Happy Choir Skłodowska śpiewają dla Niepodległej

2019-11-09 12:50 M&M mama EdukacjaMuzykaSzkoła

Z okazji zbliżającej się 101 rocznicy odzyskania Niepodległości, Happy Choir Skłodowska z Dąbrowy Górniczej nagrał medley polskich piosenek od 1918 do 2019 roku. Chór pragnie przybliżyć w ten sposób szerszej widowni naszą kulturę muzyczną. Utwór złapie za serce zarówno młodszych jak i starszych!

101 lat polskiej muzyki, zamknięte w 7 minut

To naprawdę wyjątkowy projekt i wykonanie, a przy okazji wspaniała lekcja historii. Dzięki temu utworowi można z nostalgią powspominać dawne lata, podziwiając przy okazji młodych artystów, którzy mają w sobie ogromny potencjał. W jednym utworze udało się zmieścić ponad 11 dekad polskiej muzyki, zaczynając od Jana Kiepury, a kończąc na Dawidzie Podsiało. Praca nad tym utworem była dla wykonawców prawdziwym wyzwaniem. Po raz kolejny w nagraniach studyjnych i na planie stanęło razem ponad 100 dzieciaków w ogromnej różnicy wieku 6 – 21 lat. Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej.

Muzyczna podróż i lekcja historii

Żeby lepiej zrozumieć samą idee wspólnie spędzili wiele godzin omawiając historię i zmiany, które zachodziły w świecie kultury w naszym kraju. Dla dzieciaków ta muzyczna podróż była niezwykle cenną lekcją. Dobór artystów był kolejnym trudnym zadaniem. W projekcie Happy Choir Skłodowska nie przypadkiem pojawiają się piosenki z repertuaru Jana Kiepury, Władysława Szpilmana czy Dawida Podsiadło. Wszyscy trzej mieszkali przecież i zaczynali swoją karierę po sąsiedzku.

W utworze brzmią też fragmenty piosenek Marka Grechuty, Maanam, Czerwonych Gitar i Kabaretu Starszych Panów, ale także wspomnienia kolorowych lat 90′.

– Staraliśmy się, aby każdy tekst w ustach młodego pokolenia nabrał znaczenia. Ogromnie pragniemy, aby ten wyjątkowy dla nas projekt trafił do jak najszerszej publiczności. Chcemy tym samym z okazji tak ważnego święta, pokazać, że nawet najmłodsi mogą znaleźć siebie w dawnych piosenkach, ale przede wszystkim zarazić wszystkich naszą miłością do polskiej muzyki i kultury – relacjonuje Aleksandra Jabłońska-Błokowska, opiekun grupy, która napisała do naszej redakcji o nowym przedsięwzięciu swoich uczniów.

Nas osobiście utwór zachwyca, a jak się dowiedzieliśmy, Happy Choir ma w planach kontynuację tego projektu. Wykorzystane zostaną do tego zupełnie nowe utwory. Jesteśmy bardzo ciekawi co z tego wyniknie, a Wy?

Happy Choir Skłodowska, fot. Aleksandra Jabłońska-Błokowska

Autorzy:

wykonawcy- Happy Choir Skłodowska

aranżacja – Marek Siwka

fortepian – Janusz Cyzio

realizacja dźwięku – AlternatiV Studio Adam Romański

realizacja teledysku – Mateusz Jachym

opiekun artystyczny- Aleksandra Jabłońska-Błokowska

Zobacz również:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.