„Kocham Rudą Faunę” – z miłości do zwierząt

2021-02-12 18:23 M&M mama EdukacjaSzkoła

Charytatywna akcja „Kocham Rudą Faunę” ruszyła już po raz dziewiąty. W ten sposób I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej oraz pięć szkół podstawowych z dzielnicy Ruda postanowiło pomóc zwierzętom i w ramach walentynek i przekazać do schroniska rzeczy, których czworonogi najbardziej potrzebują.

– Akcja „Kocham Rudą Faunę” to już nasza szkolna tradycja, bez której nie wyobrażamy sobie walentynek. To inicjatywa, która ma przypomnieć, że miłością możemy obdarzyć nie tylko drugiego człowieka, ale również bezdomne zwierzęta, które szczególnie zimą potrzebują naszego ciepła i pomocy – wyjaśnia Ewa Chromik, koordynatorka akcji i nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym  w Rudzie Śląskiej.

– W tym roku również postanowiliśmy zaprosić do współpracy zaprzyjaźnione szkoły podstawowe, jednak z powodu pandemii zmieniliśmy formułę tego wydarzenia. Coroczne spotkania ze specjalistami w dziedzinach dotyczących zwierząt planujemy zastąpić wykładami on-line z wykorzystaniem platformy, z jakiej korzysta szkoła, realizując naukę zdalną – dodaje.

Wśród osób, które poprowadzą wykłady i spotkania on-line, będą m.in.: Marlena Drapalska-Grochowicz – doktorantka Wydziału Prawa UŚ i opiekunka Koła Naukowego Praw Zwierząt, a także Magdalena Michałek – psycholog i behawiorystka.

Konkursy dla dzieci i młodzieży

W ramach akcji „Kocham Rudą Faunę” przewidywane są również konkursy dla dzieci i młodzieży – fotograficzny dla uczniów klas młodszych pod hasłem „Każdy myśli, że ma najwspanialszego zwierzaka na świecie. I każdy ma rację”, dotyczący idei humanitarnego traktowania zwierząt oraz  literacki przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych (klasy 4-6 i 7-8). Na tym jednak nie koniec. Organizatorzy przygotowali także zajęcia dla uczniów klas najmłodszych (1-3) wspomagające naukę w zakresie języka polskiego, które zostaną poprowadzone metodami aktywizującymi z udziałem zwierząt. Zajęcia poprowadzi nauczyciel polonista, któremu będzie towarzyszył przeszkolony pies. Spotkania odbywać się będą zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wirtualna adopcja i zbiórka dla zwierzaków

W ramach akcji dzieci i młodzież będą miały również okazję do wirtualnej adopcji zwierzaka z rudzkiego schroniska „Fauna” oraz zbierania rzeczy, których potrzebują psy i koty tam przebywające. Ich lista została uzgodniona z zarządem schroniska. W tym roku zwierzaki czekają na: różnej wielkości transportery, środki dezynfekujące (woda utleniona, Rivanol, Octenisept), środki czystości (płyny, mleczka, a także wiaderka, miotełki, gąbki).

– Warto dodać, że w naszej akcji każdego roku uczestniczą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Na tym jednak pomoc potrzebującym zwierzętom się nie kończy. W naszym LO, a także w naszych rudzkich podstawówkach, mamy wielu wolontariuszy, którzy pomagają w  schronisku. Dlatego wsparcie trwa przez cały rok. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie tak chętnie angażują się i chcą pomagać – podkreśla Ewa Chromik.

kocham rudą faunę

Akcja potrwa do końca lutego. Oprócz I Liceum Ogólnokształcącego włączyły się w nią: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 35 i Szkoła Podstawowa nr 41. Po zakończeniu akcji nagrodzone prace fotograficzne będzie można podziwiać na wystawie umieszczonej na pierwszym piętrze rudzkiego Urzędu Miasta.

09.02.2020 W tym roku akcja przebiega pod hasłem „Walentynkowe zdjęcie mojego zwierzaka”

Tradycyjnie, jak co roku, w murach „Mickiewicza” postanowiliśmy zorganizować tę walentynkową akcję, która ma przypomnieć ludziom, że miłością możemy obdarzyć nie tylko drugiego człowieka, ale również zwierzęta, które szczególnie teraz – zimą – potrzebują naszego ciepła – wyjaśnia Ewa Chromik, koordynatorka akcji i nauczycielka w I LO. – Zachęceni sukcesem ubiegłorocznej akcji, postanowiliśmy ponownie zaprosić do współpracy zaprzyjaźnione szkoły podstawowe. Dzięki przychylności dyrekcji tych placówek, a także nauczycieli, zarówno zbiórka, jak i inne wydarzenia towarzyszące, przebiegły bardzo sprawnie, a wręcz idealnie. Dobrym pomysłem okazał się konkurs plastyczny, w którym wzięło udział kilkudziesięciu uczniów szkół podstawowych. Ich prace mogliśmy podziwiać na wystawie w Urzędzie Miasta – dodaje.

Akcja „Kocham Rudą Faunę” polega przede wszystkim na zbiórce rzeczy, których lista została wcześniej uzgodniona z zarządem schroniska „Fauna”. W tym roku zwierzaki czekają na: karmę Animonda dla kotów i kociąt, środki dezynfekujące, takie jak woda utleniona, Rivanol, Octenisept, środki czystości (płyny, mleczka dezynfekujące, wiaderka, miotełki, gąbki).

Specjaliści podzielą się z młodzieżą swoją wiedzą

Podobnie jak w latach ubiegłych zbiórka na rzecz rudzkiego schroniska została połączona z prelekcjami zaproszonych gości, czyli specjalistów w dziedzinach dotyczących zwierząt, którzy podzielą się z młodzieżą swoją rozległą wiedzą.

W tym roku nasze zaproszenie przyjęły: Beata Drzymała-Kubiniok (prezes „Fauny”), Oliwia Mgłosiek (lekarz weterynarii), Magdalena Michałek (behawiorysta COAPE), Barbara Klasik-Przychodzeń (trener psów i właścicielka „Piesełkowa”), Justyna Guzek (właścicielka salonu pielęgnacji dla zwierząt „Beethoven”) oraz studenci Koła Naukowego Praw Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego – wymienia Ewa Chronik.

Prelekcje poświęcone opiece nad zwierzętami to nie wszystko. W ramach akcji uczniowie wezmą udział w konkursie plastycznym oraz warsztatach ekologicznych z tworzenia mat i zabawek dla psów i kotów.

Warto dodać, że w naszej akcji uczestniczą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Włączyły się też lokalne firmy, takie jak piekarnia „Jakubiec”, która od kilku lat przeznacza na nasz cel pyszne pączki, a dochód z ich sprzedaży trafia do schroniska w postaci zakupionych w ramach akcji najpotrzebniejszych artykułów dla zwierząt, salon pielęgnacji psów „Beethoven” oraz szkoła dla psów „Piesełkowo”, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – podkreśla koordynatorka. – Na tej akcji jednak nasza pomoc zwierzętom się nie kończy. W szkole mamy wielu wolontariuszy, którzy pomagają w schronisku. Pomoc trwa cały rok. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie tak chętnie angażują się i chcą pomagać – dodaje.

Akcja potrwa do 14 lutego. Oprócz I Liceum Ogólnokształcącego włączyły się w nią: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 35 i Szkoła Podstawowa nr 41.

„Kocham Rudą Faunę” – plakat promocyjny

Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska

Komentarze (0)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.