Kolejką gondolową na Szyndzielnię

Przejażdżka żółtymi gondolami to wspaniała atrakcja dla dzieci, niezapomniane wrażenia i widoki.

Od piątku 1 maja kolejka gondolowa na Szyndzielnię znów będzie woziła turystów. Kolej na Szyndzielnię we wszystkie dni tygodnia będzie kursować w godz. 9.00-19.30 (jedynie w poniedziałki od 10.00). W związku z epidemią koronawirusa, ruch turystyczny został wznowiony z pewnymi ograniczeniami.

Szyndzielnia to szczyt w Beskidzie Śląskim (1028 m n.p.m.) usytuowany w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej w województwie ślaskim. To popularny szczyt do uprawiania spacerów, turystyki pieszej i kolarstwa górskiego. Z myślą o miłośnikach tej ostatniej dyscypliny, każdą gondolę kolei linowej wyposażono w uchwyt na rower.

Co nas czeka na samej górze?

Kolej linowa ma długość 1810 m. Podczas gdy gondola wspina się stromo na Szyndzielnię, możemy podziwiać piękną panoramę Bielska-Białej.

Kolejka na Szyndzielnię
Kolejka na Szyndzielnię

Na Szyndzielni znajdziemy wieżę widokową, cudne widoki i górskie trasy rowerowe. We wnętrzu starej, górnej stacji kolei linowej Szyndzielnia mieści się gastronomia i ekspozycja historycznych wagoników.
Są to kolejne generacje wagoników używanych w latach 1953-2016.

Wieża widokowa, która znajduje się zaraz obok starej górnej stacji posiada platformę na wysokości 18 m. Roztacza się z niej imponujący widok na panoramę nie tylko Bielska-Białej, ale również Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Dojrzymy stąd Babią Górę, Pilsko i Tatry.

Wieża widokowa na Szyndzielni

Wjazd na Szyndzielnię możemy potraktować jako wstęp do górskiej przygody. Jest tyle ciekawych miejsc w Beskidzie Śląskim 🙂 Do wyboru mamy wiele pieszych szlaków. Nasza propozycja dla rodzin z młodszymi dziećmi to trasa na Klimczok.

Rodzice z wózkami dziecięcymi nie muszą się martwić. Kolej linowa przystosowana jest do ich przewozu, a na peron skąd odjeżdża gondola dostaniemy się windą.

Krótko o historii kolei gondolowej na Szyndzielnię


Kolej oddano do użytku 21 grudnia 1953 roku. Budowa rozpoczęła się w 1950 roku. Kolej przechodziła modernizację zimą 1994/1995, a następnie w 2017 roku. Wyremontowano pomieszczenia górnej i dolnej stacji kolejki, wymieniono wagoniki, napędy, hamulce i elektronikę.

Szyndzielnia – stary wagonik

Od września do kwietnia kolej kursuje do 17:30, a w pozostałych miesiącach do 19:30.

Kolejka gondolowa to nie jedyna atrakcja. W pobliżu stacji znajdziemy tor saneczkowy. Może to być rozrywka dla wracających z dziećmi z wyciągu na Szyndzielnię. Trasa ciekawa z zakrętami i punktami widokowymi dla obserwujących, tor odpowiednio długi.

Kolej Linowa Szyndzielnia – dodatkowe informacje znajdziecie na stronie: http://kolej-szyndzielnia.pl/

Może Cię zainteresować:

Góry Stołowe to jedne z najbardziej malowniczych gór w Polsce, a przy tym nie tak oblężone przez turystów jak np. Tatry.
Góry Stołowe
Góry Stołowe, fot. Asia Olejarczyk

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Lokalizacja

Kolejką gondolową na Szyndzielnię

Kolej Linowa Szyndzielnia, Al. Armii Krajowej, Bielsko-Biała, Polska

Reklama

Ostatnio dodane

carbonarium jastrzębie zdrój
Jastrzębie Zdrój
Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju
Towarowa 7, 44-338 Jastrzębie-Zdrój, Polska
geosfera
Jaworzno
GEOsfera
GEOsfera, świętego Wojciecha, Jaworzno, Polska
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło, Polska
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Rybnik
Edukatorium Juliusz w Rybniku
Klasztorna 11, 44-200 Rybnik, Polska

Strona korzysta z plików cookies
Odwiedzając stronę, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej w polityce prywatności.