Koronawirus a ciąża
Czy koronawirus jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży?
Koronawirus a ciąża – gdy dojdzie do infekcji COVID-19 w ciąży
Dotychczasowe badania wskazują, że kobiety w ciąży mogą być nieco bardziej narażone na powikłania COVID-19 niż osoby z populacji ogólnej. Ciągle brakuje jednak danych i badań na szeroką skale. Cięższy przebieg choroby u ciężarnych, uwarunkowany jest zmianami hormonalnymi i immunologicznymi, jakie zachodzą w okresie ciąży. Należy również podkreślić, że szczególną uwagę lekarze muszą poświęć tym kobietom, które mają jakieś choroby towarzyszące/przewlekłe.
Przypuszcza się, że może dochodzić do zakażeń płodu drogą wertykalną ale jest to mało prawdopodobne. Największe ryzyko zakażenia dziecka występuje po porodzie.
Szczególną opieką należy otoczyć ciężarną, u której występują umiarkowane lub nasilone objawy COVID-19: gorączka, uporczywy, suchy kaszel, duszność, zapalenie płuc, hipoksja. Obecnie nie ma potwierdzonych informacji, świadczących o zwiększonym ryzyku poronienia i utraty ciąży w związku z zakażeniem koronawirusem. Być może kolejne badania pomogą podtrzymać lub obalić tą tezę.
W czasie obecnej epidemii COVID-19 kobiety ciężarne powinny przestrzegać zaleceń prewencji zakażenia.
Koronawirus a ciąża – badanie łożyska ciężarnych kobiet zarażonych koronawirusem
Naukowcy cały czas pracują nad opracowaniem skutecznego leku na koronawirusa i wynalezieniem szczepionki. Coraz więcej wiemy o samym patogenie, jak i objawach oraz powikłaniach, które wywołuje.
Możesz o tym przeczytać tutaj:
Koronawirus – objawy zakażenia u dzieci i dorosłych
Ostatnio niepokój wzbudziły badania amerykańskich naukowców. Dokonali oni analizy kobiecych łożysk bezpośrednio po porodzie. Badania przeprowadzono wśród szesnastu kobiet, które w ciąży chorowały na COVID-19. Okazało się, że koronawirus może poważnie uszkodzić łożysko. Przeprowadzone badania wykazały bowiem zakrzepy w łożyskach, a także problem z przepływem krwi od matki do płodu.
Opis i wyniki badań w wersji anglojęzycznej dostępne są tutaj: https://neurosciencenews.com/coronavirus-placenta-damage-16443/
Naukowcy podkreślają, że choć wyniki te są niepokojące to wymagają powtórzenia na większej grupie kobiet.
Koronawirus a karmienie piersią
Nie ma niestety jednoznacznych danych dotyczących bezpieczeństwa karmienia piersią przez matki, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.
Mleko matki zawiera cenne, swoiste przeciwciała, które mają oddziaływanie ochronne w przypadku wielu chorób wirusowych. Pytanie dotyczące koronawirusa i karmienia piersią pozostaje jednak cały czas otwarte. Moment karmienia to bezpośredni, bliski kontakt z dzieckiem i niewielka odległość od dróg oddechowych matki. Na pewno wskazana jest maksymalna dbałość o higienę, mycie i dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczki. Rozważana jest również możliwość karmienia dziecka odciągniętym mlekiem z butelki.
Pamiętajmy, że ciąża to okres, w którym najważniejsze jest zdrowie kobiety i jej nienarodzonego potomstwa. Miejmy nadzieję, że intensywne prace naukowców w najbliższym czasie pozwolą rozwiać wiele wątpliwości związanych z koronawirusem i jego wpływem na stan zdrowia kobiety w ciąży, płodu i noworodka.
Kobiety, które zajdą w najbliższym okresie w ciążę lub już są w ciąży, powinny unikać narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Wskazana jest izolacja, jako bezpieczna forma prewencji dla nich i dla ich nienarodzonego potomstwa.
Czytaj również:
Koronawirus – objawy zakażenia u dzieci i dorosłych
Jak przenosi się koronawirus? Jak przebiega zakażenie koronawirusem i jakie są objawy infekcji COVID-19? Co już wiemy o tym wirusie i chorobie COVID-19?
Depresja poporodowa – przyczyny i objawy
Najważniejsze informacje o depresji poporodowej.
Komentarze (1)
Możliwość komentowania została wyłączona.
Poruszyłaś ważny i istotny temat. Mimo, że pandemia właściwie już wygasła, to nie wiadomo czy za jakiś czas nie będzie „powtórki z rozrywki”. Oby tak nie było…