Jak robić dobre zdjęcia dzieciom? Kilka wskazówek

2023-07-05 12:22 Artykuł partnera portalu DZLS DzieckoFotografia dziecięcaZabawa

Zastanawiacie się jak zrobić udane zdjęcia Waszym dzieciom? Jak wykorzystać otoczenie i światło, które macie w danej chwili? Jakich zasad przestrzegać? Jak sprawić by dziecko chciało współpracować? Od 6 lat zawodowo zajmuję się fotografią rodzinną, ciążową i noworodkową. Na każdego malucha znajdzie się sposób. Potrzeba wiele do tego cierpliwości ale udaje się zawsze. Oto garść praktycznych podpowiedzi.

To dzieci są tu szefami

Dzieci nie rodzą się modelami, rodzą się zwyczajnie dziećmi. Pozwól dziecku na swobodę i naturalność. Pamiętaj też o tym, że dzieci przestają współpracować kiedy wymaga się od nich czegoś czego nie lubią. Nic na siłę. Na dobre zdjęcie trzeba czasem cierpliwie poczekać.

Dobra zabawa to klucz do sukcesu w fotografowaniu dzieci

Na tym polega właściwie każda moja sesja zdjęciowa. Najpiękniejsze emocje przychodzą spontanicznie zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Gdy fotografujesz swoje dziecko postaraj się, by pozostało sobą. Pozwól mu bawić się ulubionymi zabawkami, odgrywać różne role.

Izabela Gawron Fotografia

Eksperymentuj ze światłem

Jakie światło jest najlepsze do zdjęć? To zależy. Dla mnie, fotografa dzieci, zdecydowanie jest to światło naturalne. Otacza nas zarówno w plenerze jak i w domu. Zależnie od pory roku i pory dnia inne jest jego natężenie. Wiosną i latem kiedy światło jest kontrastowe unikaj robienia zdjęć w południe w pełnym słońcu. W takich warunkach oczy Twojego dziecka będą przymrużone a twarz w połowie niedoświetlona. Eksperymentuj z kierunkami oświetlenia. Najlepsze rezultaty uzyskasz przy oświetleniu modela z przodu, możesz też wykorzystać światło boczne. Słodkie światło, z jakim mamy do czynienia niedługo po wschodzie lub przed zachodem słońca, wspaniale się nadaje do robienia zdjęć w tylnym oświetleniu. W pomieszczeniu poszukaj jasnych ścian i okien to najlepsze ekrany odbijające światło. Zwinięcie rolet czy rozsunięcie firan zwiększy ilość dostępnego światła.

Izabela Gawron Fotografia

Kadr, kompozycja, perspektywa

Staraj się tak kadrować zdjęcia tak by fotografowane osoby znalazły się na przecięciu linii w tzw.mocnych punktach. Jeśli brakuje Wam czasu w trakcie robienia zdjęć na przemyślaną kompozycję pomocą będą proste aplikacje do edycji zdjęć. 

Papierowa wersja zdjęć

Żyjemy w czasach kiedy niemal wszystko przechowywane jest w plikach. Można powiedzieć żartobliwie, że wartość zdjęć zna ten kto je stracił. Dbaj o systematyczną selekcję i archiwizację zdjęć. A ponad wszystko – drukuj odbitki, albumy. Zdjęcia wydrukowane na papierze mają szczególną moc szybkiego przywoływania wspomnień.

Izabela Gawron Fotografia

Wiesz już co możesz zrobić aby poprawić swoje zdjęcia. Testuj, sprawdzaj i zobacz co działa. Pamiętaj, że ćwiczenie czyni mistrza. Z każdym zdjęciem nabierasz wprawy, szlifujesz umiejętności. A zatem rób zdjęcia.  Droga Mamo Drogi Tato do dzieła.

Dołącz do newslettera

Zostaw swój adres mailowy i bądź na bieżąco.

Please wait...

Dziękujemy!

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.