Śląski Ogród Botaniczny

Tylko kilkanaście kilometrów od Katowic, na Śląsku znajdziemy ogromny, zielony raj.

Stworzony przez naturę

Śląski Ogród Botaniczny istnieje już siedemnaście lat. Miejsce na którym jest położony, okazało się być wymarzonym pod budowę ogrodu botanicznego. W przeważającej części stworzyła go natura, której nie trzeba było odtwarzać sztucznie. Dzięki temu, udało się uniknąć prac, które podejmuje się często w ogrodach i parkach zakładanych w zabudowanych przestrzeniach miast.

Jak to dobrze mieć bliskich znajomych w Mikołowie. Karolina, Łukasz dziękujemy, że pokazaliście nam to miejsce, bardzo je polubiliśmy 🙂

ŚOB, fot. Łukasz Urbańczyk

Duży teren, idealny na spacer z rodziną

Śląski Ogród Botaniczny (ŚOB) to obszar niemal 100 ha. Na ten ogromny teren złożyły się jedyne w swoim rodzaju walory przyrodnicze: drzewostany leśne Fiołkowej Góry i doliny dwóch potoków: Promny i Jasienicy. Kolejne unikatowe elementy środowiska to tereny podmokłe i pola uprawne z rzadkimi dziś czyżniami, wyrobiska wapienne, wąwozy i wzgórza. Na obszarze ŚOB spotkamy przeróżne gatunki roślin i zwierząt,w tym rzadkich i chronionych.
Ogromna i piękna przestrzeń Śląskiego Ogrodu Botanicznego stwarza wspaniałe warunki do spacerów i odpoczynku na świeżym powietrzu.

ŚOB, fot. Łukasz Urbańczyk

Atrakcje i działalność edukacyjna w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

ŚOB prowadzi działalność edukacyjno – przyrodniczą i ekologiczną wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Na jego terenie cyklicznie odbywają się ciekawe spotkania i zajęcia, połączone z różnymi atrakcjami dla dzieci, takimi jak: tworzenie własnych mydełek, kolorowe warkoczyki, gry terenowe, zawody sportowe, tworzenie prac plastycznych, malowanie na dużych formatach, warsztaty edukacyjne, laboratoryjne, kreatywne i ogrodnicze, prelekcje naukowe, konkursy, ekologiczne akcje edukacyjne, wycieczki z przewodnikiem, projekcje filmów i wystawy.

Śląski Kalendarz Ekologiczny

Pikniki te mają na celu promocję zachowań oraz działań sprzyjających ochronie przyrody i środowiska. Imprezy odbywają się zgodnie ze Śląskim Kalendarzem Ekologicznym. Jest to cykl świąt przyrodniczo-ekologicznych, które obchodzone są w formie plenerowych pikników. To świetna atrakcja skierowanych do rodzin, dzieci i wszystkich zainteresowanych w województwie śląskim. Każde święto posiada swój niepowtarzalny charakter wynikający ze specyfiki poruszanego zagadnienia, osób i instytucji biorących w nim udział i okoliczności mu towarzyszących.

Zeszłoroczne spotkania w Śląskim Ogrodzie Botanicznym:
2019-08-24 – Międzynarodowa Noc Nietoperzy
2019-09-15 – Dzień Geologii
2019-10-06 – Dzień Grzybów
2019-12-01 – Dzień Zimy.

ŚOB, fot. Łukasz Urbańczyk

ŚOB to piękne miejsce składające się z dwóch części. Sośnia Góra posiada wyjątkowy plac zabaw. Tworzy całość, jednak obszarowo są obiekty dla maluszków jak i dla starszych dzieci, czy nawet dorosłych 😀

ŚOB, plac zabaw. Fot. Łukasz Urbańczyk
ŚOB, plac zabaw. Fot. Łukasz Urbańczyk

Jest wieża widokowa z której dostrzec można całą okolice po Katowice. Jest miejsce aby napić tam kawy, zjeść pyszne lody lub inne przekąski. Ponadto bardzo często organizowane są w tym miejscu imprezy tematyczne: Dzień dziecka, imprezy związane z naturą, przeróżne ćwiczenia, kino.

ŚOB, fot. Łukasz Urbańczyk

Warto znać to miejsce i zaglądać regularnie, gdyż w około są przeróżne okazy roślin które kwitną i owocują w różnych okresach czasu.

Zachęcam do przejrzenia zdjęć i odwiedzenia miejsca.

ŚOB, fot. Łukasz Urbańczyk
ŚOB, fot. Łukasz Urbańczyk

Odwiedź również te miejsca:

Góra Dorotka

Rezerwat Ochojec

Kalety-Zielona

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Kontakt

Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń

ul. Sosnowa 5

43-190 Mikołów

tel. 32 779 76 02

tel. 535 808 368

e-mail: sibg@sibg.org.pl

Ogród Żółty (CEPiE, ul. Sosnowa)

otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 7-22

w soboty, niedziele oraz święta w godz. 9-22

Ogród Czerwony (ul. Grudniowa)

otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 7-20

w soboty, niedziele oraz święta w godz. 9-20

Wstęp bezpłatny.

Lokalizacja

Śląski Ogród Botaniczny

Śląski Ogród Botaniczny, Sosnowa, Mikołów, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

Zatopiona Kopalnia Bibiela - Pasieki
Miasteczko Śląskie
Zatopiona Kopalnia Bibiela - Pasieki
Bibiela, Miasteczko Śląskie, Polska
wodny park tychy
Tychy
Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy, Sikorskiego, Tychy, Polska
Pogoria III
Dąbrowa Górnicza
Kąpielisko Pogoria III
Pogoria III, Dąbrowa Górnicza, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.