Rezerwat Ochojec

A może by się wybrać na spacer do lasu? W samych Katowicach znajduje się Rezerwat Ochojec, idealny na krótką wędrówkę dla małych miłośników przyrody. W okolicy znajduje się też wodny plac zabaw i prywatna zagroda koni.

Do Rezerwatu można się dostać z okolic Osiedla Odrodzenia (ścieżką od ul. Bażantów lub Biedronek).

Na leśnej trasie znajduje się paśnik dla zwierząt, a u źródeł rzeki Ślepiotki mały malowniczy staw, przy którym można chwilę odpocząć.

Rezerwat przyrody Ochojec
Rezerwat przyrody Ochojec, fot. Asia Olejarczyk

Kierując się dalej, bliżej zabudowań, dojdziemy do prywatnej zagrody, pod którą możemy poobserwować pasące się konie. Ponadto przy zbiegu ul. Wieżowej i Bażantów znajduje się plac zabaw dla dzieci, a od drugiej strony, przy ul Biedronek – wodny plac zabaw, czynny w okresie letnim.

Rezerwat przyrody Ochojec znajduje się w dzielnicy Katowic o tej samej nazwie, w kompleksie tzw. Lasów Murckowskich. Zajmują one dużą część południowych terenów Katowic.

Rezerwat przyrody Ochojec
fot. Asia Olejarczyk

Rezerwat Ochojec – cenny ze względów przyrodniczych

Występuje tutaj najliczniejsze w Polsce (poza górami) nagromadzenie rośliny chronionej – liczydła górskiego. Poza tym, w rezerwacie znajdziemy również inne gatunki roślin chronionych, takie jak konwalia majowa, kalina koralowa czy ciemiężyca zielona. Faunę tego miejsca reprezentują sarny, dziki, daniele i ptaki, na przykład bażanty i jastrzębie.

Rezerwat przyrody Ochojec
Rezerwat przyrody Ochojec, fot. Asia Olejarczyk

Do Rezerwatu możemy się wybrać na wycieczkę pieszą, jak i na rowerową. W pobliżu jego południowej granicy biegnie – w większości przez tereny leśne – czarno znakowany Szlak Ochojski. Początek szlaku umiejscowiono przy nieczynnym przystanku kolejowym w Katowicach Ochojcu, a koniec w miejscowości Lędziny.

Rezerwat przyrody Ochojec - mapa
Rezerwat przyrody Ochojec – mapa

Inne atrakcje w okolicy:

Atrakcje dla dzieci w Katowicach

Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem lub zorganizować mu dzień pełen wrażeń? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, zwłaszcza w czasie wakacji lub ferii zimowych. Atrakcje dla dzieci w Katowicach przychodzą z pomocą!

Jama Bazyliszka
Wyjątkowe miejsce, pełne zabytków i pamiątek oraz dokumentacji twórczości dwojga ciekawych osobowości artystycznych naszego regionu: Barbary Ptak oraz Stanisława Ptaka.
Muzeum Katowic, Dział Teatralno-Filmowy
Muzeum Historii Katowic, Dział Teatralno-Filmowy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Rezerwat Ochojec

Zakątek, 40-001 Katowice, Polska

Przy edycji pomogli

Asia Olejarczyk

Reklama

Ostatnio dodane

carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.