Pierwsze spotkanie z dzieckiem, kontakt „skóra do skóry” po porodzie
Czas spędzony z dzieckiem po porodzie jest ważny zarówno dla niego, jak i dla mamy.
Są godziny, które przelatują nam przez palce, nie zastanawiamy się jak szybko mijają.
Bywają jednak takie godziny, które są wyjątkowe i niezapomniane. Wracamy do nich w myślach bardzo często, a przeżycia, które im towarzyszyły są intensywne i pełne emocji.
Taką najważniejszą godziną w życiu mamy, jest chwila przywitania z dzieckiem po porodzie. To spotkanie było przecież wyczekiwane od wielu miesięcy. Pewnie przez wiele dni lub tygodni przygotowywałaś się na to przywitanie. Kompletowałaś wyprawkę, kilkakrotnie sprawdzałaś czy niczego ważnego nie zapomniałaś spakować do szpitalnej torby, łóżeczko pewnie już poskładane i pościelone by położyć w nim maluszka jak tylko wrócicie do domu.
Czego oczekuje dziecko
Ale! Nie tak szybko. Wróćmy do tej pierwszej, wyjątkowej godziny. Czy wiesz jakie oczekiwania ma dziecko? Ono naprawdę pragnie niewiele. Jego najważniejszą potrzebą jest bliski i nieprzerwany kontakt z Tobą. Dziecko przebyło długą i trudną podróż po porodzie, a świat w którym się znalazło jest pełen nowych bodźców, takich jak światło, hałas, inna temperatura otoczenia.
Ta pierwsza godzina i jej przebieg ma wpływ na kondycję dziecka, jego stan fizyczny i psychiczny, nie tylko w danym momencie, ale również później, w kolejnych miesiącach a nawet latach. Należy umożliwić dziecku wczesny kontakt z mamą „skóra do skóry” natychmiast po urodzeniu, przystawić dziecko do piersi i zadbać by takie przytulenie mogło trwać jak najdłużej, przynajmniej jedną godzinę.
W przypadku gdy dziecko urodziło się zdrowe, w dobrym stanie, to pewne czynności takie jak kąpanie, ważenie, mierzenie czy badanie neonatologiczne może poczekać do czasu ukończenia pierwszego kontaktu „skóra do skóry” i karmienia.
Zalety kontaktu „skóra do skóry”
Korzyści z pierwszego, niezakłóconego kontaktu matki z dzieckiem oraz pierwszego karmienia jest wiele:
- wzmocnienie odporności maluszka dzięki siarze, gęstemu i żółtemu płynowi, który obecny jest w piersi, zanim wypłynie mleko właściwe. Substancja ta zawiera przeciwciała (IgA), które chronią dziecko przed bakteriami i wirusami;
- w momencie porodu, przewód pokarmowy i błony śluzowe dziecka są jałowe. Przejście przez kanał rodny i umożliwienie kontaktu „skóra do skóry” zapewnia dziecku skolonizowanie bezpieczną florą bakteryjną mamy. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zetknie się na samym początku z drobnoustrojami szpitalnymi;
- bliski kontakt z dzieckiem ułatwia wyrzut oksytocyny, hormonu, który wpływa na obkurczenie macicy po porodzie oraz poród łożyska;
- rozpoczyna się bardzo ważny proces budowania więzi pomiędzy matką a dzieckiem;
- lepiej i sprawniej przebiega proces adaptacyjny noworodka do nowych warunków życia, bliski kontakt „skóra do skóry” zapewnia dziecku optymalną temperaturę;
- wczesny kontakt sprawia, że dziecko jest spokojniejsze, rzadziej płacze;
- noworodek może wykorzystać swój naturalny odruch ssania, matka i dziecko uczą się efektywnego karmienia od pierwszych chwil po urodzeniu, co zwiększy szansę na uniknięcie problemów związanych z karmieniem piersią .
Czytaj również:
- Jarmark Bożonarodzeniowy 2024 w Katowicach
- Śląski Kalendarz Ekologiczny 2024
- Sadzenie lawendy w Katowicach
- Atrakcje dla dzieci na Śląsku
- Atrakcje dla dzieci w Katowicach
Komentarze (0)
Możliwość komentowania została wyłączona.