Kolejką gondolową na Szyndzielnię

Przejażdżka żółtymi gondolami to wspaniała atrakcja dla dzieci, niezapomniane wrażenia i widoki.

Od piątku 1 maja kolejka gondolowa na Szyndzielnię znów będzie woziła turystów. Kolej na Szyndzielnię we wszystkie dni tygodnia będzie kursować w godz. 9.00-19.30 (jedynie w poniedziałki od 10.00). W związku z epidemią koronawirusa, ruch turystyczny został wznowiony z pewnymi ograniczeniami.

Szyndzielnia to szczyt w Beskidzie Śląskim (1028 m n.p.m.) usytuowany w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej w województwie ślaskim. To popularny szczyt do uprawiania spacerów, turystyki pieszej i kolarstwa górskiego. Z myślą o miłośnikach tej ostatniej dyscypliny, każdą gondolę kolei linowej wyposażono w uchwyt na rower.

Co nas czeka na samej górze?

Kolej linowa ma długość 1810 m. Podczas gdy gondola wspina się stromo na Szyndzielnię, możemy podziwiać piękną panoramę Bielska-Białej.

Kolejka na Szyndzielnię
Kolejka na Szyndzielnię

Na Szyndzielni znajdziemy wieżę widokową, cudne widoki i górskie trasy rowerowe. We wnętrzu starej, górnej stacji kolei linowej Szyndzielnia mieści się gastronomia i ekspozycja historycznych wagoników.
Są to kolejne generacje wagoników używanych w latach 1953-2016.

Wieża widokowa, która znajduje się zaraz obok starej górnej stacji posiada platformę na wysokości 18 m. Roztacza się z niej imponujący widok na panoramę nie tylko Bielska-Białej, ale również Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Dojrzymy stąd Babią Górę, Pilsko i Tatry.

Wieża widokowa na Szyndzielni

Wjazd na Szyndzielnię możemy potraktować jako wstęp do górskiej przygody. Jest tyle ciekawych miejsc w Beskidzie Śląskim 🙂 Do wyboru mamy wiele pieszych szlaków. Nasza propozycja dla rodzin z młodszymi dziećmi to trasa na Klimczok.

Rodzice z wózkami dziecięcymi nie muszą się martwić. Kolej linowa przystosowana jest do ich przewozu, a na peron skąd odjeżdża gondola dostaniemy się windą.

Krótko o historii kolei gondolowej na Szyndzielnię


Kolej oddano do użytku 21 grudnia 1953 roku. Budowa rozpoczęła się w 1950 roku. Kolej przechodziła modernizację zimą 1994/1995, a następnie w 2017 roku. Wyremontowano pomieszczenia górnej i dolnej stacji kolejki, wymieniono wagoniki, napędy, hamulce i elektronikę.

Szyndzielnia – stary wagonik

Od września do kwietnia kolej kursuje do 17:30, a w pozostałych miesiącach do 19:30.

Kolejka gondolowa to nie jedyna atrakcja. W pobliżu stacji znajdziemy tor saneczkowy. Może to być rozrywka dla wracających z dziećmi z wyciągu na Szyndzielnię. Trasa ciekawa z zakrętami i punktami widokowymi dla obserwujących, tor odpowiednio długi.

Kolej Linowa Szyndzielnia – dodatkowe informacje znajdziecie na stronie: http://kolej-szyndzielnia.pl/

Może Cię zainteresować:

Góry Stołowe to jedne z najbardziej malowniczych gór w Polsce, a przy tym nie tak oblężone przez turystów jak np. Tatry.
Góry Stołowe
Góry Stołowe, fot. Asia Olejarczyk

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalizacja

Kolejką gondolową na Szyndzielnię

Kolej Linowa Szyndzielnia, Al. Armii Krajowej, Bielsko-Biała, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

Muzeum Dawnych Rzemiosł, Stary Młyn w Żarkach
Żarki
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach
Ofiar Katynia 5, 42-310 Żarki, Polska
Alpakarnia Alpakacafe, Poczesna, Częstochowa
Nowa Wieś
Alpakarnia Alpakacafe
Sadowa 1, Nowa Wieś, Polska
bawialnia ninja planet
Czeladź
Bawialnia Ninja Planet
Grodziecka 2b, 41-250 Czeladź, Polska
park wodny tarnowskie góry
Tarnowskie Góry
Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Park Wodny, Obwodnica, Tarnowskie Góry, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.