„Czas to pieniądz” – wystawa interaktywna w rudzkim muzeum

2021-10-02 16:45 M&M mama EdukacjaMuzeumZwiedzanie

Historia Rudy Śląskiej pokazana w oparciu o pojęcia ekonomiczne – to założenie wystawy stałej w muzeum miejskim pod hasłem „Czas to pieniądz”. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.

Z Karolem i Joanną po rudzkim muzeum

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej po modernizacji i od 5 października, otwarte dla zwiedzających! Gruntowny remont kosztował ponad 9 mln złotych. Teraz placówka ma ponad 1.4 tys. m² przestrzeni, nowoczesne zaplecze i interaktywne wystawy na czele ze stałą ekspozycją „Czas to pieniądz”, po której oprowadzają Joanna Gryzik i Karol Godula.

– Zapraszam do zwiedzania zarówno indywidualnie, jak i rodzinnie i w zorganizowanych grupach.  Ekspozycje są bardzo ciekawe i naprawdę warte zobaczenia – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Sercem muzeum jest nowa ekspozycja stała „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”, która zajmuje aż osiem sal tematycznych.

– Wystawa jest unikatowa i kładzie szczególny nacisk na rozwój wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości, innowacyjności oraz zasad funkcjonowania gospodarki, a przy tym pokazuje wartość pracy oraz edukacji w życiu człowieka – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor placówki. – Wkraczając w przestrzeń pierwszej części wystawy zwiedzający przenoszą się w miejscu i czasie do początków ekonomii – opowiada Krzysztof Gołąb. – Widzimy tu, jak  rodził się handel, choć jeszcze nie w formie jaką dziś znamy. Następnie odkrywamy średniowieczne zalążki późniejszego przemysłu na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej, przede wszystkim kuźnice, w których wykorzystywano złoża metali, w jakie były bogate te ziemie – opowiada.

Kolejne sale pokazują, jak zmieniał się Górny Śląsk pod wpływem odkrycia węgla kamiennego, aż do rewolucji przemysłowej i jak wraz z tym ewoluowała ekonomia. Przed przejściem do współczesności zwiedzający poznają jeszcze Polską Rzeczpospolitą Ludową – szczególnie z perspektywy wszelkich absurdów ekonomicznych. Dla kompletności narracji i zrozumienia wszystkich czynników kształtujących gospodarkę ukazane są również konflikty zbrojne na terenie Górnego Śląska. Ponadto w ramach wystawy wydzielono strefę prezentującą życie rodzinne, aktywność społeczną i polityczną oraz rolę religii w życiu mieszkańców Rudy przełomu XIX i XX w.

muzeum Ruda Śląska wystawa Czas to pieniądz

Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii są dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który stworzył imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek.

– Wystawa jest nie tylko ciekawym i oryginalnym punktem na kulturalnej mapie miasta i regionu, ale przede wszystkim ukoronowaniem dokonań tych ważnych i zasłużonych postaci – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Prezentowane na wystawie informacje znajdą rozwinięcie w aplikacjach interaktywnych oraz  planszach merytorycznych. – Dodatkową zachętą do aktywnego zwiedzania jest test wiedzy – zabawa polegająca na poszukiwaniu ukrytych odpowiedzi w elementach wystawy. Zwiedzający otrzymują bilet zawierający pytania i będący jednocześnie kuponem do zaznaczenia właściwych odpowiedzi. Na koniec zwiedzania goście mogą sprawdzić poprawność odpowiedzi – mówi dyrektor Gołąb. Ponadto każda z sal wzbogacona jest elementami scenografii, które przenoszą zwiedzających w inny świat i pobudzają wyobraźnię.

(Zapowiedź wystawy z kwietnia 2021r)

– Powstająca wystawa będzie nie tylko ciekawym i oryginalnym punktem na kulturalnej mapie miasta, ale przede wszystkim ukoronowaniem dokonań Karola Goduli i Joanny Gryzik, ważnych i zasłużonych postaci w historii naszego regionu – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

– Przygotowywana ekspozycja skierowana będzie do szerokiego grona odbiorców – zarówno do gości indywidualnych, rodzin z dziećmi, jak i zorganizowanych grup szkolnych, a nawet przedszkolnych. Wiele z treści zostanie przekazanych zgodnie z zasadą „uczyć – bawiąc”. Będzie to możliwe dzięki ciekawej formie przekazu i elementom interaktywnym, w tym przystępnym grom ekonomicznym – zapowiada wiceprezydent ds. społecznych Anna Krzysteczko.

Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach w ośmiu tematycznych salach

– Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję człowiek potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, późniejsza hrabina Schaffgotsch, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek – tłumaczy Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Wkraczając w przestrzeń pierwszej części wystawy zwiedzający przeniesie się w miejscu i czasie do początków ekonomii, zobaczy jak rodził się handel, choć jeszcze nie w formie jaką dziś znamy. Następnie odkryje, że już w średniowieczu na terenie Rudy istniały zalążki późniejszego przemysłu – w postaci kuźnic wykorzystujących znajdujące się tu złoża metali. Zobaczy też, jak zmieniał się Górny Śląsk pod wpływem odkrycia węgla kamiennego, aż do rewolucji przemysłowej i jak wraz z tym ewoluowała ekonomia. Przed przejściem do współczesności zwiedzający poznają jeszcze Polską Rzeczpospolitą Ludową – szczególnie z perspektywy wszelkich absurdów ekonomicznych wywracających zasady wolnorynkowe. Dla kompletności narracji i zrozumienia wszystkich czynników kształtujących gospodarkę ukazane zostaną konflikty zbrojne na terenie Górnego Śląska. Ponadto w ramach wystawy zostanie wydzielona strefa prezentująca życie rodzinne, aktywność społeczną i polityczną oraz rolę religii w życiu mieszkańców Rudy przełomu XIX i XX w. Goście zakończą zwiedzanie w sali wystawy czasowej, dotyczącej przyszłości Rudy Śląskiej, inspirującej do poszukiwania drogi rozwoju dla miasta.

Wystawa pod hasłem „Czas to pieniądz” w rudzkim muzeum miejskim
Wystawa pod hasłem „Czas to pieniądz” w rudzkim muzeum miejskim

Prezentowane na wystawie informacje znajdą rozwinięcie w aplikacjach interaktywnych oraz planszach merytorycznych

– Dodatkową zachętą do aktywnego zwiedzania będzie test wiedzy – zabawa polegająca na poszukiwaniu ukrytych odpowiedzi w elementach wystawy. Zwiedzający otrzymają bilet zawierający pytania i będący jednocześnie kuponem do zaznaczenia właściwych odpowiedzi. Na koniec zwiedzania goście będą mogli sprawdzić poprawność odpowiedzi – zdradza dyrektor Gołąb. Ponadto każda z sal wzbogacona będzie elementami scenografii, które przenoszą zwiedzających w inny świat i pobudzają wyobraźnię.

Przypomnijmy, że kompleksowy remont Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej zakończył się w ubiegłym roku. Po modernizacji cała placówka przy ul. Wolności 26 ma do dyspozycji ok. 1430 m2. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 9,2 mln zł, z czego blisko 4 mln zł pochodzi ze środków unijnych, a 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Zakres wykonanych w muzeum prac objął m.in.: wymianę poszycia dachowego z blachy na dachówkę, wykonanie nowej instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wentylacji, instalację nowoczesnego monitoringu wizyjnego oraz systemu przeciwpożarowego. Wewnątrz budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybudowano dodatkową klatkę schodową, w której umieszczono windę. W ramach inwestycji przywrócona została także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku. Na zewnątrz wymieniono schody od strony frontowej, a fasada budynku muzeum została podświetlona.

Źródło: Krzysztof Piecha, Urząd Miasta Ruda Śląska

Zobacz również:

Atrakcje dla dzieci na Śląsku

bajka pana kleksa

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży na śląsku

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.