Legendia

60 lat tradycji, ponad 40 atrakcji dla każdego, zabawa przez cały dzień

Atrakcja numer 1 na Śląsku

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to największy tematyczny park rozrywki w Polsce!
Od 60 lat zapewnia doskonałą zabawę gościom w każdym wieku. Ten wyjątkowy park rozrywki położony jest w pięknym otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora, na 26 ha w Parku Śląskim.

Legendia, Śląskie Wesołe Miasteczko
Legendia, Śląskie Wesołe Miasteczko

Legendia to ponad 40 atrakcji, w tym dziecięcych, familijnych oraz ekstremalnych.

Na gości czekają te zarówno dobrze znane i lubiane atrakcje, jak np. diabelski młyn (Legendia Flower), duże samoloty (Dream Flight Airlines) czy filiżanki (Tea Cups), jak również nowości. Są to m.in. Diamond River – ześlizg do wody z wysokości 8 i 12 m, czy zapierający dech w piersiach Lech Coaster – nagrodzony tytułem Best Coaster 2017 w prestiżowym, branżowym konkursie na najlepszy europejski rollercoaster 2017 roku.

Legendia
Legendia, Śląskie Wesołe Miasteczko

Hitem jest również Jama Bazyliszka – jedyna taka w Polsce rodzinna atrakcja typu Interactive Dark Ride oraz jedna z najnowocześniejszych na świecie. Bazyliszek nie ma limitu wieku i wzrostu, dlatego pozwala na fantastyczną zabawę gościom w każdym wieku.

Legendia to magiczny świat zabawy, w którym motywem przewodnim są legendy, baśnie i opowiadania. Odkryjecie tu legendę o Skarbniku – śląskim, dobrym duchu kopalni, Lechu – legendarnym twórcy państwa polskiego, czy też kwiecie paproci. Możecie stoczyć walkę ze strasznym Bazyliszkiem i poznać wiele innych historii, wyrażonych m.in. w tematyzacjach, dzięki czemu zostaną w pamięci na dłużej, zapewnią moc wrażeń i dużo radości.

Legendia
Legendia
Legendia

Historia Śląskiego Wesołego Miasteczka

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark. Znajduje się on na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. Budowa Wesołego Miasteczka ruszyła w 1956 roku. Na 39 hektarach miało powstać centrum rozrywki dla mieszkańców regionu.

Pierwszy etap prac zakończył się we wrześniu 1959 roku, wtedy też lunapark odwiedzili pierwsi goście. W 1960 roku działały już 63 urządzenia, a zainteresowanie nowym miejscem było ogromne. W dni powszednie lunapark odwiedzało średnio sześć tysięcy osób, w święta około pięćdziesiąt tysięcy. Jeden z rekordów padł we wrześniu 1966 roku w czasie Święta Trybuny Robotniczej, kiedy w Wesołym Miasteczku bawiło się 80 tys. osób. Na Śląsk przyjeżdżali ludzie z całego kraju, aby zakosztować rozrywki w pierwszym lunaparku w Polsce.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Diabelski młyn i samoloty

Największą karuzelą, która działa od początku istnienia Wesołego Miasteczka są Samoloty Duże. Zawieszone na 45-metrowej wieży latają z prędkością dochodzącą do 55 km/h, a podniebny lot trwa ok. 12 minut.
Dorośli i młodzież chętnie korzystali z pływającej kawiarni „Arizona”, oferującą aromatyczna kawę i niezwykły nastrój. Dziś wielu wspomina, że właśnie tam spotkali swoich przyszłych współmałżonków. W kawiarni odbywały się regularnie dancingi, które ułatwiały zawieranie znajomości przyjeżdżającym do pracy na Śląsk. Kawiarnia przestała pływać pod koniec lat 80.

Legendia

W 1978 roku do lunaparku przyjechał Diabelski Młyn (dziś Legendia Flower). Legendia Flower liczy 40 metrów wysokości i może pomieścić maksymalnie 216 pasażerów. Do dziś jest to największa karuzela w Polsce.
W 2007 roku rozpoczęły się widoczne zmiany. Do Wesołego Miasteczka przyjechał pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 metrów z podwójna pętlą.

Nowe inwestycje i atrakcje

W 2014 roku zakupiono 26 karuzel od duńskiego lunaparku Sommerland Syd. Do kwietnia 2015 lunaparkiem zarządzał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A. Obecnie spółka Tatry Mountain Resorts posiada 75% udziałów Śląskiego Wesołego Miasteczka i zarządza nim od maja 2015 roku.
Spółka Tatry Mountain Resort zobowiązała się zainwestować 120 mln złotych (30 mln EUR) w ciągu następnych pięciu lat.
W 2016 roku została oddana pierwsza ze stref tematyczna Magical Mountains z nową atrakcją Diamond River, tematyzowaną na kopalnie diamentów, nad którą czuwa legendarny Skarbnik.
30 marca 2017 Śląskie Wesołe Miasteczko zmieniło się z typowego lunaparku w największy w Polsce park tematyczny i obrało nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, którego przesłaniem jest nie tylko dobra zabawa ale także istotny jest wątek edukacyjny związany z pięknym dziedzictwem kulturowym jakim są legendy, baśnie i opowiadania.


Sezon 2017 przyniósł mnóstwo zmian. Park zyskał kolejne strefy tematyczne: Magical Village, Valley of Dreams i Magical Forest. Kultowe atrakcje zyskały nowy wygląd, a hitem sezonu jest otwarty 1 lipca Lech Coaster- stalowa kolejka górska o wysokości 40 metrów, największa tego typu atrakcja w Europie Środkowo- Wschodniej.
Sezon 2018 bezapelacyjnie należał do Bazyliszka. Jest to pierwsza w Polsce rodzinna atrakcja typu Interactive Dark Ride w Polsce. Jest ona stylizowana na polskie legendy o bazyliszku. Pasażerowie w dziesięciu 6-osobowych wagonikach typu trackless przejeżdżają przez osiem interaktywnych pomieszczeń, strzelając do potworów za pomocą broni strzelających wiązkami laserowymi. Atrakcja ta została obsypana wieloma prestiżowymi i branżowymi nagrodami.

Zobacz również:

Atrakcje dla dzieci na Śląsku

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Legendia

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, plac Atrakcji, Chorzów, Polska

Przy edycji pomogli

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Reklama

Ostatnio dodane

Kolejka gondolowa Szyndzielnia
Bielsko-Biała
Kolejką gondolową na Szyndzielnię
Kolej Linowa Szyndzielnia, Al. Armii Krajowej, Bielsko-Biała, Polska
carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.