Bajka Pana Kleksa odsłania kolejne karty
Bajka Pana Kleksa, pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy otwiera się za ponad dwa miesiące w Fabryce Porcelany w Katowicach. Znamy już patronów stref tematycznych wystawy stałej – Szpaka Mateusza, Królową Abę i Robota Silvera.
5 grudnia odbędzie się otwarcie Bajki Pana Kleksa, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy, która ma inspirować tysiące dzieciaków do nauki oraz rozbudzić w nich miłość do czytania książek. Głównym symbolem Bajki Pana Kleksa jest sam Pan Kleks, Wielki Czarodziej i Nauczyciel, który podobnie jak w książkowej Akademii, będzie pokazywać dzieciom, że zdobywanie wiedzy może być wspaniałą przygodą przenoszącą ich do świata wyobraźni i twórczego, otwartego myślenia. Będą mu w tym pomagać Szpak Mateusz, Królowa Aba i Robot Silver,patronując strefom tematycznym wystawy stałej.
To dzieci wybierały patronów stref tematycznych w Bajce Pana Kleksa
– „Pomocników Pana Kleksa wybrały same dzieci, wcielając się w rolę jurorów. Była to grupa pięćdziesięciorga młodszych i starszych dzieci z przedszkola i szkoły moich córek. Dzieci wcześniej nie miały styczności z przygodami Pana Kleksa – ani nie czytały książki, ani nie widziały filmu. W trakcie obrad pracowały indywidualnie, nie kontaktowały się z rówieśnikami. Ich zadaniem było przyznawanie punktów obrazkom, na których były narysowane postaci znane z przygód Pana Kleksa. Jeśli postać zachwycała dzieci, przyznawały serduszko, podobała – uśmiechniętą buźkę. Smutną buźkę rysowały wtedy, kiedy postać nie wzbudzała ich sympatii, a jak wywoływała w nich strach to malowały błyskawicę.
W rezultacie młodsze dzieci wybrały na swojego opiekuna Szpaka Mateusza, dziewczynki w wieku 10-12 lat – Królową Abę, a Robota Silvera – starsi chłopcy. Najwięcej negatywnych emocji budziły czarne charaktery – Filip Golarz i Wielki Elektronik” – ujawnia Grzegorz Pietraszewski, twórca Bajki Pana Kleksa.

Autorką wszystkich nowych wizerunków postaci występujących w Bajce Pana Kleksa jest Maja Starakiewicz z Fabryki Dekoracji. W pracy nad projektami bazowała przede wszystkim na filmie Krzysztofa Gradowskiego i stylistyce lat 80-tych, próbując stworzyć współczesne postaci bohaterów dostosowanych do młodego odbiorcy. W przypadku Robota Silvera inspirowała się retro zabawkami, w obliczu Szpaka Mateusza chciała pokazać historię postaci – księcia zamienionego w gadającego ptaka. Z kolei rysując królową Abę, autorka odwoływała się bezpośrednio do wizerunku królowej Aby, który stworzyła w filmie Małgorzata Ostrowska.
– „Podobało mi się, że jest gwiazdą rocka, dziewczyną z pazurem, która nie boi się ubrudzić” – opowiada Starakiewicz.
WYSTAWA BAJKI PANA KLEKSA – OGÓLNE ZAŁOŻENIA
Wyrożniamy pięć stref głównych. Międzybajkowe Biuro Podróży, Ostatni Rezerwat Przyrody, Krainę Szpaka Mateusza, Królestwo Bajdocji oraz Planetę Fantazja. Strefy główne składają się z mniejszych części, które współtworzą linię fabularną miejsca. Całość uzupełniają dwie tematyczne sale urodzinowe oraz przestrzeń warsztatowa zlokalizowana na najwyższym poziomie Bajki Pana Kleksa.
BEBOK – ŚLĄSKI PRZYJACIEL PANA KLEKSA
Wystawę można zwiedzać zgodnie z chronologią przygód pana Kleksa lub poprzez zwiedzanie poszczególnych stref oddzielnie. W każdej z nich czekają na zwiedzających liczne aktywności i zadania. Mają one pomóc dzieciom w odnalezieniu ważnych dla Pana Kleksa przedmiotów, które ukrył na wystawie śląski przyjaciel Wielkiego Nauczyciela, Bebok, postać zaczerpnięta ze śląskich legend. Są to guzik z czapki Bogdyhanów, magiczny kałamarz z niekończącym się atramentem i szmaragdowa szkatułka doktora Paj-Chi-Wo.
Dzieci, które zdobędą wszystkie przedmioty otrzymują nagrodę.
Strefy główne w Bajce Pana Kleksa
Cała przygoda w Bajce Pana Kleksa startuje w Międzybajkowym Biurze Podróży. Tu znajduje się recepcja, szatnia, sklep i kasy, w których można kupić bilety na wystawę w dniu zwiedzania.
Ostatni Rezerwat Przyrody to przestrzeń, która otwiera lub zamyka wystawę. Tutaj znajdziemy kawiarnię Meluzynę z napojami i słodkimi deserami oraz będziemy mogli poznać zasady działania całej wystawy, a także odebrać nagrody za znalezione w trakcie zwiedzania przedmioty. W tej części nie zabraknie też zabaw, które pozwolą dzieciom poznawać świat zwierząt i roślin oraz budować ich świadomość ekologiczną.
Tu rządzi Szpak Mateusz
Kraina Szpaka Mateusza jest pierwszą strefą główną, inspirowaną filmem i książką pod tym samym tytułem „Akademia Pana Kleksa”. W tej części znajdują się 2 podstrefy – Kuchnia Pana Kleksa, w której odbywają się zajęcia kulinarne i artystyczne pod okiem animatorów oraz Psi Raj, strefa, która zachęca do swobodnego ruchu. I to nawet bez butów! W Psim Raju zwiedzający dowiedzą się również wszystkiego o psach, ich upodobaniach, psich rasach i na koniec poznają historie znanych ludzi i ich pupilów.

Do wnętrza Krainy Szpaka Mateusza prowadzi brama, za którą zwiedzający natkną się na kolorową „brodę Pana Kleksa” – gąszcz kolorowych pasków oraz liczne stanowiska, przy których będą mogli m.in. wziąć udział w zajęciach kleksografii, odkrywać, jak smakują barwy, czy usłyszeć co skrywają furtki do bajek. W tej strefie mali zwiedzający uczą się kreatywności, otwartości, rozwijają własne umiejętności plastyczne, ćwiczą pamięć, czy budzą w sobie miłość do książek.
Coś dla miłośników przygód i podróży
Przestrzeń dedykowana „Podróżom Pana Kleksa”, Królestwo Bajdocji jest podzielona na 3 części – Bajdocję, statek Pana Kleksa „Apolinary Baj” i Abecję – podwodny świat Królowej Aby. Jest to idealna strefa dla wielbicieli przygód i podróży.
Ta przestrzeń rozwija w dziecku zamiłowanie do odkrywania świata, pobudza ciekawość, wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i utrwala podstawowe pojęcia geograficzne.
W trakcie zadań uczestnicy uczą się m.in. różnych technik wiązania węzłów, czytania mapy, posługiwania się kompasem, czy nawet stawiania żagli na statku.
Trzecia strefa główna nosi nazwę Planeta Fantazja i została zainspirowana filmem pt. „Pan Kleks w Kosmosie”. Przestrzeń Planety dzieli się na czarną kosmiczną pustkę ze złomowiskiem robotów i gwiazdozbiorem oraz kosmiczny ścigacz Voltan II, na pokładzie, którego zwiedzających czekają szkolenia z wiedzy o Układzie Słonecznym oraz testy, mające na celu sprawdzenie siły, szybkości i refleksu. Poza szkoleniami zwiedzający mogą schować się w kosmicznej kapsule, usiąść w fotelu Wielkiego Elektronika i razem z Robotem Silverem wziąć udział w quizach dotyczących wiedzy nt. odkryć kosmicznych.
W tej strefie uczestnicy rozwijają zainteresowanie astronomią, zdobywają podstawowe pojęcia z fizyki, poprawiają własną sprawność fizyczną, a także uczą się ekologii i zasad zdrowego stylu życia.

O WYTWÓRNI – MISJA, KONCEPCJA WYSTAWY, PARTNERZY
Bajka Pana Kleksa powstaje na terenie zabytkowej Fabryki Porcelany w Katowicach. Głównym trzonem Bajki Pana Kleksa jest stała ekspozycja bazująca na trylogii o przygodach Pana Kleksa. Przestrzeń Bajki Pana Kleksa obejmuje ponad 1000 m2 i jest podzielona na 5 stref głównych. W każdej z nich czeka na dzieci wiele aktywności, elementów grywalizacji i interaktywnych eksponatów.
Za przygotowanie wystawy stałej odpowiada Fabryka Dekoracji, specjalizująca się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych.
W projekt od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy oraz wiele instytucji kultury i nauki w Polsce. Są to m.in. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Śląskie, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna w Katowicach.
Źródło: Anna Krzyżanowska
Zobacz również:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.