Bajka Pana Kleksa

2019-12-07 16:53 M&M mama DzieckoEdukacjaZabawa

5 grudnia 2019 roku otwarły się wrota do Bajki Pana Kleksa, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach.

Bajka Pana Kleksa promuje wartości, które uosabiał Wielki Czarodziej i Nauczyciel. Inspiruje tysiące dzieciaków do nauki i rozbudza w nich miłość do czytania książek. Stanowi tym samym atrakcyjną alternatywę dla smartfona czy komputera. Bajka stawia na interdyscyplinarność i pragnie uzupełniać edukację szkolną o zapomniane dziś praktycznie umiejętności, jak np. czytanie map, wiązanie lin, odczytywanie kompasu czy busoli. To miejsce ma także aktywizować rodziny do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu.

W Bajce Pana Kleksa spędzisz wspaniały, rodzinny czas na zabawie i nauce

Pan Kleks, kultowy polski superbohater, wreszcie będzie miał własną przestrzeń – wyjątkowe miejsce, które ma zapalać tysiące dzieciaków do nauki. Idea projektu zakłada przede wszystkim promowanie wartości, które uosabiał Wielki Czarodziej i Nauczyciel: otwartość, tolerancję, chęć odkrywania świata, podejmowanie wyzwań i pokonywanie przeszkód, jakie stają na życiowej drodze. Bajka Pana Kleksa ma zachęcić do sięgnięcia po dzieła opowiadające o przygodach Pana Kleksa i w dalszej perspektywie odkryć pasjonujący świat książek.

Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Fenomen Pana Kleksa

Pana Kleksa stworzył Jan Brzechwa, a w latach 80-tych XX wieku przywrócił zbiorowej wyobraźni na nowo Krzysztof Gradowski. Sworzył on serię filmów o przygodach Ambrożego Kleksa, którego mistrzowsko zagrał Piotr Fronczewski.

„Chcemy, aby Pan Kleks, kultowy superbohater, na nowo został odkryty przez najmłodszych, a nie tylko był kojarzony z nudną lekturą obowiązkową. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Piotra Fronczewskiego, który w filmach Krzysztofa Gradowskiego wskrzesił Wielkiego Profesora i spowodował, że historię wykreowaną w roku 1946 przez Jana Brzechwę do dziś kochają 40-latkowie, ich rodzice, jak i dzieci. Historię tę można wciąż opowiadać na nowo, dostosowując do oczekiwań nowego pokolenia” – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca Bajki Pana Kleksa

Otwarcie Bajki Pana Kleksa – tu znajdziecie film z udziałem Piotra Fronczewskiego.

Grzegorz Pietraszewski podczas oficjalnego otwarcia Bajki Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa obejmuje przestrzeń ponad 1000 m2

Jest ona podzielona na 8 stref tematycznych: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów. Pan Kleks, podobnie jak w książkowej Akademii, zabiera dzieci w podróż śladami swoich przygód i pokazuje, że zdobywanie wiedzy może być pasjonującym przeżyciem. Przewodnikiem po poszczególnych częściach Bajki jest głos samego Piotra Fronczewskiego. Ekspozycja przygotowana została przez Fabrykę Dekoracji, znane i cenione studio specjalizujące się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych.

Kuchnia Pana Kleksa
W kuchni Pana Kleksa – eksperymenty, zajęcia kulinarne i artystyczne pod okiem animatorów.

Strefy główne w Bajce

Bebok – Śląski Przyjaciel Pana Kleksa namieszał trochę w Bajce. 😉 Wystawę można zwiedzać zgodnie z chronologią przygód Pana Kleksa lub poprzez zwiedzanie poszczególnych stref oddzielnie. W każdej z nich czekają na zwiedzających liczne aktywności i zadania.
Mają one pomóc dzieciom w odnalezieniu ważnych dla Pana Kleksa przedmiotów, które ukrył na wystawie śląski przyjaciel Wielkiego Nauczyciela, Bebok, postać zaczerpnięta ze śląskich legend. Są to guzik z czapki Bogdyhanów, magiczny kałamarz z niekończącym się atramentem i szmaragdowa szkatułka doktora Paj-Chi-Wo. Dzieci, które zdobędą wszystkie przedmioty otrzymują nagrodę.

Cała przygoda w Bajce Pana Kleksa startuje w Międzybajkowym Biurze Podróży. Tu znajduje się recepcja, szatnia, sklep i kasy, w których można kupić bilety na wystawę w dniu zwiedzania.
Ostatni Rezerwat Przyrody to przestrzeń, która otwiera lub zamyka wystawę. Tutaj znajdziemy kawiarnię Meluzynę z napojami i słodkimi deserami oraz będziemy mogli poznać zasady działania całej wystawy, a także odebrać nagrody za znalezione w trakcie zwiedzania przedmioty. W tej części nie zabraknie też zabaw, które pozwolą dzieciom poznawać świat zwierząt i roślin oraz budować ich świadomość ekologiczną.

Bajka Pana Kleksa, kawiarnia Meluzyna

Kraina Szpaka Mateusza jest pierwszą strefą główną, inspirowaną filmem i książką pod tym samym tytułem „Akademia Pana Kleksa”. W tej części znajdują się 2 podstrefy – Kuchnia Pana Kleksa, w której odbywają się zajęcia kulinarne i artystyczne pod okiem animatorów oraz Psi Raj, strefa, która zachęca do swobodnego ruchu. I to nawet bez butów! W Psim Raju zwiedzający dowiedzą się również wszystkiego o psach, ich upodobaniach, psich rasach i na koniec poznają historie znanych ludzi i ich pupilów.

Kraina Szpaka Mateusza – Psi Raj

Do wnętrza Krainy Szpaka Mateusza prowadzi brama, za którą zwiedzający natkną się na kolorową „brodę Pana Kleksa” – gąszcz kolorowych pasków. Za nimi znajdują się liczne stanowiska, przy których dzieci będą mogły m.in. wziąć udział w zajęciach kleksografii, odkrywać, jak smakują barwy czy usłyszeć,co skrywają furtki do bajek. W tej strefie mali zwiedzający uczą się kreatywności, otwartości, rozwijają własne umiejętności plastyczne, ćwiczą pamięć i budzą w sobie miłość do książek.

Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Królestwo Bajdocji

Przestrzeń dedykowana „Podróżom Pana Kleksa”, Królestwo Bajdocji jest podzielona na 3 części – Bajdocję, statek Pana Kleksa „Apolinary Baj” i Abecję – podwodny świat Królowej Aby. Jest to idealna strefa dla wielbicieli przygód i podróży. Ta przestrzeń rozwija w dziecku zamiłowanie do odkrywania świata, pobudza ciekawość, wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i utrwala podstawowe pojęcia geograficzne.
W trakcie zadań uczestnicy uczą się m.in. różnych technik wiązania węzłów, czytania mapy, posługiwania się kompasem, a nawet stawiania żagli na statku.

Atrakcje w Bajce Pana Kleksa dla małych pasjonatów astronomii

Planeta Fantazja została zainspirowana filmem pt. „Pan Kleks w Kosmosie”. Przestrzeń Planety dzieli się na czarną kosmiczną pustkę ze złomowiskiem robotów i gwiazdozbiorem oraz kosmiczny ścigacz Voltan II. Na jego pokładzie zwiedzający będą mogli odbyć szkolenia z wiedzy o Układzie Słonecznym oraz testy, mające na celu sprawdzenie siły, szybkości i refleksu.

Poza szkoleniami zwiedzający mogą schować się w kosmicznej kapsule, usiąść w fotelu Wielkiego Elektronika i razem z Robotem Silverem wziąć udział w quizach dotyczących wiedzy nt. odkryć kosmicznych. W tej strefie uczestnicy rozwijają zainteresowanie astronomią, zdobywają podstawowe pojęcia z fizyki, poprawiają własną sprawność fizyczną, a także uczą się ekologii i zasad zdrowego stylu życia.

Bajka Pana Kleksa, Planeta Fantazja

W projekt od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy oraz wiele instytucji kultury i nauki w Polsce. Są to m.in. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Śląskie, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna w Katowicach. Miasto Katowice i Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska objęły projekt Bajki Pana Kleksa patronatem honorowym.

Godziny otwarcia Bajki Pana Kleksa

Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00
W soboty i niedziele w godzinach: 10:-20:00

Bilety można kupić poprzez stronę www.bajkapanakleksa.pl oraz na miejscu w dniu zwiedzania wystawy.

Źródło: Anna Krzyżanowska

Pozostałe artykuły o Bajce:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.