Kalety-Zielona

Miejsce przeznaczone dla osób, które szukają odpoczynku i pięknej przyrody, ale także dla aktywnych rowerzystów i piechurów. Czas spędzony na świeżym powietrzu umilą Wam dwie piaszczyste plaże oraz możliwość wypożyczenia kajaków i rowerków wodnych.

„Leśny Zakątek Śląska”

Tak nazywana jest miejscowość Kalety-Zielona, znajdująca się w powiecie tarnogórskim przy trasie Tarnowskie Góry – Częstochowa. Łatwo i szybko można dojechać tutaj z dużych miast aglomeracji śląskiej. Kalety-Zielona to bogactwo lasów, które gwarantują udany odpoczynek, ciszę i spokój. W lesie, na terenie Kalet znajduje się Cis Donnersmarcka – mający ok. 550 lat i uznany za najgrubszy cis na terenach Lasów Państowych.

Kalety-Zielona ? to dobre miejsce na sobotnio-niedzielny wypoczynek ????️?️

Znajdziecie tutaj malownicze dwa stawy, urokliwą przyrodę, ścieżkę dydaktyczną oraz dużo drewnianych wiat i ławek, na których można odpocząć i zorganizować niejeden piknik. Wiaty to przy okazji osłona przed słońcem w upalne dni ?️?️?‍♂‍???

Kalety-Zielona
Kalety-Zielona

Dla osób lubiących aktywność, Zielona ma w swojej ofercie:

  • boisko do siatkówki plażowej
  • dwie siłownie na świeżym powietrzu
  • wypożyczalnię rowerów trekkingowych.

Jest też dawny pałac myśliwski ?️?️ wybudowany przez hrabiego Guido Henckla von Donnersmarcka, niestety dość zniszczony (był on połączony specjalną drogą z jego rezydencją w parku w Świerklancu). W skład kompleksu pałacowo-parkowego w Kaletach-Zielonej wchodzą: budynek główny, dwie oficyny i kilkuhektarowy park.

Kalety-Zielona pałac
Kalety-Zielona, dawny pałac myśliwski

Stawy i ich mieszkańcy

Niedawno sprowadzono do stawów w Zielonej bobry i dzięki temu, możemy teraz zobaczyć ich żeremie. Aby do nich trafić, należy skorzystać ze ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Do bobrów”. Warto podkreślić, że zaczątki pierwszego stawu w Kaletach-Zielonej sięgają prawdopodobnie połowy XIV wieku. Sztuczny zbiornik powstał na Małej Panwi poprzez zalanie dawnych wyrobisk rud żelaza.

Kalety-Zielona
Kalety-Zielona

Drugi, większy zbiornik powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku. Obecnie oba stawy – dolny i górny, tworzą zbiornik zaporowy zwany Zielona, który stanowi wyjątkową atrakcję w okresie letnim. Przez cały rok można w wodzie wędkować.

Na wyspie dolnego zbiornika wodnego znajduje się zabytkowy, drewniany wiatrak. Można się do niego dostać jedynie kajakiem lub rowerem wodnym. Obiekt ten pozostaje obecnie zamknięty dla zwiedzających. Nad wodą spotkamy łabędzie, kaczki, perkozy oraz mewy. Wody w stawach w Kaletach-Zielonej należą do wysokiej klasy czystości.

Kalety-Zielona plaża
Kalety-Zielona, plaża i kąpielsko

Kalety-Zielona polecają się na spacer i rower

Ilość tras rowerowych i spacerowych jest naprawdę imponująca! Dla osób bardzo aktywnych przygotowano Leśną Rajzę szlak rowerowy o długości ok 90km. Można go przejechać w całości lub wybrać jakieś odcinki. Turyści mogą też skorzystać ze specjalnie przygotowanej ścieżki dydaktycznej „Zielona Pętla” i podziwiać podczas spaceru atrakcje w okolicach stawów. Odcinek ten ma 9 km długości. Stanowi jednocześnie trasę rowerową, spacerową, nordic walking, a zimą jest też trasą narciarstwa biegowego. Czas pieszej wędrówki zajmuje około 1h 30 minut. Na trasie wyznaczono 5 przystanków tematycznych:

1. Gatunki drzew.

2. Żeremie borowe.

3. Paśnik – dokarmianie zwierzyny leśnej.

4. Uprawa leśna – młodnik sosnowy.

5. Znaczenie ptaków w ochronie lasu.

Kalety-Zielona ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna
Kalety-Zielona, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna

Ośrodki wypoczynkowe i campingi w Kaletach-Zielonej:

„Ośrodek Zielona”

Przy dolnym zbiorniku wodnym o nazwie Zielona znajduje się Ośrodek Zielona. Znajdziecie tutaj czternaście domków letniskowych, które wynajmowane są od maja do października. Domki są murowane i posiadają po dwa pokoje, łazienkę z natryskiem oraz aneks kuchenny.

Kalety-Zielona
Kalety-Zielona, Ośrodek Zielona

Na terenie Ośrodka Zielona znajdują się również: plac zabaw dla dzieci z huśtawkami, piaskownicą i trampoliną, miejsce na ognisko z rusztem grillowym, bar letni z napojami, piwem, lodami, hamburgerami i zapiekankami, stół do ping ponga oraz boisko do siatkówki.

Ośrodek „Zielona Sosna” w Zielonej

Zielona Sosna ma w swojej ofercie domki nad zbiornikiem wodnym na rzece Mała Panew. Nieopodal ośrodka znajduje się kąpielisko i piaszczysta plaża. Ośrodek otoczony jest przez las obfitujący w owoce takie jak jagody, jeżyny, maliny a także grzyby. Domki są dwu- i cztero- osobowe.

Zobacz również:

Ten piękny park położony jest w powiecie tarnogórskim, w gminie Świerklaniec. Warto podkreślić, że 43% tej gminy zajmują lasy.
park w Świerklańcu
Park w Świerklańcu
Na granicy Świerklańca i Nakła Śląskiego, w powiecie tarnogórskim położony jest popularny zbiornik wodny Chechło-Nakło.
jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Kalety-Zielona

Zalew Zielona, Kalety, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.