Park w Świerklańcu

Ten piękny park położony jest w powiecie tarnogórskim, w gminie Świerklaniec. Warto podkreślić, że 43% tej gminy zajmują lasy. W okolicy, najbardziej popularnym miejscem jest oczywiście park Świerklaniecki o powierzchni około 180 ha. W parku znajdziemy różne gatunki drzew np. ponad stuletnie dęby, limby, kasztanowce, sosny wejmutki i inne.

Cenne zabytki i ich pozostałości w Świerklanieckim parku

Najbardziej znanym zabytkiem parkowym jest Pałac Kawelera. Obiekt ten zdobi dumnie park, a w środku niego znajdziemy hotel i restaurację. Niestety inne cenne budowle i zabytki takie jak Mały Wersal czyli Pałac wybudowany na polecenie Guida von Donnersmarcka i średniowieczny Zamek piastowski w Świerklańcu zostały spalone w 1945 roku. Ciekawostką jest, że Mały Wersal (przez niektórych nazywany Śląskim) był prezentem Guida von Donnersmarcka dla jego żony Blanki de Paiva. Zgadnijcie ile pokoi hojny mąż zafundował swojej ukochanej żonie 😉
.
.
99!

Pozostałości zespołu pałacowego w parku

Obecnie możemy zobaczyć tylko to, co ocalało czyli tarasy, fontanny i baseny. Z całego zespołu pałacowego ocalał jeszcze wspomniany wcześniej Pałac Kawalera i kościół, w którym znajduje się grobowiec rodziny.

Pałac Kawalera

Czy wiecie że…

To nie koniec ciekawostek. Jeśli byliście kiedyś w Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie to przechodziliście na pewno przez bramę Małego Wersalu 🙂 Tak, zdobi ona wejście do ZOO. To co pozostało z pałacowych ruin – kamienne bloki oraz marmury zostały wykorzystane z kolei do budowy Pałacu Kultury Zagłębia.
Pomimo tego, że najciekawszych i prawdopodobnie najpiękniejszych budowli w parku już niestety nie zobaczymy, warto wybrać się tam całą rodziną na długi spacer. To co przetrwało, razem ze stawem, mostkami, alejkami i licznymi drzewami nadaje temu miejscu wyjątkowy klimat.

Park w Świerklańcu – atrakcje dla dużych i małych

Park Świerklaniecki przyciąga odwiedzających o każdej porze roku. Od wiosny do jesieni jest bowiem idealny na spacer, lody, rower czy kajak. Znajdziemy tu również plac zabaw, który zlokalizowany jest niedaleko kajakowni. Poza tym odbywają się w parku różne festyny i imprezy. Jesień gwarantuje niezapomnianą zabawę w dywanach złotych liści. Zima przynosi ze sobą dodatkowa atrakcję w postaci kuligu.

Świerklaniecki park to niesamowicie popularne miejsce. W weekendy, szczególnie przy ładnej pogodzie, park odwiedza kilka do kilkunastu tysięcy osób. Na szczęście efekt „tłumu” niwelowany jest przez ogrom tego miejsca i liczne, urocze zakątki do odwiedzenia.

Zobacz również:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Lokalizacja

Park w Świerklańcu

Park Swierklaniec, Świerklaniec, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

Śląski Ogród Botaniczny
Mikołów
Śląski Ogród Botaniczny
Śląski Ogród Botaniczny, Sosnowa, Mikołów, Polska
Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich
Siemianowice Śląskie
Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich
41-103 Siemianowice Śląskie, Polska
Staw Rzęsa
Siemianowice Śląskie
Staw Rzęsa
Staw Rzęsa, Śląska, Siemianowice Śląskie, Polska
Wystawa Kolejkoland otwarta do końca marca
Tychy
Wystawa Kolejkoland otwarta do końca marca
Gemini Park Tychy, Towarowa, Tychy, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.