Nowatorskie badanie w Piekarskim Centrum Medycznym.

2019-08-27 16:50 M&M mama BadaniaDzieckoPo porodzie

Noworodki nagrywane kamerą video. Pilotażowy program pt. „System wspomagania, obiektywizacji i automatyzacji metod prospektywnej oceny rozwoju psychomotorycznego dziecka w pierwszym roku życia.”

Badanie noworodka rejestrowane jest za pomocą kamery video. Wynik badania stanowi wiarygodną prognozę rozwoju psychoruchowego na wczesnym etapie życia niemowląt.

Na stronie Piekarskiego Centrum Medycznego możemy znaleźć szereg informacji na temat projektu:

Nie jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić zaburzeń neurorozwojowych u niemowląt. Dlatego proponujemy rodzicom nieinwazyjne badanie dziecka. Wynik badania analizowany jest przez zespół interdyscyplinarny – mówi Joanna Wojcieszczyk – Bacia, lek. med. specjalista pediatrii i neonatologii, kierownik Oddziału Noworodków w Piekarskim Centrum Medycznym.

Projekt badawczy ma na celu skonstruowanie wiarygodnego i obiektywnego sposobu oceny rozwoju psychoruchowego dziecka w pierwszym roku życia. Finalnie więc produkt końcowy będzie wiarygodną prognozą dalszego rozwoju na wczesnym etapie życia niemowląt. Badanie obejmuje różnorodne aspekty neurologiczne.

Rozwój psychoruchowy niemowlęcia charakteryzuje się ogromną zmiennością, różnorodnością oraz wariantowością. Jednym słowem jest on przewidywalny. Pewne umiejętności pojawiają się w określonej kolejności. Wariantowość rozwoju ruchowego świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Kiedy przeprowadza się badanie?

Badanie przeprowadza się w drugiej lub trzeciej dobie życia dziecka, wyłącznie za zgodą rodzica. Podpisanie zgody na badanie następuję po zapoznaniu się z informacjami, które mamy otrzymują na oddziale.

Ile trwa badanie i kto za nie odpowiada?

Całe badanie trwa do 10 minut. Projekt zakłada przebadanie 60 niemowlaków. Stanowisko do badań spełnia normy higieniczne i bezpieczeństwa.

Pionierski projekt w piekarskim szpitalu przeprowadzany jest wespół z Katedrą Kinezyterapii i Metod Specjalnych Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego i Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Katedrą Informatyki i Aparatury Medycznej, Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Informacje na temat oddziału noworodkowego

Oddział Noworodkowy Piekarskiego Centrum Medycznego dysponuje 10 łóżkami. Sale są dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym i kącikiem pielęgnacyjnym. Znajdują się tutaj także 3 stanowiska do obserwacji noworodka i wcześniaka oraz 4 inkubatory stacjonarne i jeden transportowy. Lekarze dysponują również w pełni wyposażonymi stanowiskami do reanimacji noworodka. Od stycznia do końca czerwca br. urodziło się tu 331 dzieciaków.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.