Atrakcje dla dzieci na Śląsku

2021-11-28 10:04 Artykuł partnera portalu DZLS Atrakcje dziecięceDzieckoPodróże z dzieckiemZabawaZwiedzanie

Na Śląsku znajdziemy mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Niezależnie od tego czy za oknem będzie słonecznie, czy szaro i ponuro, o nudzie nie ma mowy. Poniżej lista najlepszych atrakcji na każdą porę roku.

Śląskie atrakcje dla dużych i małych

1. Bajka Pana Kleksa

To zdecydowanie najlepsza atrakcja jaka powstała w województwie śląskim w minionym roku, a dokładnie w sercu śląskiej aglomeracji, czyli w Katowicach. Pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy zachwyca swoim wnętrzem i atrakcjami zarówno młodszych jak i starszych. W Bajce Pana Kleksa spędzić można niezapomniany, rodzinny czas na kreatywnej zabawie i nauce. Bajka Pana Kleksa obejmuje przestrzeń ponad 1000 m2 i jest podzielona na 8 stref tematycznych.

Atrakcje dla dzieci na Śląsku – Bajka Pana Kleksa w Katowicach

2. Freak Park

Nowy park rozrywki stał się jedną z najlepszych atrakcji w woj. śląskim. Freak Park zapewnia niezapomniane wrażenia dla najmłodszych jak i nieco starszych – tutaj doskonale bawi się cała rodzina. We Freak Parku znajdziecie ogromny wybór trampolin, poduchę do zwariowanych skoków, małpi gaj z wieloma zjeżdżalniami. Dla spragnionych mocniejszych wrażeń czekają też ścianki wspinaczkowe i tyrolka.

atrakcje na śląsku - Freak Park

3. Wodny Park Tychy

Nowoczesny Park Wodny w Tychach to dwie ogromne strefy dobrej zabawy i relaksu: strefa rekreacyjna i strefa sportowa. Powierzchnia największego basenu w pierwszej strefie to blisko 400m2. Główną atrakcją jest sztuczna fala uruchamiana podczas cyklicznych seansów. Oprócz tego znajdziemy tu wiele atrakcji dla najmłodszych – batyskaf wyposażony w liczne zabawki interaktywne, szereg zjeżdżalni dla mniejszych i większych a nawet „małpi gaj”. Strefa sportowa zapewnia z kolei optymalne warunki zarówno do sportowego jak i rekreacyjnego pływania.

Atrakcje dla dzieci na Śląsku – Wodny Park w Tychach

4. GEOsfera

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej znajduje się w dawnym kamieniołomie Sadowa Góra. To aż 8 hektarów przestrzeni przeznaczonej na zabawę, rekreację i edukację. Na terenie GEOsfery rozmieszczonych jest wiele tablic edukacyjnych, odbywają się tutaj warsztaty i zajęcia dla dzieci, jest plac zabaw, tężnia solankowa i miejsce do zabawy na piasku w ciepłe dni. Kto wie, może uda się wykopać kość prajaszczura, który kiedyś zamieszkiwał te rejony?

Atrakcje dla dzieci na Śląsku – GEOsfera

5. Kreatywne Centrum Zabaw 1000 Klocków

Kreatywne Centrum Zabaw 1000 Klocków to miejsce, w którym żadne dziecko nie będzie się nudzić. Na najmłodszych czekają takie atrakcje, jak piaskownica z klockami LEGO, wielopoziomowe miasteczka z plażą, strażą pożarną i policją, samochodowy tor zjazdowy, roboty LEGO i wiele, wiele innych. Omawiane centrum zlokalizowane jest w Katowicach przy ul. Zawiszy Czarnego 16 A.

Atrakcje dla dzieci na Śląsku – 1000 Klocków, Katowice

6. Dream park

Kolejną z propozycji jest Dream Park – na ponad 5 hektarach czeka moc atrakcji, na przykład dom do góry nogami, kino 6D, oceanarium prehistoryczne, wystawa krokodyli, wieża mocy, trampoliny, plac zabaw, małpi gaj, sala edukacyjna i wiele, wiele innych. Park zlokalizowany jest przy ul. Hodowlana 2 w Ochabach Wielkich.

7. Park w Dechę

Park w Dechę to wyjątkowy, ekologiczny park rozrywki dla dużych i małych. Atrakcje? Tajemniczy krokodyl, mini park linowy, tunel kreta, szczudłowaty jeż, wielka poducha do skakania, kreatywna piaskownica, kostkarnia. Wszystkie elementy znajdujące się w parku wykonane są  z ekologicznych materiałów. Park w Dechę zlokalizowany jest przy ulicy Leszczyńskiej 20 w  Bielsku-Białej.

Atrakcje dla dzieci na Śląsku – Park w Deche Bielsko-Biała fot. Wojciech Wandzel

8. Muzeum Techniki Wojskowej

Wszystkim, którzy będą w Zabrzu polecamy Muzeum Techniki Wojskowej. W muzeum zobaczyć można niezwykle ciekawe eksponaty, na przykład różne modele czołgów, komandorkę, wyrzutnię rakiet, karabin sprzężony, armatę

9. Aquadrom

Aquadrom to propozycja dla wszystkich, którzy uwielbiają wodne szaleństwa, jak również dla tych, którzy chcę zregenerować swoje siły w saunie bądź jacuzzi. Wśród czekających atrakcji wymienić możemy sześć zakręconych zjeżdżalni, sztuczną falę, specjalne strefy dla najmłodszych, siedmiometrową tubę dla płetwonurków, sauny. Skusić się również można na zajęcia dodatkowe, na przykład naukę pływania, kurs nurkowania, aqua aerobic czy  zajęcia aqua pole. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Aquadrom zlokalizowany jest przy ulicy ul. Kłodnicka 95A w Rudzie Śląskiej.

10. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

To największy tematyczny park rozrywki w Polsce z imponującą historią – 60 lat tradycji. Znajdziecie tutaj ponad 40 atrakcji dla małych i większych poszukiwaczy niezapomnianych wrażeń i przygód. Wymienimy tylko niektóre z nich: diabelski młyn (Legendia Flower), duże samoloty (Dream Flight Airlines) czy filiżanki (Tea Cups), jak również nowości, m.in. Diamond River – ześlizg do wody z wysokości 8 i 12 m, czy zapierający dech w piersiach Lech Coaster.

Atrakcje dla dzieci na Śląsku – Legendia

11. Muzeum autobusów

Miejsce mało znane a jakże interesujące, gratka dla fanów motoryzacji i dużych pojazdów. Ekspozycja ta znajduje się w Będzinie, przy ul.Promyka 30 i składa się z zabytkowych pojazdów. Są to np. Jelcz 043 RTO „ogórek”, Ikarus 260.04, Ikarus 280.26 czy Jelcz M11. Jeśli chcecie odwiedzić to miejsce, koniecznie tam wcześniej przedzwońcie i umówcie termin zwiedzania. Szczegóły znajdziecie tutaj – Muzeum Autobusów.

Muzeum autobusów w Będzinie

12. Aleja gwiazd sportu

Wszystkich fanów sportu z pewnością zaciekawi Aleja Gwiazd w Wiśle. Zobaczyć tutaj możemy wykonane z brązu tablice gwiazd takich, jak Adam Małysz, Apoloniusz Tajner czy Janusz Rokicki.

13. Beskidzka ścieżka Planetarna

12-kilometrowa Beskidzka Ścieżka Planetarna to coś dla wszystkich spragnionych ruchu, świeżego powietrza i wiedzy astronomicznej. Każdy wędrowiec zaznajomi się z budową Układu Słonecznego ‒ szlak odwzorowuje nasz system planetarny pomniejszony około 500 milionów razy. Podczas wędrówki poznacie też czym jest turystyka górska i zakochacie się w niej.

14. Górnośląski Park Etnograficzny

W chorzowskim Górnośląskim Parku Etnograficznym, który znajduje się  na terenie Parku Śląskiego, można zwiedzić aż 70 zabytkowych drewnianych obiektów. Taka wyprawa z pewnością zainteresuje zarówno najmłodszych, jak i starszych.

15. Leśny Park Niespodzianek

Zlokalizowany w Ustroniu Leśny Park Niespodzianek to miejsce, w którym odnajdą się zarówno całe rodziny, jak i większe grupy zorganizowane. Zobaczyć tutaj można  muflony, daniele, a także żubry, sarny, żbiki oraz dziki. Duże wrażenie z pewnością też zrobi na Was piękna przyroda.

16. Kolejkowo w Gliwicach

To największa wystawa makiet kolejowych w Polsce i jedyna na świecie makieta z padającym deszczem i pływającym statkiem. W Kolejkowie w Gliwicach zobaczycie miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. Jest też miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice” gdzie można znaleźć saloon, szeryfa, Indian, braci Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu oraz miniaturę statku „Western River”, pływającego po Missisipi. W grudniu 2019 roku pierwszy raz światło dzienne ujrzała również niepowtarzalna w skali Polski i świata makieta kolejowa wykonana z piernika.

Kolejkowo, domki z piernika nocą.

17. Staw Rzęsa

Siemianowice Śląskie też mają się czym pochwalić. Kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy Staw Rzęsa przeszedł modernizację w 2018 roku. Pomiędzy czterema zbiornikami poruszamy się po alejkach spacerowych. Jednak dzieci odkryją tu jeszcze inne ciekawe atrakcje. To park dinozaurów z takimi przedstawicielami jak Tyranozaur Rex, Spinozaur, czy Triceraptos. W 2019 roku zakończył się również pierwszy etap budowy nowoczesnego placu zabaw dla dzieci.

Staw Rzęsa, Park Dinozaurów

18. Amerykański Park Rozrywki Twinpigs

Twinpigs to ponad 50 atrakcji i 8 stref tematycznych. Tylko tutaj zobaczycie Dziki Zachód na Śląsku. W Miasteczku Westernowym Twinpigs w Żorach odkryjecie tajemnicze podziemia, kolejki, koło młyńskie, las przygód, nawiedzoną sztolnię, salę iluzji, pokazy westernowe i szereg innych atrakcji. Może nie starczyć dnia, żeby wszystko zobaczyć!

Park Rozrywki Twinpigs

19. Śląski Ogród Botaniczny

Raj stworzony przez naturę. Miejsce w którym piękna przyroda połączona została z zabawą, edukacją i pielęgnowaniem ekologicznych wartości. ŚOB prowadzi działalność edukacyjno – przyrodniczą i ekologiczną wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Na jego terenie cyklicznie odbywają się ciekawe spotkania i zajęcia, połączone z różnymi atrakcjami dla dzieci. Koniecznie musicie zobaczyć to miejsce! Bądźcie też na bieżąco ze Śląskim Kalendarzem Ekologicznym.

Śląski Ogród Botaniczny

20. Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Ponad 162 ha lasu Obora ‒ bogactwo roślin i grzybów, piękna przyroda, a także niezwykle interesujące ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne dla maluchów w różnym wieku, kolorowy plac zabaw i mini ZOO. Będziecie zachwyceni!

Dlaczego akurat 20 śląskich atrakcji?

Bo chcemy Was zachęcić, żebyście uzupełnili tą listę. Nadsyłajcie swoje propozycje a my wybierzemy najciekawsze z nich i zaktualizujemy listę ?

Co jeszcze warto zobaczyć na Śląsku

Atrakcji dla dzieci na Śląsku jest naprawdę wiele i zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i lubiący leniuchować znajdą coś dla siebie. Co jeszcze, oprócz naszej wielkiej 20 warto zobaczyć?

Hopsa park
Park Gródek – punkt widokowy
 • Bielskie Błonia ‒  Bielsko Biała
 • Egzotarium ‒ Sosnowiec
 • Europark ‒ Żory
 • Paprocany – Tychy
Paprocany – plac zabaw
Kolejka Wąskotorowa w Rudach, źródło: kolciaczek

Jak widać na Śląsku nie brakuje atrakcji dla dzieci w różnym wieku, jak i dla dorosłych. Jeśli więc szukacie pomysłu na fajny, rodzinny weekend, chcecie wyjechać w wyjątkowe miejsce na wakacje bądź ferie zapraszamy na Śląsk!

Wiele śląskich atrakcji zostało szczegółowo opisanych na naszym portalu w dziale Ulubione Miejsca. Zapraszamy Was serdecznie do dodania swoich ulubionych śląskich atrakcji dla dzieci. Razem tworzymy to miejsce!

Kliknij i przedstaw innym swoje ulubione miejsce 🙂

Komentarze (10)

 1. Ewa Maciejewska pisze:

  Takie atrakcje dla dzieci na śląsku są bardzo liczne, myślę że oprócz wymienionych powyżej można by dodać jeszcze wiele ciekawych miejsc dla najmłodszych. Ja z moimi dziećmi byłam w wielu ciekawych miejscach, takich jak park miniatur, ogród zoologiczny, planetarium, tor saneczkowy czy na szlaku orlich gniazd. Z dziećmi można również odwiedzić wesołe miasteczko. Dla dzieci takie miejsca i atrakcje to wielka frajda. Wycieczki edukacyjne z dziećmi to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu!

 2. M&M mama pisze:

  Zachęcam do przesyłania informacji na temat ciekawych miejsc i atrakcji dla dzieci 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

 3. Sylwia Kokod pisze:

  Bardzo fajnym sposobem spędzania czasu z dzieciakami są sale zabaw 🙂 Niektóre podczas wakacji oferują półkolonie, gdzie dzieci mogą się wybawić za wszystkie czasy. NP. Akuko w Rudzie Śląskiej takie oferuje, rok temu moja córa spędziła u nich 2 tyg i była prze szczęśliwa… teraz też ją zapisałam 😀

 4. M&M mama pisze:

  Super, że mamy tak dużo atrakcji dla dzieci na Śląsku – zarówno tych w plenerze, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. Te drugie przydają się szczególnie przy niepogodzie ☔⚡??

 5. Beata pisze:

  „PARK PRZYGÓD I ATRAKCJI ” w Wilkowicach koło Zbrosławic jest super nini zoo, park linowy, dom zabaw, trampoliny.
  pozdrawiam

 6. Maciek pisze:

  Czemu nikt nie napisze o Jeziorze w Czechowicach, gdzie oprocz kapieli mozna isc na park linowy? Gdzie Kapielisko Lesne w Gliwicach? Gdzie Jezioro przy Plawniowicach?

 7. GosiaS pisze:

  Mieszkamy na śląsku i jeszcze w większości tych miejsc nie znamy. W kilku miejscach byliśmy i każdemu szczerze polecam. Moje dzieciaki rozpiera energia i co weekend jeździmy na różne sale zabaw, wesołe miasteczka, place zabaw, baseny itd. Szukam jakiś nowych miejsc, gdzie jeszcze nigdzie nie byliśmy, przyda nam się ta rozpiska 😉

 8. M&M mama pisze:

  Cieszę się bardzo, tutaj więcej ciekawych miejsc i atrakcji dla dzieci w województwie śląskim: https://dziecilubiaslaskie.pl/miejsca/
  Pozdrawiam 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.