MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie to unikatowe miejsce na mapie Polski. Urzeka autentyzmem, przenosząc widza w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień.
Przybywający tu goście mogą jednak liczyć na znacznie więcej…
Zamek w Pszczynie i jego dzieje
Dzieje zamku sięgają I poł XV w. Na każdym kroku można w nim podziwiać ślady wielkiej przeszłości, a także pamiątki i dzieła sztuki po trzech ostatnich rodach, do których należał od II poł. XVI w. do zakończenia II wojny światowej – Promnitzach, Anhaltach oraz Hochbergach. Ich genealogię można prześledzić na wystawie „Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich” urządzonej na wzór dawnych rodowych galerii portretów.
Czasy średniowiecza pamiętają jeszcze gotyckie podziemia, stanowiące dziś scenerię dla wyjątkowej kolekcji uzbrojenia z okresu od XVI do XX w. – zamkowej „Zbrojowni”. Równie cenny i podziwiany przez koneserów sztuki jest prezentowany w „Gabinecie miniatur” zbiór miniaturowych arcydzieł malarstwa, i nie tylko. „Znane i nieznane” to z kolei wystawa gromadząca obok siebie dzieła sztuki, wyroby rzemiosła artystycznego, militaria, zabytki techniki i wytwory przyrody.
Zamek w Pszczynie – koncerty
Zamek pszczyński przyciąga wielu melomanów na koncerty odbywające się w Sali lustrzanej, dawnej reprezentacyjnej jadalni, powstałej w czasach ostatniej przebudowy zamku w latach 1870-1876, olśniewającej bogactwem dekoracji, paryskimi żyrandolami oraz lustrami – bodaj największymi w Europie. Wśród bogatej oferty muzycznej znajdują się organizowane od 1979 r. „Wieczory u Telemanna”.
Od kilku lat zwiedzający mogą też podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego. Dziś mieszczą się w nich wystawy stałe i czasowe, biblioteka multimedialna oraz pracownie konserwatorskie.
Z dniem 5 lipca 2018 r. własnością Muzeum Zamkowego w Pszczynie stał się także Zameczek Myśliwski Promnice. Niegdyś pełnił on funkcję siedziby myśliwskiej ostatnich książąt pszczyńskich, a od 1938 r. należał do Skarbu Państwa. Wraz z Zamkiem w Pszczynie oraz Stajniami Książęcymi stanowi on istotny element dziedzictwa kulturowego.
Zobacz również:
Komentarze (0)