bilet normalny kosztuje 18 złotych, a ulgowy 12 zł. Dzieci do 6. roku życia zwiedzają bezpłatnie.

(Artykuł z lipca 2021r.) Kultowy maluch, stary autobus, budki telefoniczne, maszyny i urządzenia rolnicze, a także pomniki – to tylko niektóre nowe eksponaty, jakie będzie można podziwiać w rudzkim Muzeum PRL-u. Po remoncie, który zaplanowany jest w tym roku, placówka znowu otworzy swoje podwoje.

Ambitne plany Muzeum PRL-u

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszego muzeum w tym roku, dlatego że jako prywatna placówka nie jesteśmy w stanie sprostać kosztom, które narzucają na nas obostrzenia związane z koronawirusem – podkreśla Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki. – Posiadając kilka obiektów na terenie całego muzeum, które zajmuje kilka tysięcy metrów kwadratowych, musielibyśmy zatrudnić dodatkowych pracowników, którzy zadbaliby o przestrzeganie reżimu sanitarnego, a to wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Z tego powodu uznaliśmy, że nie otworzymy muzeum w tym roku, a czas ten wykorzystamy na remont, rozbudowę, zakup nowych eksponatów oraz renowację tych, które nasi goście już mieli okazję podziwiać – dodaje.

Okres, w którym Muzeum PRL-u będzie nieczynne dla zwiedzających, zostanie poświęcony także planom rozbudowy placówki.

– Muzeum mieści się na terenie dawnego folwarku „Dwór Nowa Ruda”, dlatego pomyśleliśmy, że warto by było właśnie iść w tę stronę i sprawić, żeby odzyskał on dawny blask i był taką samą rozpoznawalną marką jak Muzeum PRL-u, które podczas przeszło dziesięciu lat działalności trwale wpisało się w turystyczną mapę Śląska – zaznacza Monika Nizioł. – Chcielibyśmy, żeby na terenie folwarku, oprócz muzeum, znajdowała się także kawiarenka i być może sala przyjęć okolicznościowych. Jednak realizacją tego pomysłu zajmiemy się na przestrzeni najbliższych pięciu lat – dodaje.

muzeum PRL-u Ruda Śląska
Muzeum PRL-u Ruda Śląska

Po remoncie na odwiedzających muzeum będzie czekać znacznie więcej eksponatów niż dotychczas

Do tej pory oprócz „Kapsuły Czasu” i budynku starych obór, gdzie mieszczą się różne wystawy oraz dawnej stodoły, w której znajduje się spory dział motoryzacji i malarstwa socrealistycznego, goście będą mogli zobaczyć wystawę maszyn i urządzeń rolniczych z lat 50., 60., i 70. Na tym jednak nie koniec. Bielszowickie muzeum wzbogaci się też o cztery nowe pomniki. Co więcej, nie zabraknie też nowości dla miłośników motoryzacji z tamtych lat, ponieważ w muzeum będzie można zobaczyć popularnego malucha oraz przyczepkę kempingową z lat 80.

Warto dodać Muzeum PRL-u swoją działalność zainaugurowało 4 czerwca 2010 roku. Znajduje się ono przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. Co ciekawe, powstało na pozostałościach dziewiętnastowiecznego folwarku wybudowanego przez rodzinę Ballestremów. Po wojnie majątek ten przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Pod koniec 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał rudzkie Muzeum PRL-u do Państwowego Rejestru Muzeów. W ubiegłym roku placówka obchodziła dziesięciolecie działalności, jednak z powodu epidemii koronawirusa będzie nieczynne do maja 2022 r.

Więcej na stronie www.muzeumprl-u.pl.

muzeum PRL-u Ruda Śląska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Muzeum Historii Polski Ludowej ( dawniej Muzeum PRL-u) w Rudzie Śląskiej

Zajęcza 42, 41-711 Ruda Śląska, Polska

Przy edycji pomogli

UM Ruda Śląska

Reklama

Ostatnio dodane

wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Pszczyna
Pszczyna
MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Brama Wybrańców, Pszczyna, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.