Legendia

60 lat tradycji, ponad 40 atrakcji dla każdego, zabawa przez cały dzień

Atrakcja numer 1 na Śląsku

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to największy tematyczny park rozrywki w Polsce!
Od 60 lat zapewnia doskonałą zabawę gościom w każdym wieku. Ten wyjątkowy park rozrywki położony jest w pięknym otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora, na 26 ha w Parku Śląskim.

Legendia, Śląskie Wesołe Miasteczko
Legendia, Śląskie Wesołe Miasteczko

Legendia to ponad 40 atrakcji, w tym dziecięcych, familijnych oraz ekstremalnych.

Na gości czekają te zarówno dobrze znane i lubiane atrakcje, jak np. diabelski młyn (Legendia Flower), duże samoloty (Dream Flight Airlines) czy filiżanki (Tea Cups), jak również nowości. Są to m.in. Diamond River – ześlizg do wody z wysokości 8 i 12 m, czy zapierający dech w piersiach Lech Coaster – nagrodzony tytułem Best Coaster 2017 w prestiżowym, branżowym konkursie na najlepszy europejski rollercoaster 2017 roku.

Legendia
Legendia, Śląskie Wesołe Miasteczko

Hitem jest również Jama Bazyliszka – jedyna taka w Polsce rodzinna atrakcja typu Interactive Dark Ride oraz jedna z najnowocześniejszych na świecie. Bazyliszek nie ma limitu wieku i wzrostu, dlatego pozwala na fantastyczną zabawę gościom w każdym wieku.

Legendia to magiczny świat zabawy, w którym motywem przewodnim są legendy, baśnie i opowiadania. Odkryjecie tu legendę o Skarbniku – śląskim, dobrym duchu kopalni, Lechu – legendarnym twórcy państwa polskiego, czy też kwiecie paproci. Możecie stoczyć walkę ze strasznym Bazyliszkiem i poznać wiele innych historii, wyrażonych m.in. w tematyzacjach, dzięki czemu zostaną w pamięci na dłużej, zapewnią moc wrażeń i dużo radości.

Legendia
Legendia
Legendia

Historia Śląskiego Wesołego Miasteczka

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark. Znajduje się on na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. Budowa Wesołego Miasteczka ruszyła w 1956 roku. Na 39 hektarach miało powstać centrum rozrywki dla mieszkańców regionu.

Pierwszy etap prac zakończył się we wrześniu 1959 roku, wtedy też lunapark odwiedzili pierwsi goście. W 1960 roku działały już 63 urządzenia, a zainteresowanie nowym miejscem było ogromne. W dni powszednie lunapark odwiedzało średnio sześć tysięcy osób, w święta około pięćdziesiąt tysięcy. Jeden z rekordów padł we wrześniu 1966 roku w czasie Święta Trybuny Robotniczej, kiedy w Wesołym Miasteczku bawiło się 80 tys. osób. Na Śląsk przyjeżdżali ludzie z całego kraju, aby zakosztować rozrywki w pierwszym lunaparku w Polsce.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Diabelski młyn i samoloty

Największą karuzelą, która działa od początku istnienia Wesołego Miasteczka są Samoloty Duże. Zawieszone na 45-metrowej wieży latają z prędkością dochodzącą do 55 km/h, a podniebny lot trwa ok. 12 minut.
Dorośli i młodzież chętnie korzystali z pływającej kawiarni „Arizona”, oferującą aromatyczna kawę i niezwykły nastrój. Dziś wielu wspomina, że właśnie tam spotkali swoich przyszłych współmałżonków. W kawiarni odbywały się regularnie dancingi, które ułatwiały zawieranie znajomości przyjeżdżającym do pracy na Śląsk. Kawiarnia przestała pływać pod koniec lat 80.

Legendia

W 1978 roku do lunaparku przyjechał Diabelski Młyn (dziś Legendia Flower). Legendia Flower liczy 40 metrów wysokości i może pomieścić maksymalnie 216 pasażerów. Do dziś jest to największa karuzela w Polsce.
W 2007 roku rozpoczęły się widoczne zmiany. Do Wesołego Miasteczka przyjechał pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 metrów z podwójna pętlą.

Nowe inwestycje i atrakcje

W 2014 roku zakupiono 26 karuzel od duńskiego lunaparku Sommerland Syd. Do kwietnia 2015 lunaparkiem zarządzał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A. Obecnie spółka Tatry Mountain Resorts posiada 75% udziałów Śląskiego Wesołego Miasteczka i zarządza nim od maja 2015 roku.
Spółka Tatry Mountain Resort zobowiązała się zainwestować 120 mln złotych (30 mln EUR) w ciągu następnych pięciu lat.
W 2016 roku została oddana pierwsza ze stref tematyczna Magical Mountains z nową atrakcją Diamond River, tematyzowaną na kopalnie diamentów, nad którą czuwa legendarny Skarbnik.
30 marca 2017 Śląskie Wesołe Miasteczko zmieniło się z typowego lunaparku w największy w Polsce park tematyczny i obrało nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, którego przesłaniem jest nie tylko dobra zabawa ale także istotny jest wątek edukacyjny związany z pięknym dziedzictwem kulturowym jakim są legendy, baśnie i opowiadania.


Sezon 2017 przyniósł mnóstwo zmian. Park zyskał kolejne strefy tematyczne: Magical Village, Valley of Dreams i Magical Forest. Kultowe atrakcje zyskały nowy wygląd, a hitem sezonu jest otwarty 1 lipca Lech Coaster- stalowa kolejka górska o wysokości 40 metrów, największa tego typu atrakcja w Europie Środkowo- Wschodniej.
Sezon 2018 bezapelacyjnie należał do Bazyliszka. Jest to pierwsza w Polsce rodzinna atrakcja typu Interactive Dark Ride w Polsce. Jest ona stylizowana na polskie legendy o bazyliszku. Pasażerowie w dziesięciu 6-osobowych wagonikach typu trackless przejeżdżają przez osiem interaktywnych pomieszczeń, strzelając do potworów za pomocą broni strzelających wiązkami laserowymi. Atrakcja ta została obsypana wieloma prestiżowymi i branżowymi nagrodami.

Zobacz również:

Atrakcje dla dzieci na Śląsku

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Legendia

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, plac Atrakcji, Chorzów, Polska

Przy edycji pomogli

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Reklama

Ostatnio dodane

Palmiarnia w Gliwicach
Gliwice
Palmiarnia w Gliwicach
6, Aleksandra Fredry, 44-100 Gliwice, Polska
Małe Centrum Nauki Sowa
Zawiercie
Małe Centrum Nauki SOWA Zawiercie
3 Maja 4, 42-400 Zawiercie, Polska
1000 Klocków
Katowice
1000 Klocków
1000 Klocków, Zawiszy Czarnego, Katowice, Polska
kolejkowo
Gliwice
Kolejkowo
Kolejkowo, Pszczyńska, Gliwice, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.