Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Od soboty (30 kwietnia 2022r.) można ponownie zwiedzać Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej.

Nowy sezon w Muzeum PRL-u

Na zwiedzających czeka nowy dział maszyn rolniczych i wystawa o PGR-ach, a także m.in. kapsuła czasu oraz imponujący park pomników.

Przez ostatnie dwa sezony Muzeum PRL-u nie było dostępne dla zwiedzających.

– Względy ekonomiczne przesądziły o tym, że skupiliśmy się na pracach wewnętrznych, remontach kolejnych pomieszczeń czy sprowadzaniu nowych eksponatów – wymienia Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki i dyrektor placówki. – Jesteśmy już gotowi pokazać efekty naszej pracy, więc zapraszamy serdecznie do zwiedzania i niezwykłej podróży w czasie – dodaje.

Na gości czeka m.in. kapsuła czasu wraz ze sklepikiem, którego asortyment, jak za PRL-u bywało, ogranicza się do octu, galeria plakatów oraz bogata kolekcja samochodów na czele z moskwiczem 400, mikrusem MR-300 czy legendarną Warszawą – pierwszym samochodem produkowanym seryjnie w historii powojennej Polski. Można będzie również obejrzeć wóz strażacki czy skuter OSA. W nowopowstałym dziale maszyn rolniczych stoi już m.in. młockarnia, przewracarka, talerzówka i oczywiście gwiazda polskich gospodarstw – Ursus.

Warto również zarezerwować czas na obejrzenie parku pomników, który ciągle powiększa się o nowe eksponaty.

Muzeum PRL-u powstało na miejscu folwarku Dwór Nowa Ruda, który stworzyła w 1890 roku rodzina von Ballestrem

Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark popadał w coraz większą ruinę, do momentu, gdy przeszedł w ręce prywatne. W ciągu kilku lat miejsce zostało odbudowane i przekształcone w Muzeum PRL-u, do którego trafiają różne przedmioty z okresu od 1944 do 1989 roku. Placówkę prowadzi Fundacja Minionej Epoki.

– Zbieramy, zachowujemy oraz udostępniany wszystko, co wiąże się z tamtą epoką, od dokumentów, odznaczeń, sztandarów, poprzez sprzęty domowego użytku po samochody czy pomniki – wymienia Monika Nizioł.

Poza standardowym zwiedzaniem w placówce można organizować lekcje historii, a także np. sesje zdjęciowe czy imprezy okolicznościowe. Muzeum jest czynne sezonowo, od 1 maja do 30 września, od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W tym roku bilet normalny kosztuje 18 złotych, a ulgowy 12 zł. Dzieci do 6. roku życia zwiedzają bezpłatnie.

(Artykuł z lipca 2021r.) Kultowy maluch, stary autobus, budki telefoniczne, maszyny i urządzenia rolnicze, a także pomniki – to tylko niektóre nowe eksponaty, jakie będzie można podziwiać w rudzkim Muzeum PRL-u. Po remoncie, który zaplanowany jest w tym roku, placówka znowu otworzy swoje podwoje.

Ambitne plany Muzeum PRL-u

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszego muzeum w tym roku, dlatego że jako prywatna placówka nie jesteśmy w stanie sprostać kosztom, które narzucają na nas obostrzenia związane z koronawirusem – podkreśla Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki. – Posiadając kilka obiektów na terenie całego muzeum, które zajmuje kilka tysięcy metrów kwadratowych, musielibyśmy zatrudnić dodatkowych pracowników, którzy zadbaliby o przestrzeganie reżimu sanitarnego, a to wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Z tego powodu uznaliśmy, że nie otworzymy muzeum w tym roku, a czas ten wykorzystamy na remont, rozbudowę, zakup nowych eksponatów oraz renowację tych, które nasi goście już mieli okazję podziwiać – dodaje.

Okres, w którym Muzeum PRL-u będzie nieczynne dla zwiedzających, zostanie poświęcony także planom rozbudowy placówki.

– Muzeum mieści się na terenie dawnego folwarku „Dwór Nowa Ruda”, dlatego pomyśleliśmy, że warto by było właśnie iść w tę stronę i sprawić, żeby odzyskał on dawny blask i był taką samą rozpoznawalną marką jak Muzeum PRL-u, które podczas przeszło dziesięciu lat działalności trwale wpisało się w turystyczną mapę Śląska – zaznacza Monika Nizioł. – Chcielibyśmy, żeby na terenie folwarku, oprócz muzeum, znajdowała się także kawiarenka i być może sala przyjęć okolicznościowych. Jednak realizacją tego pomysłu zajmiemy się na przestrzeni najbliższych pięciu lat – dodaje.

muzeum PRL-u Ruda Śląska
Muzeum PRL-u Ruda Śląska

Po remoncie na odwiedzających muzeum będzie czekać znacznie więcej eksponatów niż dotychczas

Do tej pory oprócz „Kapsuły Czasu” i budynku starych obór, gdzie mieszczą się różne wystawy oraz dawnej stodoły, w której znajduje się spory dział motoryzacji i malarstwa socrealistycznego, goście będą mogli zobaczyć wystawę maszyn i urządzeń rolniczych z lat 50., 60., i 70. Na tym jednak nie koniec. Bielszowickie muzeum wzbogaci się też o cztery nowe pomniki. Co więcej, nie zabraknie też nowości dla miłośników motoryzacji z tamtych lat, ponieważ w muzeum będzie można zobaczyć popularnego malucha oraz przyczepkę kempingową z lat 80.

Warto dodać Muzeum PRL-u swoją działalność zainaugurowało 4 czerwca 2010 roku. Znajduje się ono przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. Co ciekawe, powstało na pozostałościach dziewiętnastowiecznego folwarku wybudowanego przez rodzinę Ballestremów. Po wojnie majątek ten przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Pod koniec 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał rudzkie Muzeum PRL-u do Państwowego Rejestru Muzeów. W ubiegłym roku placówka obchodziła dziesięciolecie działalności, jednak z powodu epidemii koronawirusa będzie nieczynne do maja 2022 r.

Więcej na stronie www.muzeumprl-u.pl.

muzeum PRL-u Ruda Śląska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Zajęcza 42, 41-711 Ruda Śląska, Polska

Przy edycji pomogli

UM Ruda Śląska

Reklama

Ostatnio dodane

Palmiarnia w Gliwicach
Gliwice
Palmiarnia w Gliwicach
6, Aleksandra Fredry, 44-100 Gliwice, Polska
Małe Centrum Nauki Sowa
Zawiercie
Małe Centrum Nauki SOWA Zawiercie
3 Maja 4, 42-400 Zawiercie, Polska
1000 Klocków
Katowice
1000 Klocków
1000 Klocków, Zawiszy Czarnego, Katowice, Polska
kolejkowo
Gliwice
Kolejkowo
Kolejkowo, Pszczyńska, Gliwice, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.